Jaki kołowrotek wędkarski kupić?

Silny kołowrotek renomowanej marki kupujesz raz na wiele długich lat. Tego rodzaju kołowrotek z pewnością będzie bezawaryjny w użytkowaniu. Zapewni Ci też możliwość wygodnego łowienia ryb. Dobry kołowrotek wcale nie musi być drogi. To mit. Część metod wędkowania nie wymaga stosowania kołowrotka, a inne wręcz na nim bazują. Większość wędkarzy mimo wszystko nie może się obyć bez kołowrotków. O tym, jak wybrać dobry kołowrotek, napiszemy w tym poradniku zakupowym.

Polecane kołowrotki wędkarskie


back to menu ↑

Jakie są rodzaje kołowrotków?

Możesz wybierać spośród kilku rodzajów kołowrotków. Jedne są bardziej wszechstronne, a pozostałe są przeznaczone do konkretnego rodzaju wędkarstwa. Najważniejszy podział kołowrotków odnosi się do szpuli, na którą jest nawijana żyłka. W sklepach internetowych i stacjonarnych są dostępne następujące kołowrotki: z ruchomą szpulą lub ze stałą szpulą. Oś kołowrotka z ruchomą szpulą znajduje się prostopadle do wędziska. Są to konstrukcje wyjątkowo proste oraz mocne. Ten rodzaj kołowrotków jest stosowany do wędkarstwa spławikowego, gruntowego, muchowego i morskiego, czyli multiplikatory. Aktualnie bardzo często używane są one przez muszkarzy oraz przez wędkarzy morskich. Kołowrotki muchowe, tak samo jak wędki muchowe, są przeznaczone tylko i wyłącznie do połowów na muchę. Są one o wiele prostsze w konstrukcji od kołowrotków tradycyjnych. Multiplikatory to wyjątkowo mocne kołowrotki wykorzystywane do tak zwanego wędkarstwa castingowego, jerkingowego i morskiego. Tego rodzaju kołowrotki mają o wiele większe rozmiary, a co za tym idzie umożliwiają nawinięcie dużej ilości żyłki albo plecionki. Tego typu kołowrotki są również dużo trudniejsze w obsłudze. Są montowane nie od dołu wędki, ale u góry. Tego rodzaju kołowrotki charakteryzują się bardzo mocną konstrukcją. Bez problemu zniosą nawet duże przeciążenia. Są one wykorzystywane do połowów słodkowodnych dużych ryb drapieżnych i do wędkowania morskiego. Oś kołowrotka ze stałą szpulą jest ułożona równolegle do wędki. Kołowrotki ze stałą szpulą posiadają bardziej wszechstronne zastosowanie. Można ich używać zarówno w wędkarstwie spławikowym, jak i morskim.

Kołowrotek

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak jeszcze możemy podzielić kołowrotki?

Kolejny podział kołowrotków odnosi się do tak zwanego hamowania. Hamulec w kołowrotku to rozwiązanie, które pomaga zapobiec zerwaniu się ryby z wędki. W chwili, gdy zdobyć nie daje za wygraną i bardzo mocno się szarpie, kołowrotek powoli wypuszcza żyłkę. Masz do wyboru kołowrotki: z przednim, czyli górnym hamulcem oraz z tylnym, czyli dolnym hamulcem. Kołowrotki z górnym oraz z dolnym hamulcem różnią się między sobą konstrukcją. Pierwszy z nich ma blokadę znajdującą się z przodu oraz hamuje bezpośrednio szpulę. Natomiast drugi ma blokadę z tyłu w mechanizmie, w przekładniach. Która konstrukcja kołowrotka jest lepsza? Tutaj opinie wśród wędkarzy są bardzo mocno podzielone. Ci, którzy są za kołowrotkami z przednim hamulcem, doceniają go za dokładność oraz za możliwość prostej regulacji. Tego rodzaju kołowrotki są o wiele prostsze i lżejsze. Te dwie cechy są ważne na przykład przy spinningu. Warto również wspomnieć o tym, że najważniejszą zaletą kołowrotka z dolnym hamulcem jest głównie jego niezawodność oraz prostota regulacji w czasie holowania ryby. Jeżeli Twoim celem jest łowienie dużych okazów, na przykład dorszów na morzu, to o wiele lepszym pomysłem dla Ciebie będzie zakup kołowrotka z hamulcem dolnym.

Kołowrotek

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na co jeszcze powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kołowrotka?

Bez względu na to, czy kupisz kołowrotek z górnym czy z dolnym kołowrotkiem, to powinieneś zdecydować się na sprzęt, który będzie wyposażony w tak zwany wolny bieg. Polega on na rozłączeniu mechanizmu ze szpulą. Przy włączonym wolnym biegu żyłka może zacząć się samoistnie rozwijać ze szpuli. Jest to funkcja niezwykle ważna przy połowach dużych karpi. W przypadku brania tego gatunku ryb konieczne jest przepuszczenie żyłki. W sklepach internetowych i stacjonarnych możesz również spotkać kołowrotki wyposażone w przełączniki, który służy do błyskawicznego tarcia hamulca.

back to menu ↑

Ranking kołowrotków wędkarskich: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general