Jak wybrać śpiwór na lato?

Sen jest uznawany za jedną z podstawowych oraz najbardziej istotnych czynności życiowych. Dla niektórych sen stanowi przykrą konieczność pomiędzy czasem bardzo intensywnej pracy. A inni w wolnym czasie przede wszystkim śpią. Jedni nie przykładają wielkiej wagi do tego, jak długo i w jakich warunkach śpią. Inni uważają, że tylko gdy się dobrze wyśpią, to ich dzień może być udany. Jeżeli jesteś miłośnikiem zakładania butów górskich, chodzenia po szlakach i spania pod namiotem, to na pewno wiesz, jak ważna jest jakość odpoczynku w czasie nocy. Nie wyśpisz się dobrze, jeżeli nie będziesz miał odpowiedniego śpiwora, który będzie dopasowany do panujących wokół Ciebie temperatur oraz do Twojego indywidualnego poczucia ciepła. Lato zazwyczaj charakteryzuje się bardzo ciepłymi nocami. Jednak, gdy jesteś w górach, to ta zasada nie obowiązuje. Jak możesz się odpowiednio przygotować do spania w schronisku, na kempingu, biwaku w górach albo pod chmurką? Zapraszamy do przeczytania tego poradniku zakupowego. W nim pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wybrać najlepszy śpiwór na lato.

Polecane śpiwory na lato


back to menu ↑

Jakie parametry termiczne powinien mieć śpiwór na lato?

Gdy będziemy odpowiadać na to pytanie, to musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które będziemy bardzo dokładnie analizować, zanim powiemy Ci, jaki śpiwór na lato powinieneś kupić. Pierwszym parametrem jest temperatura. Nie bierzemy tutaj pod uwagę tylko temperatury otoczenia, ale również zakres temperatur, na które przeznaczone są śpiwory. Przy wyborze śpiwora musisz wziąć pod uwagę również indywidualną temperaturę Twojego ciała. Producenci zazwyczaj podają kilka parametrów technicznych śpiwora na lato. Według normy EN 13537 najważniejsze parametry termiczne to: temperatura maksymalna, temperatura komfortu, temperatura graniczna, limit i temperatura ekstremalna oraz temperatura minimalna.

Śpiwór na lato

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czym różnią się między sobą temperatury podawane przez producentów?

Temperatura maksymalna jest to górna granica temperatury. Powyżej niej występuje ryzyko przegrzania się w śpiworze. Gdy będziesz w nim spał w nocy, która będzie wyjątkowo ciepła, to zawsze możesz rozsunąć śpiwór. Temperatura komfort, to jak pewnie możesz się domyślić, temperatura, która jest odpowiednia zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W teorii przy tej temperaturze otoczenia w śpiworze będzie bardzo ciepło. Nie będziesz się musiał dogrzewać innymi metodami. Natomiast temperatura limit to granica temperatury. W niej nie zmarznie mężczyzna w pozycji skulonej, czyli embrionalnej. Przy tej temperaturze noc nie będzie mogła zostać uznana za całkowicie komfortową, ale nie będziesz też nadmiernie wychłodzony. Musisz tutaj wziąć też pod uwagę fakt, że ze względu na indywidualne różnice, nie dla każdego temperatura graniczna będzie wynosiła tyle samo. Powinieneś bardzo ostrożnie podchodzić do limitu termicznego. Może być tak, że tylko kilka stopni w górę albo w dół zrobi bardzo dużą różnicę.

Śpiwór na lato

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czym jest temperatura ekstremalna?

Natomiast temperatura ekstremalna, czyli inaczej minimalna, mówi o tym, jaka jest temperatura poniżej której występuje bardzo poważne ryzyko hipotermii. Pamiętaj o tym, że hipotermia stanowi bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka! Przy temperaturze minimalnej w śpiworze, raczej nie uda Ci się spokojnie zasnąć. Będziesz mógł tylko przez całą noc walczyć o każdą jednostkę energii cieplnej i próbować jakoś wytrzymać do rana. Nie radzimy Ci traktować tego parametru jako temperatury, przy której będziesz jeszcze mógł przenocować w śpiworze, bo w zależności od Twojej indywidualnej ciepłoty ciała, może się to dla Ciebie skończyć tragicznie. Żeby Twoja wyprawa pod namiot zakończyła się sukcesem, potrzebna Ci jest odpowiednia regeneracja. Natomiast do niej niezbędny jest dobrej jakości śpiwór. Gdy zastanawiasz się nad wyborem śpiwora na lato, to musisz głownie uwzględnić wartość środkową. To znaczy temperaturę komfortu. Temperatura maksymalna nie będzie dla Ciebie żadnym problemem, ponieważ wystarczy, że rozepniesz śpiwór i już poczujesz się komfortowo. Natomiast nocowanie w śpiworze przy jego temperaturze minimalnej wiąże się z ryzykiem zmarznięcia. A wtedy o żadnej regeneracji nie może być mowy.

back to menu ↑

Ranking śpiworów na lato: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general