Jak zacząć grać w badmintona?

Badminton pojawił się w Polsce dopiero w latach 70. XX w. Pierwszym ośrodkiem, który pokochał ten sport był Gdańsk i jego politechnika. Rosnąca popularność gry spowodowała zawiązanie się Polskiego Związku Badmintona i jego wejście do struktur najpierw europejskich a potem światowych. Dzisiaj dyscyplina ta uprawiana jest przede wszystkim w Słupsku, Suwałkach i Białymstoku.

Krótka historia badmintona

Punkt początkowy badmintona, tak jak wielu innych dyscyplin, jest trudny do określenia. Rysunki przedstawiające grę przypominającą badmintona można obejrzeć w historycznych pozostałościach starożytnych cywilizacji: azteckiej czy chińskiej. Może to znaczyć, że źródło gry, zapewne o różnych regułach, przeniknęło do kategorii gier towarzyskich wiele tysięcy lat temu na wszystkie kontynenty.

Wiadomo jednak, skąd wzięła się nazwa gry, pochodzi bowiem od nazwy angielskiej posiadłości Badminton House jednego z angielskich książąt. Tam właśnie, w 1870r. po raz pierwszy odbył się pokaz tej gry. Sprzęt do badmintona stanowiły: rakietka oraz lotki wykonane z korka i piór. Reguły gry zbliżone były do współczesnych zasad. Z czasem przyjęto wszędzie jednolite przepisy tej dyscypliny. Do dzisiaj obligatoryjnie pozostały wymiary boiska, pierwotnie powierzchni salonu, w którym odbył się pokaz. Przetrwała też reguła opisująca wymiary i wysokość siatki. Popularność gry doprowadziła do powołania Międzynarodowej Federacji Badmintona. W 1977r. odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, natomiast po raz pierwszy badminton na igrzyskach olimpijskich pojawił się w Seulu jako dyscyplina pokazowa, a pierwsze medale rozdano dopiero w Barcelonie.

 Jak zacząć grać w badmintona?

Jak w przypadku wielu innych dyscyplin sportowych, szczególnie towarzyskich wszystko zaczyna się od zakupów. Sprzęt do badmintona jest powszechnie dostępny, ale warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Początkujący zawodnicy, rozpoczynający swoją przygodę z tą dyscypliną, powinni zacząć od rakietek uniwersalnych o średniej elastyczności lub pełnej. Otrzymuje się wówczas więcej mocy płynącej z samej rakiety, a mniej z własnych mięśni.

Świadomość różnic występujących pomiędzy różnymi rakietami przychodzi dopiero po co najmniej kilkudziesięciu godzinach spędzonych na boisku. Co do zasady, rakieta dla początkującego zawodnika powinna być możliwie lekka. Zawodnicy bardziej zaawansowani potrafią określić już swoje preferencje i upodobanie do gry bardziej ofensywnej lub defensywnej. A styl gry decyduje o cechach rakiety. Przed zakupem rakiety dobrze jest ją zawsze przetestować i dopiero potem podjąć decyzję.

Rakiety dostępne są w różnych wagach. Zazwyczaj waży się samą ramę, bez naciągu i owijki, chociaż producenci stosują różny system oceniania. Najpopularniejszy jest system yonex, w którym 1U oznacza rakietę najcięższą a 5U najlżejszą.

Im lżejsza rakieta do badmintona tym:

  • szybciej wykonuje się zamach
  • szybciej reaguje się na zagranie przeciwnika
  • rakieta jest bardziej zwrotna
  • jest jednak mniej stabilna niż rakieta cięższa

Im cięższa rakieta do badmintona tym:

  • jest mniej zwrotna
  • kreuje krótszy czas reakcji
  • zwiększa siłę uderzenia
  • jest bardziej stabilna

Specjaliści zwykle doradzają na początek rakietę o wadze 3U, ewentualnie 2U.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general