Jakie kije trekkingowe wybrać?

Jeszcze do niedawna kije trekkingowe kojarzyły się wszystkim z narciarstwem oraz z nordic walking. Obecnie kije trekkingowe są coraz częściej widywane również w górach. Są odpowiednie do dłuższych wędrówek górskich i bardziej wymagających podejść. Gdy chodzisz bardzo dużo po górach i czasami masz na sobie ciężki plecak, to rozwiązaniem dla Ciebie może być właśnie zakup kijków treningowych. W sklepach ze sprzętem sportowym i outdoorowym możesz znaleźć bardzo wiele modeli, które na pierwszy rzut oka są wręcz identyczne. Jak wybrać właściwe kije trekkingowe? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj ten poradnik zakupowy. Koniecznie!

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Na samym początku powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie będziesz chodził ze swoimi nowymi kijkami trekkingowymi. Czy będziesz częściej wybierał się na górskie wędrówki, czy może na spacery po mieście? Musisz wiedzieć, że czymś zupełnie innym są kijki trekkingowe oraz do nordic walking. Najważniejsze różnice to rączka i połączona z nią rękawica. Występuje ona w modelach miejskich. W tych dwóch rodzajów kijów odmienne są również końcówki. Gdy szybko spacerujesz po również parkowej nawierzchni w butach do biegania,  to odpowiednim wyborem będą gumowe nakładki. W tym artykule skoncentrujemy się na tej pierwszej grupie. To znaczy na kijkach trekkingowych, które są wprost stworzone do górskich podejść.

Kije trekkingowe

fot. AdobeStock

Jakie kije trekkingowe będą dla Ciebie najlepsze?

Tak naprawdę kije trekkingowe są bardzo rozbudowaną kategorią. W dodatku wewnętrznie zróżnicowaną. Gdy zastanawiasz się nad tym, jakie kije trekkigowe będą dla Ciebie dobre, to powinieneś zastanowić się nad ilością segmentów oraz nad systemem blokowania. Istotny jest również materiał, z którego zostały wyprodukowane kije trekkigowe i to, jakie mają końcówki oraz rączkę. Co powinieneś uwzględnić przy zakupie kijków trekkingowych. W tym poradniku zakupowym udzielimy Ci kilku praktycznych porad, które pomogą Ci w podjęciu jak najlepszej decyzji.

Kije trekkingowe

fot. AdobeStock

Jak zbudowane są kije trekkingowe?

Wśród kijków trekkingowych możemy wyróżnić modele, które mają różną ilość segmentów. Budowa kijków trekkingowych będzie miała znaczący wpływ na wytrzymałość całości i na rozmiar kijków po ich spakowaniu. Bardzo często jest tak, że dotarcie pod wybrany szlak, będzie wymagało od Ciebie niesienia ze sobą kijków trekkingowych w plecaku. Wtedy niezwykle ważna będzie waga oraz wymiary kijków trekkingowych po ich złożeniu. Jeżeli jesteś osobą, która porusza się na skiturach, to bardzo dobrym wyborem będą kijki trekkingowe jednosegmentowe. A jakie kijki będą dobre do górskich wycieczek? Jakie kije trekkingowe najlepiej kupić?

Czy charakteryzują się kije dwusegmentowe?

Kije dwusegmentowe są jedną z najprostszych konstrukcji. Ma ona przełożenie na ich stabilność. Jednak dwa elementy oznaczają większy rozmiar kijów po ich złożeniu. Ich mocowanie do plecaka jest trochę bardziej skomplikowane. Te modele kijków trekkingowych są stopniowo zastępowane przez trójelementowe modele.

A czym wyróżniają się kije trekkigowe trójsegmentowe?

Są to najpopularniejsze kije trekkigowe, jakie możesz zobaczyć na górskich szlakach. Kijki trekkingowe trójsegmentowe umożliwiają otrzymanie niewielkich kijków po ich złożeniu. Możesz je przyczepić do plecaka, gdy nie będą Ci już one potrzebne.

Jakie cechy mają kije czterosegmentowe?

Kije trekkingowe czteroegmentowe polecamy osobom, dla których najważniejsze jest komfortowe przenoszenie kijków. Gdy jest więcej elementów, to kijki trekkingowe automatycznie zaraz po złożeniu są o wiele mniejsze.

Z jakiego materiału powinny być wykonane kije trekkigowe?

Kije trekkingowe bardzo często są produkowane z włókien węglowych czyli z karbonu albo z aluminium. Pierwszy z materiałów wyróżnia się bardzo wysoką twardością oraz sztywnością. W dodatku kijki trekkingowe wykonane z tego tworzywa są wyjątkowo lekkie. Jednak musisz tutaj wziąć pod uwagę, że kijki trekkingowe wykonane z włókna karbonowego mogą być mniej odporne na różnego rodzaju pęknięcia.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general