Jakie buty do biegania wybrać?

Bieganie jest naprawdę doskonałą metodą na wypracowanie pięknej figury, na pozbycie się niepotrzebnych kilogramów, zwiększenie wytrzymałości fizycznego oraz na aktywne spędzanie czasu wolnego. Tak naprawdę każdy może zacząć biegać. Nawet Ty. Wystarczy, że masz dużo chęci i trochę wolnego czasu. Oczywiście, że najpierw musisz zainwestować w dobrze dopasowany strój sportowy, który zagwarantuje Ci swobodę ruchu. Jednak ważniejsze niż strój sportowy będą buty do biegania. To właśnie od tego, jakie buty wybierzesz zależy Twój komfort oraz bezpieczeństwo podczas biegu. Profesjonalne buty do biegania dadzą Ci również możliwość osiągania o wiele lepszych wyników czasowych na wybranych przez Ciebie dystansach. Dzięki temu będziesz mógł w prostszy sposób bić ustalone przez siebie samego rekordy i podjąć rywalizację z innymi biegaczami, na przykład w maratonie albo pół-maratonie. Pamiętaj też o odpowiednim odpoczynku po treningu. W tym celu warto jest wybrać dobrą kanapę albo meble ogrodowe w sezonie letnim.

Polecane buty do biegania


back to menu ↑

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu butów do biegania?

Gdy wybierasz nowe buty do biegania, to powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ich markę, cenę oraz wygląd zewnętrzny, ale również na ich właściwości, czyli  cechy techniczne. W tej sytuacji najważniejszą kwestią będzie rodzaj podeszwy, jaką mają wybrane przez Ciebie buty do biegania. Mogą to być buty uniwersalne, buty specjalistyczne, buty do biegania po asfalcie, buty do biegania po twardych nawierzchniach betonowych albo po nawierzchniach miękkich, to znaczy po drogach gruntowych albo po parkowych alejkach. Poza rodzajem podeszwy ważne będzie też właściwe określenie rozmiaru butów do biegania i sprawdzenie kształtu własnej stopy. Profesjonalne obuwie dla biegaczy jest dostępne w kilku rodzajach: dla osób o stopie neutralnej, supinującej oraz pronującej. Wybór dobrego obuwia dopasowanego do kształtu Twojej stopu zapewni Ci o wiele większy komfort oraz zagwarantuje większą efektowność podczas treningu biegowego.

Buty do biegania

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są rodzaje butów do biegania z uwagi na rodzaj podeszwy?

Buty do biegania po asfalcie to takie buty, które wyróżniają się płaskim bieżnikiem oraz bardzo wysokiej jakości miękką amortyzacją. Jej zadaniem jest ochrona stóp oraz stawu skokowego przed wstrząsami oraz przed mikrourazami. Po asfalcie albo po betonie możesz biegać też w tradycyjnych butach trailowych z grubym bieżnikiem. Jednak w rzeczywistości nie jest to zbyt wygodne. W dodatku w dłuższej perspektywie może prowadzić do uszkodzenia stawów skokowych. Buty do biegania po twardych nawierzchniach muszą posiadać miękką amortyzację, która będzie zapobiegała nadmiernemu obciążaniu stóp, w szczególności stawów skokowych w czasie biegania. Bieżnik w takich butach nie musi być za gruby, bo ryzyko nadepnięcia na kamień, wystający korzeń lub szyszkę jest bardzo małe. Drugim bardzo ważnym rodzajem są buty do biegania po szutrach. Ten rodzaj butów wyróżnia się tym, że mają one masywniejszą podeszwę z grubym protektorem. Jego zadaniem jest izolowanie stopy od nierówności terenu. Gruby bieżnik ma również zapewniać o wiele lepszą przyczepność do podłoża, gdy będziesz biegał po mokrym gruncie albo gdy będziesz biegł po terenie mocno nachylonym. To znaczy pod górę albo w dół. Buty trailowe, poza masywną podeszwą zazwyczaj charakteryzują się mocniejszą konstrukcją cholewy, która zazwyczaj ma dodatkowe wzmocnienia w okolicach palców oraz stawów skokowych. Takie właściwości sprawiają, że te buty do biegania są o wiele bardziej trwałe oraz zapewniają większe bezpieczeństwo w czasie biegania. Zapewnią one ochronę palców przed niewielkimi urazami oraz zmniejszą ryzyko przypadkowego skręcenia stawu skokowego.

Buty do biegania

fot. AdobeStock

back to menu ↑

A czym charakteryzują się buty do biegania uniwersalne?

Ostatni rodzaj, który tutaj opiszemy to buty do biegania uniwersalne, czyli nadające się na każdy rodzaj nawierzchni. Jest to bardzo dobry wybór dla Ciebie, jeżeli jesteś początkującym biegaczem albo chcesz kupić profesjonalne obuwie biegowe, w którym będziesz mógł biegać w mieście po ścieżkach asfaltowych oraz po betonowych, w parku, poza miastem, po ścieżkach gruntowych. Po prostu wszędzie, gdzie tylko sobie wymarzysz.

back to menu ↑

Ranking butów do biegania: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general