Wędkarstwo muchowe to najbardziej dynamiczny ze wszystkich sposobów wędkowania. Wędkarz łowiący ryby na muchę powinien wyjątkowo często zarzucać zestaw oraz wyciągać go z wody. Dopiero po bardzo wielu miesiącach nauki, może w tym zdobyć wprawę. Zestaw do wędkarstwa muchowego jest uważany za wyjątkowo wymagający. Powinien być trwały, właściwie przystosowany do łowiska oraz odpowiednio sprofilowany. Niespełnienie tych kryteriów sprawi, że nie uda Ci się mieć obfitych połowów na muchę.
Polecane wędki muchowe
back to menu ↑Jakie są obecnie dostępne rodzaje wędek muchowych?
Wędkarstwo muchowe odbywa się za pomocą wędek określanych bardzo często według klas AFTM, czyli opracowanych Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Wędkarskiego. Klasy te znajdują się w przedziale od 1 do 12. Bardzo ważne jest to, że do każdej kategorii wędki przypisane są określone linki. Ich oznaczenie odpowiada klasie wędki, do której zostały one przyłączone. Klasa od 1 do 2 jest oznaczeniem wędek lżejszych. Natomiast wędki od 3 do 4 są przeznaczone do łowienia na tak zwaną suchą muchę. Wędki z klas od 5 do 6 są najbardziej uniwersalne. Mogą być one wykorzystywane do łowienia ryb różnych gatunków, takich jak między innymi: jaź, lipień, pstrąg lub kleń. Wędki z klas od 7 do 8 są przeznaczone standardowo do połowu szczupaka oraz troci. Ostatnia grupa, czyli klasy od 9 do 12 to wędki z kategorii najcięższych. Polecamy je szczególnie do połowu łososia oraz troci. Wędki z tej kategorii są jedno- lub dwuręczne. Co więcej wędki muchowe możemy podzielić na szybkie. Te wędki wymagają wręcz doskonałej techniki rzutu. Można nimi rzucać na duże odległości. Kije miękkie są przeznaczone dla bardziej doświadczonych wędkarzy, którzy posiadają już o wiele lepszą technikę. Tego rodzaju wędki są za to prostsze w obsłudze podczas holowania zdobyczy. Powinniśmy również zwrócić uwagę na łączniki poszczególnych elementów wędki. Tego rodzaju wędki muszą być solidne. Należy wyeliminować wszystkie luzy na łączeniu.
back to menu ↑W jaki sposób wybrać pierwszą w życiu wędkę muchową?
Bardzo ważne jest to, żeby pierwsza wędka muchowa była jak najbardziej uniwersalna. Warto wybrać wędkę z klasy 5 lub 6. Dopiero po paru miesiącach nauki oraz zdobyciu właściwego doświadczenia, powinieneś poszukać wędki, która będzie w największym stopniu pasowała do Twoich indywidualnych preferencji i umiejętności. Wędka muchowa, na której będziesz się uczył tej metody łowienia, musi być wyjątkowo solidna. Ta metoda jest bardzo wymagająca dla sprzętu. W dodatku łowienie wędką, która jest słabej jakości, zamiast dać Ci możliwość nauki, tylko Cię zniechęci do praktykowania tej metody wędkowania. Z tego względu zakup niedrogiej wędki muchowej może być dla Ciebie szkodliwy. Jeżeli chcesz mieć dobrej jakości wędkę muchową, to powinieneś wybrać sprzęt w granicach od 2000 do 4500 zł. Możesz również zająć się poszukiwaniami wędki używanej. Taka wędka muchowa, która ma mniej więcej rok, może kosztować nawet o połowę taniej. Taka oferta jest atrakcyjna również z tego względu, że producenci dają gwarancję na swoje produkty od pięciu lat do dożywocia.
back to menu ↑Jak dobrać zestaw do wędkarstwa muchowego?
Rodzaje wędek muchowych omówiliśmy już bardzo szczegółowo wcześniej. Sama wędka jednak nie jest wszystkim, czego potrzebujesz. W skład zestawu do wędkarstwa muchowego wchodzi jeszcze kilka elementów, które powinny dobrze współpracować z kupioną przez Ciebie wędką. Pierwszym bardzo ważnym akcesorium jest linka muchowa. Doświadczeni wędkarze do łowienia ryb metodą muchową wybierają określony rodzaj linek. Mamy tutaj na myśli DT 4F oraz WF 4F. Oznaczenie 4F świadczy o tym, że linka jest pływająca i ma określony ciężar. WF znaczy, że linka jest jednostronnie przeciążona z dziewięciometrową głowicą. Należy ją nawinąć na kołowrotek od cieńszej strony. Natomiast kod DT znaczy, że linka jest obustronnie koniczna. Oznacza to, że wędka zwęża się symetrycznie po obu końcach. Natomiast jeżeli chodzi o kołowrotek, to kołowrotki do tej metody są również bardzo dokładnie oznaczone. Żebyś mógł nawijać na nie wszystkie omówione powyżej linki, to kołowrotek powinien mieć oznaczenie 4/5.
back to menu ↑Ranking wędek muchowych: TOP 10
No related posts.