Jak wybrać dobry jajowar?

Jajka stanowią źródło aminokwasów i ważnych dla Twojego organizmu witamin. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że w wielu domach stanowią one jeden z najważniejszych elementów diety. Jajka możesz przyrządzać na bardzo wiele sposobów. Jednak najprostszym z nich jest gotowanie. I tutaj właśnie mogą się rozpocząć tak zwane schody. Jedni lubią tylko i wyłącznie jajka na twardo, inna na miękko, a jeszcze inni na półtwardo. Jak tutaj wszystkim dogodzić? Gotowanie w garnku z jednoczesnym dokładnym mierzeniem czasu może być dla Ciebie bardzo dużym utrudnieniem. W dodatku nigdy nie masz gwarancji, że jajka wyjdą idealne. Proces gotowania jajek możesz unowocześnić i tym samym go sobie ułatwić. Wystarczy, że kupisz do swojej kuchni tak zwany jajowar. Czasami występuje on w sklepach internetowych również jako maszyna do gotowania jaj. Nazwa stworzona na tej samej zasadzie, co maszyna do lodów.  Tak, czy inaczej możemy Cię zapewnić, że to urządzenie posiada niezwykle prostą konstrukcję. Radzimy Ci jednak mimo wszystko zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Natomiast nasz poradnik zakupowy pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego modelu jajowaru.

Polecane jajowary


back to menu ↑

Jak zbudowany jest jajowar?

Najczęściej występujące w sklepach jajowary, są złożone z kilku elementów. Pierwszym z nich jest miseczka grzewcza. Musisz napełnić ją wodą. Drugi element to wkład na jajka. Posiada on specjalnie wyprofilowane otwory, w których musisz umieścić jajka. Kolejnym elementem jest pokrywa. Jej zadaniem jest przykrywanie górnej części urządzenia. Pokrywa może być wykonana z plastiku. Wtedy jest przeźroczysta, ale niezbyt wytrzymała. Jajowary czasami posiadają również pokrywy stalowe. Nie są one przeźroczyste i są odporne na uszkodzenia. Czwartym już elementem jajowaru jest pojemnik z miarką. Można go nazwać elementem wyposażenia. Jest on przeznaczony do odmierzania właściwej ilości wody. Natomiast ostatni element, czyli igła służy do przekłuwania jaj. Zapobiega on ich pękaniu w czasie gotowania.

Jajowar

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na jakiej zasadzie działają jajowary?

Ogólna koncepcja działania tego urządzenia jest wyjątkowo prosta. Woda w miseczce grzewczej jest podgrzewana, a następnie paruje. W środku urządzenia wytwarza się coś w rodzaju mini łaźni parowej. W takim środowisku jajka powoli twardnieją. Proces ten kończy się w momencie, gdy woda całkowicie wyparuje. Jeżeli to już nastąpi, to urządzenie się samoistnie wyłącza.

Jajowar

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaką wielkość powinien mieć dobry jajowar?

Wielkość jajowaru jest zależna od ilości jajek, które będziesz mógł w nim ugotować. Dostępne w sklepach modele standardowo mieszczą od 3 do 7 jaj. Jednak możesz również znaleźć pojedyncze modele, które będą przystosowane do gotowania wyłącznie jednego jajka.

back to menu ↑

Jak duży jajowar powinieneś wybrać?

Wszystko jest zależne od Twoich przyzwyczajeń żywieniowych i od ilości osób, które zazwyczaj spożywają posiłki u Ciebie w domu. Jeżeli masz pewne wątpliwości, to powinieneś zdecydować się na zakup urządzenia o większych rozmiarach. Jajowar nie może być w całości zapełniony.

back to menu ↑

Jaka jest odpowiednia moc dla jajowaru?

Jajowary, w których możesz ugotować tylko jedno jajko standardowo mają około 150 W. Moc urządzeń, w których bez problemu zmieścisz od trzech do czterech jajek to zazwyczaj około 300 W. Natomiast większe jajowary, czyli takie w których możesz umieścić aż 7 jajek mają moc około 400 W.  Radzimy Ci wybrać taki jajowar, który ma jak największą moc. Dzięki temu jajka będą się gotowały o wiele krócej.

back to menu ↑

Jaki powinien być czas pracy jajowaru?

I to jest właśnie to. Największa zaleta jajowarów. Dzięki nim bez problemu możesz przygotować jajka o odpowiednim poziomie twardości. Możesz zrobić w nich nie tylko klasyczne jajka na miękko albo na twardo, ale również na pół-miękko lub na pół twardo. W komplecie z jajowarem otrzymujesz specjalny pojemnik z podziałką. Mówi ona o trzech podstawowych twardościach jajek. Natomiast w zakresie każdej z najważniejszych podziałek na pojemniku są umieszczone mniejsze, które informują Cię o ilości gotowanych jajek. Jak widzisz jajowar jest bardzo prostym w obsłudze urządzeniem.

back to menu ↑

Ranking jajowarów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general