W jakich skarpetach biegać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Skarpety do biegania bardzo często się traktowane po macoszemu. Niestety nawet najlepsze buty do biegania mogą spowodować obtarcia na Twoich stopach, gdy masz na nich niewłaściwe skarpety. Jak widzisz skarpety są bardzo ważne. Sprawdź jakie jeszcze zadania mają skarpety w czasie biegania. Jak wybrać te najlepsze?

Polecane skarpety do biegania


back to menu ↑

Jakie skarpety do biegania wybrać?

Biegacze koncentrują się przede wszystkim na wybraniu dobrych butów do biegania. Ma właśnie buty uważają za najważniejszy element w trakcie treningu. Buty do biegania muszą być głównie wygodnie, dynamiczne oraz praktyczne. Odpowiednio dobrane buty zagwarantują Ci odpowiednią stabilizację. Natomiast stopy nie będą uciekały na boki. Komfortowe buty to takie, w których w czasie treningów możesz skoncentrować się na pokonywaniu kolejnych kilometrów, a nie na tym, że coś Cię uciska i Ci zwyczajnie przeszkadza. Jakie w związku z tym funkcje mają skarpety? Czy ich wybór jest ważny w odniesieniu do wygody biegania? Tak naprawdę skarpety stanowią warstwę, która jest między butem a stopą. Bezpośrednio kontakcie się ona z Twoją skórą i może spełniać naprawdę wiele istotnych funkcji. W czasie biegania skarpety mogą bardzo pomagać albo niesamowicie przeszkadzać, gdy są źle dobrane.

Skarpetki do biegania

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak wybrać odpowiednie skarpety do biegania?

Gdy wybierasz skarpety do biegania, to powinieneś się kierować w pierwszej kolejności Twoimi indywidualnymi potrzebami. Najważniejsze jest to, żebyś zrezygnował z bawełny. Skarpetki z tej tkaniny są wygodne do tego, żeby nosić je tylko na co dzień. Drugą bardzo ważną kwestią jest dopasowanie skarpetek do butów oraz do warunków, w jakich najczęściej biegasz. Dłuższe skarpety, takie za kostkę ochronią Cię przed otarciem Achillesa, zabezpieczą również przed błotem oraz przed piaskiem. Natomiast krótkie skarpetki tak zwane stópki, bardzo dobrze sprawdzą się w wakacje do letnich butów do biegania i w czasie zawodów. Zazwyczaj wyróżniają się one cienkim splotem dzianiny, w szczególności w grzbietowej, czyli w górnej części stopu. Ich bardzo dużo wadą jest szybkie niszczenie się. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego wsparcia na śródstopiu, to powinieneś wybrać skarpetki, które mają zwiększoną amortyzację w okolicach palców albo na podeszwie. Przed zakupem powinieneś również spojrzeć na szwy w skarpetkach. Im mniej szwów, tym lepsze skarpetki. Takie drobne elementy są niezwykle ważne, w szczególności w czasie długotrwałych i intensywnych treningów biegowych.

Skarpetki do biegania

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jakich skarpetach nie powinieneś biegać?

Tak samo jak w przypadku koszulki, spodenek albo topu, bardzo ważny jest materiał, z którego zostały zrobione skarpety do biegania. Bardzo często producenci skarpet do biegania zamiast bawełny używają tkanin syntetycznych. Chodzi o te same tkaniny, które są wykorzystywane w pozostałych elementach garderoby, które są przeznaczone dla biegaczy. To sprawia, że skarpetki bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Natomiast Twoje stopy nadmiernie się nie pocą. Jeżeli ważna jest dla Ciebie funkcjonalność, to powinieneś całkowicie zrezygnować ze skarpetek bawełnianych do biegania. Gdy skarpetki są za grube, to spowodują, że będzie Ci zdecydowania za ciasno w butach. Będziesz czuł, że Twoje stopy są przegrzane, możesz też po jakimś czasie mieć odciski i problemy z krążeniem. To wszystko może bardzo negatywnie wpływać na Twoje wyniki treningowe. W związku z tym, zanim wykonasz pierwszy trening, to wypierz Twoje nowe skarpety. Wtedy nie będą się one ślizgały w butach i nie będą powodowały otarć. Nowe skarpetki zawsze odprowadzają również zbyt duże ilości potu.

back to menu ↑

Jakie funkcje mają skarpety do biegania?

Zadaniem skarpetek do biegania jest przede wszystkim odprowadzanie wilgoci i ochrona Twoich stóp przed zbytnim przegrzaniem. Skarpetki do biegania zabezpieczają skórę stóp przed potencjalnymi otarciami. W zimie dostarczają odpowiednią ilość ciepła. Skarpetki do biegania pomogą Ci również z zwiększeniu amortyzacji oraz stabilności stóp. Nigdy nie zakładaj nowych skarpet na zawody. Jeżeli szukasz profesjonalnych skarpet, to wybierz skarpety kompresyjne.

back to menu ↑

Ranking skarpet do biegania: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general