Jaki laptop dla grafika wybrać?

Laptop dla grafika komputerowego powinien być tak samo funkcjonalny jak komputer stacjonarny. Rozumiemy, że jeżeli zajmujesz się przygotowywaniem różnego rodzaju projektów graficznych, zarówno 2D, jak i 3D, obrabiasz zdjęcia lub edytujesz materiały wideo, to chcesz mieć laptopa, na którym będzie Ci się komfortowo pracowało. Im bardziej zaawansowany będzie projekt, tym bardziej rozbudowane oprogramowanie i mocniejszy laptop będzie potrzebny do pracy nad nim. Jaki laptop wybrać dla grafika? W takim przypadku musisz wybierać laptop pod kątem specjalizacji oraz wykonywanych przez Ciebie zadań. W tym poradniku zakupowym będziesz mógł znaleźć kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w zakupie odpowiedniego laptopa dla grafika.

Jakie cechy powinien mieć laptop dla grafika?

Procesor w laptopie dla grafika siłą rzeczy powinien być wyjątkowo wydajny. Cztery rdzenie to absolutne minimum. W tańszych laptopach możesz się spotkać z układami AMD Ryzen 5. Bardziej oszczędne są natomiast warianty Intel Core i5. Do zaawansowanych programów oraz grafiku 3D o wiele lepiej jest wybrać laptop dla grafika z czterordzeniowymi, sześciordzeniowymi albo nawet ośmiordzeniowymi procesorami Intel Core i7 lub Intel Core i9. Natomiast jeżeli chodzi o pamięć RAM, to laptop dla grafika musi mieć minimum 8 GB RAM. Jednak zdecyduj się na taką opcję tylko i wyłącznie wtedy, gdy masz mocno ograniczony budżet. Laptop dla grafika z tak niewielką ilością pamięci RAM da Ci możliwość jedynie wykonywania najprostszych zadań. Lepiej wybierz laptop, który posiada 16 GB RAM albo model, w którym po jakimś czasie można rozszerzyć pamięć RAM. Kolejną niezwykle ważną sprawą jest wybór karty graficznej. Ze zintegrowanego układu skorzystasz tylko wtedy, gdy potrzebujesz laptopa dla grafika przeznaczonego do wykonywania mniej zaawansowanych zadań. Natomiast jeżeli na co dzień pracujesz przy zaawansowanych projektach 3D lub przy wysokich rozdzielczościach, to powinieneś wybrać dedykowaną kartę graficzną, która posiada o wiele większą wydajność. Możesz wybrać na przykład kartę graficzną NVIDIA Quadro czy AMD Radeon Pro. Jeżeli chcesz mieć odpowiedni poziom komfortu przy wykonywaniu projektów graficznych, to wybierz laptop dla grafika, który będzie miał ekran o przekątnej przynajmniej 15,6 cala. Nie może mieć on niższej rozdzielczości niż Full HD. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj matryce wyprodukowane w technologii IPS lub OLED. Zagwarantują one jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Szybki dysk SSD to kolejny bardzo ważny parametr w laptopie dla grafika. Nie możemy wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach laptopa, który nie będzie posiadał takiego dysku. Jego zaletą jest to, że gwarantuje on bardzo wydajne działanie systemu operacyjnego oraz wszystkich pozostałych programów. Jednocześnie jest o wiele mniej hałaśliwy niż dysk HDD.

Laptop dla grafika

fot. AdobeStock

Jakiego laptopa do obróbki zdjęć powinieneś wybrać?

Jeżeli szukasz laptopa dla grafika do 3000 złotych, to powinieneś poszukać takiego modelu, który będzie odpowiedni do prostej obróbki materiałów zdjęciowych. Warto wybrać taki model, który ma 15.6-calowy ekran wykonany w technologii IPS. Pamiętaj o tym, że rozdzielczość ekranu nie może być niższa niż Full HD. Dobrym wyborem będzie laptop dla grafika, który posiada czterordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 3500U ze zintegrowaną grafiką AMD Radeon Vega 8, 8GB RAM oraz dysk SSD 256GB. Natomiast jeżeli chodzi o łączność z Internetem i z pozostałymi urządzeniami wokół, to warto zwrócić uwagę na to, żeby laptop dla grafika do 3000 złotych miał łączność Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 5. Przydadzą się tutaj również następujące złącza: USB 3.0 i HDMI.

Laptop dla grafika

fot. AdobeStock

A jakie podzespoły powinien posiadać laptop dla grafika do 5000 złotych?

Tutaj również podstawą będzie ekran IPS o rozdzielczości Full HD. Ważna jest również antyrefleksyjna powłoka, która zapewni komfort Twoim oczom przy wielogodzinnej pracy. Warto wybrać laptop dla grafika, który będzie miał również podświetlaną klawiaturę z wbudowanym TrackPointem. Natomiast jeżeli chodzi o poszczególne podzespoły to polecamy czterordzeniowy procesor Intel Core i5 lub Intel Core i7, pamięć do 16 GB RAM, dysk SSD i dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon RX 640.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general