Gumy do ćwiczeń – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką gumę do ćwiczeń kupić, to pomożemy Ci w wybraniu takiego modelu, który będzie w pełni dopasowany do Twoich indywidualnych celów treningowych. Gumy do ćwiczeń są bardzo uniwersalnym przyrządem sportowym. Mają zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych. Wykorzystuje je bardzo często nie tylko fizjoterapeuci, ale również trenerzy personalni, czy osoby znane ze świata filmowego oraz uznani na całym świecie sportowcy. Odpowiednio dobrane gumy do ćwiczeń razem z planem treningowych oraz dobrą dietą, pomogą Ci w: pozbyciu się niepotrzebnych kilogramów, wróceniu do poprzedniej formy fizycznej, wyrzeźbieniu kształtnych pośladków, przybraniu na wadze mięśniowej, ujędrnieniu ciała i poprawieniu Twojej samooceny. Oczywiście nie są to jeszcze wszystkie możliwości, jakie dają gumy do ćwiczeń. Podpowiemy Ci, co musisz wiedzieć, zanim kupisz konkretny model gumy do ćwiczeń.

Polecane gumy do ćwiczeń


back to menu ↑

Jakie są trzy najważniejsze rodzaje gum do ćwiczeń?

Obecnie na rynku występują trzy najbardziej popularne rodzaje gum do ćwiczeń. Każda z nich ma trochę inne przeznaczenie. Pierwsze z nich to taśmy pilates. Są to taśmy wyprodukowane z gumy o długości od 120 do 180 centymetrów. Mogą mieć one różną szerokość i grubość. Ma to wpływ na opór, który stawiają. Tego rodzaju gumy do ćwiczeń są przeznaczone do stretchingu, do jogi oraz do rehabilitacji. Opór, który wytwarzają te gumy do ćwiczeń waha się od 5 kilogramów do 25 kilogramów. Drugi rodzaj to gumy do ćwiczeń oporowe. Są to gumy do ćwiczeń w postaci pętli, która ma obwód około dwóch metrów. Wyróżniają się one o wiele większym zakresem oporów niż taśmy do pilatesu. Są również dużo bardziej wytrzymałe. To właśnie przede wszystkim tego typu gumy do ćwiczeń są Ci potrzebne, jeżeli zależy Ci na pozbyciu się zbędnych kilogramów, ujędrnieniu sylwetki, zbudowaniu masy mięśniowej oraz powrocie do wcześniejszej formy. Opór tych gum do ćwiczeń w zależności od modelu waha się od 1,5 kilograma do prawie 160 kilogramów. Trzeci rodzaj gum do ćwiczeń to mini bands. Są to mniejsze oraz cieńsze odpowiedniki standardowych gum oporowych. Ich obwód to mniej więcej od 50 do 60 centymetrów. Znajdują one zastosowane przede wszystkim przy treningu dolnych części ciała, czyli pośladków, tyłu uda oraz mięśni biodrowych. To właśnie za pomocą tego rodzaju gum do ćwiczeń dziewczyny rzeźbią sobie kształtne pośladki. Najlepsze efekty dają ćwiczenia z wykorzystaniem mini bands. Radzimy Ci uzupełnić je o kilka ćwiczeń z gumami oporowymi. Opór, jaki stawiają te gumy do ćwiczeń jest podobny do tego, jaki mają gumy do pilatesu. To znaczy od 5 kilogramów do 25 kilogramów.

Guma do ćwiczeń

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy obciążenie gum do ćwiczeń jest zmienne?

Trening z gumami do ćwiczeń jest zupełnie inny niż trening na maszynach, na przykład na atlasie do ćwiczeń lub z wolnymi ciężarami, takimi jak między innymi, sztangi, czy hantle. Wynika to głównie stąd, że mięśnie są narażone na nieustanne obciążenia. Oczywiście zmienia się ono w czasie wykonywania przez Ciebie powtórzeń ćwiczeń. Klasyczne ćwiczenie z gumami jest związane z koniecznością większego kontrolowania Twojego ciała. To sprawia, że w czasie treningu musisz angażować dodatkowe mięśnie oraz spalasz więcej tkanki tłuszczowej.

Guma do ćwiczeń

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Co jeszcze?

Przykładowo, gdy podnosisz obciążnik, który ma wagę 20 kilogramów, to zawsze będzie on stawiał identyczny opór. Grawitacja ciągnie go w dół ciągle z taką samą siłą. Nie trzeba być geniuszem, żeby mieć tego świadomość. Właśnie tak działają podstawowe prawa fizyki. Natomiast guma oporowa funkcjonuje na trochę innej zasadzie niż obciążnik. Im bardziej próbujesz ją rozciągnąć, tym ona bardziej z Tobą walczy i stawia Ci większy opór. Żebyś miał właściwe wyobrażenie o tym, jaki to jest opór, producenci gum do ćwiczeń piszą na opakowaniu informacje, że przykładowo guma do ćwiczeń daje opór od 9 do 22 kilogramów. W praktyce oznacza to, że minimalny opór, jaki będzie Ci stawiała guma do ćwiczeń to 9 kilogramowe obciążenie. Czy to jest jasne? Mamy nadzieję, że tak i już wiesz, jaką gumę do ćwiczeń powinieneś kupić.

 

back to menu ↑

Ranking gum do ćwiczeń: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general