Koc termiczny – jaki wybrać?

Koc termiczny stosuje się przy wypadkach i na imprezach sportowych. Dlaczego się z niego korzysta? Czym jest koc termiczny? To specjalistyczny typ koca. Jego zadaniem jest utrzymywanie ciepła. Nowoczesne ratownictwo medycznie praktycznie nie mogłoby się bez takich koców obyć. Ty, jako kierowca też powinieneś mieć taki koc termiczny zawsze w swoim samochodzie. Przyda się on również wszystkim, którzy lubią piesze wycieczki na górach. Przy wyprawie górskiej kije trekkingowe i koc termiczny to punkty obowiązkowe, jeżeli chodzi o ekwipunek.

Jakie zastosowanie może mieć koc termiczny?

Koc termiczny jest najważniejszym elementem wyposażenia personelu medycznego, który zajmuje się ratownictwem medycznym. Często nazywa się go również folią życia. Wygląda skromnie, ale często to właśnie od niego zależy, czy pacjent przeżyje. Koc termiczny jest czasami też nazywany kocem cieplnym, kocem NRC, kocem ratunkowym, folią termiczną lub izotermiczną. Klasyczny koc termiczny posiada wymiary 160 x 210 cm. Taki koc stosowany jest dosłownie w każdej sytuacji, gdy możemy mieć do czynienia z zagrożeniem komfortu termicznego. Dotyczy to przede wszystkim osób po wypadkach oraz biwakujących w bardzo wysokich albo niskich temperaturach. Przy wypadkach komunikacyjnych używa się medycznych koców termicznych. Na wycieczkę możesz zabrać termiczny koc piknikowy. Gdy wybierasz się w góry, to nigdy nie masz pewności, czy w jednej chwili całkowicie nie zmieni się pogoda i nie zacznie na przykład sypać śnieg. Wtedy powrót do domu może nie tylko się wydłużyć, ale również być znacznie utrudniony. W takiej sytuacji z pomocą może Ci przyjść właśnie profesjonalny koc termiczny. Jeżeli nigdy nie możesz mieć pewności, co spotka Cię na szlaku górskim, to warto jest zabierać ze sobą koc termiczny. Jeżeli Ty osobiście z niego nie skorzystasz, to może się on przydać innej osobie. Góry nie zawsze się przyjazne dla człowieka. Koc termiczny jest odpowiedni do owijania nim zarówno osób ubranych, jak i nagich. Owinięcie kogoś kocem, od razu jest sygnałem dla personelu ratunkowego, że trzeba się daną osobą jak najszybciej zająć.

Koc termiczny

fot. AdobeStock

W jaki sposób należy używać koca termicznego?

Metoda stosowania koca termicznego jest zależna od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać. Żeby ogrzać ludzkie ciało, trzeba je owinąć w koc termiczny srebrną stroną do ciała. Natomiast, jeżeli zależy Ci na tym, żeby jakąś osobę ochłodzić, bo na przykład jest przegrzana albo ma gorączkę, to srebrna strona koca termicznego musi się znajdować na zewnątrz. Tylko odpowiednie zastosowanie koca termicznego, jest gwarancją, że uzyskasz taki efekt, jakiego oczekujesz. Jak przykryć osobę poszkodowaną? Najlepiej zawiń ją bardzo dokładnie w koc. Powodem wyziębienia organizmu w bardzo wielu przypadkach jest zimne podłoże. Jeżeli nie masz takiej możliwości, bo na przykład podejrzewasz, że dana osoba może mieć jakiś uraz kręgosłupa, to musisz go takim kocem termicznym jedynie przykryć. Uważaj wtedy, żeby ewentualny wiatr nie zwiał koca z poszkodowanego.

Koc termiczny

fot. AdobeStock

Co jeszcze musisz wiedzieć na temat koców termicznych?

Pamiętaj o tym, żeby absolutnie nigdy nie używać dwukrotnie tego samego koca termicznego. Jeżeli udzielasz pomocy osobie poszkodowanej, to nigdy tak do końca nie wiesz, czy na kocu nie pozostał jakiś materiał zakaźny, który mógłby się skończyć zarażeniem jakąś chorobą zakaźną Ciebie albo bliskich Ci osób.

W jaki sposób działa koc termiczny? Jakie zastosowania mają poszczególne jego strony?

Srebrna strona koca termicznego bardzo dobrze odbija ciepło. W takiej sytuacji, gdy wychłodzony poszkodowany zostanie zawinięty w koc termiczny srebrną stroną do środka, to ciepło wypromieniowane przez osobę poszkodowaną odbije się od koca termicznego i powróci do niej. Natomiast zawinięcie osoby poszkodowanej kocem srebrną stroną na zewnątrz spowoduje, że koc zabierze jej ciepło i może się ona wychłodzić. Na sam koniec jeszcze tylko jedna bardzo ważna uwaga. Stosuj tylko jednolite i niezniszczone koce termiczne z atestami i zgodnością z normą DIN 13164.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general