Jak wybrać wędkę podlodową?

Do łowienia do lodem wykorzystuje się krótkie wędki, które mają od 30 do 90 centymetrów. Nie można do tego zastosować wędki, która jest krótsza niż 30 centymetrów, ponieważ taka długość została określona w regulaminie amatorskiego połowu ryb. Przynęty nie możesz zarzucić, tylko opuścić. Tylko wędka krótsza niż jeden metr daje możliwość łowienia na lodzie za pomocą dosłownie każdej metody. Najważniejszym czynnikiem przy doborze elementów zestawy podlodowego, jest metoda, którą chcesz łowić. Masz do wyboru na przykład: mormyszkę, spławik lub błystkę. Musisz wtedy zastosować odpowiednią wędkę oraz żyłkę. Przy łowieniu na mormyszkę, używaj wędki o długości od 30 centymetrów do 50 centymetrów. Szczytówka nie może być zakończona przelotką, ponieważ na końcówce musisz zamontować kiwok. Do łowienia na żyłki wyjątkowo delikatne są przeznaczone specjalne modele wędek podlodowych. Są one wyposażone w bardzo delikatne szczytówki, które umożliwiają zacinanie i holowanie ryb bez strachu o zerwanie cienkiej żyłki. Jest to bardzo ważne przy łowieniu ryb na niewielkich głębokościach. W chwili zacięcia i holowania nie będzie działało korzystnie zjawisko rozciągania się żyłki. Natomiast do żyłek od 0,10 w górę, będą odpowiednie wędki do łowienia dużych ryb na większych głębokościach. Za sprawą dużej sztywności zacięcie ryby na od pięcio- do dziecięcio-metrowej wodzie będzie pewne oraz skuteczne. Opisane powyżej wędki mają tą samą długość 50 centymetrów i akcje szczytówki L. Mają jednak zupełnie inną moc.

Polecane wędki podlodowe


back to menu ↑

A co z łowieniem na spławik?

Przy łowieniu na spławik możesz wykorzystać te same wędki, jakie stosowałeś do łowienia przy użyciu mormyszki. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowaniu wędek dobranych zgodnie z tymi samymi parametrami, ale zakończonych przelotnką. W takich wędkach nie ma pozostawionego miejsca na zamocowanie kiwoka. Taka konstrukcja wędki zapobiegnie splataniu się żyłki w końcówkę szczytówki.

Wędka podlodowa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaki rodzaj wędki będzie odpowiedni do łowienia na błystkę?

Do łowienia na błystkę wykorzystuje się wędki mocniejsze oraz dłuższe. Powinny mieć długość od 50 centymetrów do 85 centymetrów. Na długość wędki podlodowej ma również wpływ postawa Twojego ciała. Do wędkowania z siedziska będzie wystarczająca długość od 40 do 60 centymetrów. Jednak pozycja stosjąca, w zależności od Twojego wzrostu, jest związana z koniecznością stosowania wędki podlodowej o długości nawet 90 centymetrów. Najlepiej wybrać wędkę teleskopową, ponieważ nie będzie ona zajmowała zbyt wiele miejsca. Dla osób, które wędkują na stojąco polecamy wędki nie krótsze niż 65 centymetrów. Wędki podlodowe bez względu na metodę łowienia powinny mieć niewielkich rozmiarów kołowrotki o stałej szpuli. Najlepsze są wędki podlodowe, które mają trzy łożyska i przełożenie 5,2:1. Zwróć również uwagę na to, czy wybrana przez Ciebie wędka ma przedni, czy tylni hamulec. Zależnie od Twoich indywidualnych preferencji, możesz do siebie dopasować odpowiedni model wędki podlodowej.

Wędka podlodowa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na co jeszcze powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu wędki podlodowej?

Gdy wybierasz żyłkę do łowienia podlodowego, to musisz wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie ona używana. Najbardziej istotnymi aspektami są: bardzo czysta i zimna woda, narażenie żyłki na przetarcie o kant otworu przy holowaniu ryb i minusowe temperatury. Przy ręcznym holowaniu wybrana przez Ciebie żyłka pozostaje na lodzie, zaczepia się o śnieg oraz kawałki lodu, które pozostały po wywierceniu dziury w lodzie. To wszystko sprawia, że żyłka jest przez cały czas narażona na niewielkie urazy mechaniczne.

back to menu ↑

Co jest jeszcze ważne?

Równie istotną sprawą jest nie nasiąkanie wodą. W przeciwnym razie na mrozie żyłka stanie się wyjątkowo sztywna, co będzie miało niekorzystny wpływ na wygodę łowienia. Dlatego żyłka podlodowa powinna: być niewidoczna w wodzie, odporna na ścieranie, bardzo miękka oraz nie nasiąkająca wodą. Mamy nadzieję, że ten nasz poradnik zakupowy pomógł Ci w wybraniu idealnej dla Ciebie wędki do łowienia podlodowego.

back to menu ↑

Ranking wędek podlodowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general