Jaki śpiwór wybrać?

Gdy zastanawiasz się nad tym, jaki śpiwór powinieneś wybrać, to już na samym początku musisz sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytania. W jakich warunkach chcesz korzystać ze śpiwora? Gdzie zamierzasz używać śpiwora? Zupełnie odmienne parametry powinien mieć śpiwór, w którym będziesz spał w schronisku górskim, a inne będzie potrzebne do spania w namiocie zimą. W nieodpowiednio dobranym śpiworze możesz sobie w bardzo dużym stopniu wychłodzić organizm, co może doprowadzić nawet do hipotermii. Zagrożenie to odnosi się do Ciebie, w szczególności, jeżeli wybierasz się na bardziej ekstremalne wyprawy i nocujesz w temperaturach poniżej zera.

Na jakie grupy dzielą się śpiwory?

Pierwszym rodzajem jest śpiwór schroniskowy. W schroniskach górskich są temperatury dodatnie. Bardzo rzadko temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. W tej sytuacji wystarczy Ci najprostszy śpiwór syntetyczny. Jego zaletą jest to, że jest lekki i możesz go bardzo mocno zwinąć przy pakowaniu go do plecaka turystycznego. Możesz wybrać śpiwór kopertowy albo mumię. Drugim rodzajem jest śpiwór letni inaczej nazywany dwusezonowym. Latem minimalna temperatura to około 5 stopni Celsjusza. Polecamy na polski klimat śpiwory, które są trochę cieplejsze. Najlepszy będzie taki śpiwór, dla którego najbardziej komfortowa temperatura to od 2 do 7 stopni Celsjusza. Kobiety powinny wybierać śpiwory, które są cieplejsze o około 5 stopni Celsjusza. Trzeci już rodzaj to śpiwór trzysezonowy. Najbardziej w tym przypadku polecamy śpiwory w kształcie mumii albo mumii elastycznej. Tego rodzaju śpiwór powinien mieć kaptur ze ściągaczem, listwę termiczną oraz kołnierz termiczny. W dodatku bardzo istotny jest zakres temperatury. Jeżeli wybierasz się w miejsce, w którym jest duża wilgotność oraz często występują opady deszczu, to powinieneś kupić sobie syntetyczny śpiwór. Z uwagi na wilgotność na zewnątrz jego właściwości cieplne się nie zmniejszą. Natomiast, gdy bardzo dobrze orientujesz się w jaki sposób powinieneś zadbać o Twój śpiwór w czasie wyjazdu i jednocześnie masz problemy z utrzymaniem ciepła to zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą śpiworów puchowych. Tego rodzaju śpiwory są o wiele lżejsza i zapewniają dobrą izolację. Jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy są suche.

Śpiwór

fot. AdobeStock

Jaki śpiwór będzie odpowiedni na zimę?

Czwarty już rodzaj to śpiwór czterosezonowy, czyli zimowy. W zimie śpiwór nie tylko zapewni Ci komfortowy sen, ale też bezpieczeństwo. Na zimę musisz mieć śpiwór typu mumia, który będzie miał wyjątkowo dopasowany krój oraz rozmiar. Odpowiednio docieplony kaptur ze ściągaczem, grubą listwę termiczną oraz kołnierz ze ściągaczem. Jeżeli zamierzasz spać w namiocie w Polsce, to wystarczający dla Ciebie powinien być zakres temperatury komfortowej do minus 13 stopni Celsjusza. Musisz również pamiętać o tym, że w zimie, poza samym śpiworem powinieneś mieć również karimatę albo matę samopompującą. Najlepsza będzie również folia termiczna pod materacem. Dzięki temu zagwarantujesz sobie bardzo dobrą izolację od podłoża. Zimą jest suche powietrze w namiocie. Dlatego naprawdę trudno będzie Ci spowodować, że śpiwór zwilgotnieje. Dlatego radzimy Ci kupić śpiwór puchowy. Na suchym powietrzu zapewnia on naprawdę bardzo dobrą izolację cieplną. Śpiwór puchowy po jego złożeniu będzie mniejszy oraz będzie mniej ważył niż śpiwory wypełnione tkaninami syntetycznymi. Wynika to z tego, że jest on dużo bardziej ściśliwy. Śpiwór puchowy będzie dużo cieplejszy niż syntetyczny.

Śpiwór

fot. AdobeStock

Jak dobrze dobrać rozmiar oraz kształt śpiwora?

Bardzo często producenci oferują dwa rozmiary śpiworów. Są to: do wzrostu mniej więcej 185 cm oraz do wzrostu do 200 cm. Możesz też znaleźć w sklepach śpiwory typu slim fit. Będzie to bardzo dobry wybór dla kobiet oraz dla mężczyzn o niskim wzroście. Ogólnie dla osób, które nie mają więcej niż 170 cm. Jeżeli będziesz miał śpiwór, który będzie dopasowany do Twojego wzrostu to nie będziesz musiał wytwarzać więcej ciepła, żeby ogrzać niepotrzebną przestrzeń w śpiworze. Im bardziej dopasowany będzie Twój śpiwór, tym lepiej dla Ciebie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general