Ćwiczenia z hantlami – od czego zacząć?

Ćwiczenia fizyczne z hantlami są jednymi z najbardziej komfortowych do wykonywania. W dodatku są to najbardziej wszechstronne ćwiczenia rozwijające oraz wzmacniające mięśnie różnych partii ciała. Hantle to bardzo małe obciążniki, które występują w wielu wariantach wagowych. Mogą mieć bardzo różne kolory i kształty. Te przyrządy do ćwiczeń możesz kupić w wielu sklepach sportowych albo wykonać je samodzielnie. Wystarczą Ci do tego plastikowe butelki wypełnione wodą albo suchym piaskiem. Jak się możesz domyślić ta pierwsza wersja jest przeznaczona dla osób zaawansowanych. Ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem hantli są sposobem na dodatkowe obciążenie ćwiczeń. Mamy tutaj na myśli te ćwiczenia, które zazwyczaj wykonujesz bez żadnego obciążenia. Dodatkowy ciężar może być pomocny na przykład w przypadku jednej połowy ciała. Może być tak, że masz jakieś dysproporcje w budowie oraz rozwoju mięśni pomiędzy dwiema różnymi kończynami. Może być to spowodowane długotrwały oraz częstym wykonywaniem wszystkich czynności jedną ręką. Dysproporcja kończyn może występować również w przypadku złamania nogi albo innego urazu. Wtedy czasowo siłą rzeczy musisz obciążać tylko jedną rękę albo nogę. Odciążone mięśnie przestają normalnie pracować i tracą swoją objętość. Ćwiczenia z hantlami, dają Ci możliwość przywrócenia kształtu oraz siły mięśniowej nawet po wielomiesięcznej kontuzji.

Polecane hantle


back to menu ↑

Jakie hantle powinieneś wybrać?

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na budowaniu mięśni, hantle na samym początku muszą mieć wagę od dwóch do pięciu kilogramów. W celu wyszczuplenia kończyn oraz wzmocnienia mięśni wystarczające będą hantle o wadze od pół do jednego kilograma. Ćwiczenia z hantlami są właściwym rozwiązaniem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zależnie od siły fizycznej, rozwoju mięśni oraz poziomu doświadczenia w ćwiczeniach fizycznych z obciążeniem, możesz dopasować wagę hantli do swoich indywidualnych potrzeb. Ćwiczenia z hantlami w domu możesz wykonywać w czasie codziennych czynności, na przykład przy oglądaniu filmów albo przy słuchaniu muzyki. Zachęcamy Cię do wyrobienia sobie nawyku wykonywania ćwiczeń nawet z bardzo małym obciążeniem, zawsze gdy tylko masz taką możliwość. Oczywiście najbardziej istotny jest przede wszystkim Twój rozsądek i umiar. W przeciwnym razie możesz przećwiczyć mięśnie i mieć zakwasy. Warto trzymać hantle na wierzchu. Wtedy będą przypominały o tym, że masz je wziąć do ręki i zacząć ćwiczyć.

Hantle

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Przykładowe ćwiczenia z hantlami

 Poniżej przedstawimy Ci kilka prostych ćwiczeń z użyciem hantli. Te ćwiczenia możesz wykonywać, gdy jesteś w domu albo gdy wyjdziesz z psem na spacer. Ćwiczenia z hantlami możesz łączyć z pozostałymi treningami, na przykład z bieganiem albo z treningiem na mięśnie brzucha. Jednym z najważniejszych i najprostszych ćwiczeń z hantlami jest zginanie ramion. Wystarczy, że staniesz w rozkroku albo usiądziesz na krześle, wciągniesz brzuch oraz trochę pochylisz głowę. Hantle musisz podnosić naprzemiennie. W zależności od Twoich indywidualnych potrzeb możesz również powtarzać ruch na jednej, potrzebującej wzmocnienia ręce. Ćwiczenie to jest pomocne w rozwoju bicepsów. Dzięki niemu możesz też bardzo ładnie wyrzeźbić sobie ramiona.

Hantle

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Hantle nadają się również do wykonywania skrętów tułowia

Następne proste ćwiczenia z wykorzystaniem hantli to skręty tułowia oraz wspinanie się na palce. To będą bardzo dobre ćwiczenia do robienia ich w warunkach domowych albo w czasie spokojnego spaceru. Możesz je również wykonywać w czasie przerwy w bieganiu. Skręty tułowia z hantlami musisz wykonywać w taki sposób, jak tradycyjne skręty. Jest to bardzo dobre ćwiczenie na Twoją talię. Pewnie doskonale znasz to ćwiczenie, ponieważ już wiele lat temu wykonywałeś je na lekcjach W-F-u. Skręty tułowia z hantlami wykonujesz, gdy trzymasz hantle w obu rękach. Ręce musisz trzymać opuszczone wzdłuż tułowia oraz robić skręty tułowia. Wspinanie się na palce z hantlami jest ćwiczeniem, które bardzo dobrze wpływa na wzmocnienie oraz na rozwijanie mięśni łydek. Wystarczy, że staniesz prosto z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia i zaczniesz wspinać się na palce. Załóż jedną stopę na łydkę drugiej nogi. Ćwiczenie musisz wykonywać naprzemiennie.

back to menu ↑

Ranking hantli: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general