Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Bez względu na to, czy trenujesz w grupie w klubie, czy wolisz ćwiczyć w domu, powinieneś mieć przyrządy do ćwiczeń i akcesoria bardzo wysokiej jakości. Tak naprawdę nie musisz mieć ich dużo. Najważniejszy jest komfortowy strój do ćwiczeń oraz wygodne buty. Jednak bardzo ważna jest również mata do ćwiczeń. To właśnie ona jest odpowiedzialna za Twoje bezpieczeństwo i wygodę w czasie treningu.

Jakie są rodzaje mat do ćwiczeń?

W sklepach sportowych wybór mat do ćwiczeń jest wprost gigantyczny. Jednak czasami ich ceny są tak wysokie, że możesz dostać zawrotów głowy. Najważniejsze jest to, żebyś odróżniał od siebie poszczególne rodzaje mat. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy na specjalistyczne maty, które nie będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Każdy rodzaj maty do ćwiczeń tak naprawdę jest przeznaczony do czegoś zupełnie innego. Teraz wyjaśnimy Ci, jakie maty są obecnie dostępne w sklepach sportowych. Pierwszy rodzaj to maty ochronne. Są one przeznaczone do stabilizowania części przyrządów do ćwiczeń. Dzięki temu nie będą się one ślizgały. W dodatku mata ochronna do ćwiczeń tłumi dźwięki i zabezpiecza podłogę przed porysowaniem. Drugi rodzaj to mata gimnastyczna. Wyróżnia się ona wielkością i grubością. Wykorzystywana jest przede wszystkim do ćwiczeń korekcyjnych oraz rehabilitacyjnych. Możesz na niej również wykonywać ćwiczenia akrobatyczne. Trzeci już rodzaj to mata do jogi. Charakteryzuje się ona najniższą grubością, która waha się pomiędzy 2,5 a 3,5 mm. Zadaniem maty do jogi jest ochronienie Cię przed poślizgnięciem się. Kolejny już rodzaj to maty tatami. Są one wyprodukowane z niezwykle wytrzymałych tworzyw syntetycznych. Mogą się one sprawdzić podczas trenowania wschodnich sztuk walki. Natomiast maty treningowe są przeznaczone do wykonywania większości ćwiczeń. Są odpowiednie między innymi do: fitnessu, pilatesu oraz aerobiku. Mają one Cię zabezpieczać przez ślizganiem się, przed ćwiczeniem na zimnej podłodze, przed otarciami oraz przed potencjalnymi stłuczeniami. Najpopularniejsze z nich wszystkich są mata do jogi oraz mata treningowa. Bardzo dobrze sprawdzi się ona na przykład wśród miłośników porannej medytacji, którzy wykonują różnego rodzaju asany. Natomiast drugi rodzaj maty do ćwiczeń jest o wiele bardziej uniwersalny. Z powyższych naszych rozważań jasno wynika, że mata treningowa jest odpowiednia do bardzo wielu rodzajów aktywności. Występuje w bardzo wielu wariantach.

Mata do ćwiczeń

fot. AdobeStock

Jak wybrać najlepszą dla Ciebie matę treningową?

Matę treningową powinieneś dopasować do rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz do poziomu ich intensywności. Właśnie dlatego w czasie kupowania maty do ćwiczeń musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów.  Pierwszym z nich jest grubość maty. Klasyczna grubość maty treningowej to między 5 a 6 mm. Jeżeli zajmujesz się ćwiczeniem rekreacyjnym albo uprawiasz jogę, to możesz kupić sobie cieńszą matę do ćwiczeń. Jeżeli zamierzasz wykonywać bardzo intensywny trening fitness albo trening, który wymaga odpowiedniej amortyzacji, to zachęcamy Cię do zainwestowania w grubszą wersję, która będzie wykonana z odpowiedniego tworzywa. Chodzi o to, żeby mata treningowa dawała Ci możliwość komfortowego wykonywania ćwiczeń, niezależnie od przybranej przez Ciebie pozycji. Nawet, gdy leżysz na plecach albo na brzuchu.

Mata do ćwiczeń

fot. AdobeStock

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Kolejnym ważnym kryterium są wymiary maty. Najbardziej popularne wymiary maty treningowej to 200×100 cm oraz 200×120 cm. Gdy wybierasz matę do ćwiczeń dla siebie, to koniecznie powinieneś uwzględnić to, czy Twoje ciało się na niej zmieści. Wiadomo, że jedne osoby są wyższe, a drugie niższe. Kolejnym czynnikiem przy wyborze maty do ćwiczeń jest jej elastyczność. Wysokiej jakości mata do ćwiczeń, która będzie Ci służyła przez bardzo wiele długich lat, nie może się łamać w czasie jej rolowania. Właśnie za sprawą elastyczności, będziesz mógł bez żadnego problemu przechowywać matę, gdzie tylko będziesz chciał. Możesz ją również zabrać ze sobą na trening albo na siłownię. Sprawdź też z jakiego materiału została ona wykonana.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general