Jakie nakrycie głowy w góry będzie najlepsze?

Panuje powszechne przekonanie, że 70 procent ciepła ucieka przez głowę. Tak naprawdę nie ma żadnych badań, które mogłoby potwierdzić tę znaną wszystkim teorię. Najbardziej zgodne z prawdą mogłoby być stwierdzenie, że najwięcej ciepła ucieka przez tę część ciała, która jest odkryta. W związku z tym zadaniem czapki w góry jest nie tylko ogrzanie głowy, ale zależnie od pory roku i od przeznaczenia, może ona również chronić przed wiatrem i przed słońcem. Może być też bardzo interesującym elementem stylizacji. Jaka czapka będzie odpowiednim wyborem na określoną porę roku i rodzaj aktywności? Zapraszamy do skrupulatnego przeczytania tego poradnika zakupowego.

Polecane nakrycia głowy w góry


back to menu ↑

W jaki sposób dobrać czapkę do konkretnej pory roku?

Weźmy sobie na przykład taki kapelusz jest on dowodem na bardzo duże znaczenie nakryć głowy. Kapelusze są kojarzone między innymi z filmami o przygodach Indiany Jonesa. Stanowią one również znak rozpoznawczy Johnego Deepa. Na rynku możesz spotkać co najmniej kilkanaście fasonów kapeluszy. Najpopularniejsze są między innymi: kapelusz Panama, kapelusz kowbojski, kapelusz safari, kapelusz wojskowy, który ma krótkie rondo albo długie, kapelusz oversize, plażowy oraz falowany. Kapelusze mogą być wyprodukowane z wełny, ze słomy, z filcu albo z bawełny. Wybór jest wręcz porażający. A przecież kapelusze to tylko jedna kategoria. Jest ich o wiele więcej, na przykład czapki. Najważniejsze jest to, żebyś dobrał nakrycie głowy do obowiązującej pory roku. Nie możesz ani przegrzewać głowy, ani jej wyziębiać. Kapelusz lekki, na przykład słomiany lub typu safari w jasnych kolorach, będzie idealnym nakryciem głowy na lato. Będzie on doskonale odbijał promienie słoneczne. Natomiast kapelusze grubsze, na przykład filcowe, powinieneś zakładać wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Tak samo cała sytuacja wygląda w odniesieniu do czapek. Grubość materiału, z którego została wyprodukowana czapka powinna być dopasowane do pozostałej części garderoby, na przykład kurtki. Czapka powinna stanowić jej przedłużenie. Wiosną i jesienią dobrym wyborem będą cienkie czapki do biegania typu beanie albo chustki na głowę. W lato bardziej odpowiednie będą czapki z daszkiem. Na zimę polecamy czapki wełniane oraz bawełniane. Pamiętaj, żeby wybrany przez Ciebie model dokładnie zasłaniał uszy. W dalszej części tego poradnika zakupowego omówimy najważniejsze różnice pomiędzy czapkami, zależnie od pogody oraz od uprawianej aktywności.

Nakrycie głowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób ochronić głowę przed słońcem?

Przed słońcem możesz schować się latem, gdy założysz kapelusz, czapkę z daszkiem albo chustkę. Jeżeli wybierasz się w ciepłe kraje, to zachęcamy Cię do wybrania nakrycia głowy w jasnej kolorystyce. Powinieneś też zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie nakrycie głowy posiada filtr UV. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest zakładanie kapelusza w góry. Aktualnie kapelusze typu safari posiadają bardzo dobrej jakości komponenty, bardzo dobrze schną. Możesz je wyginać i w ogólnie nie przejmować się ich kształtem. Taki kapelusz możesz bez żadnego problemu schować do kieszeni bojówek albo do plecaka górskiego.

back to menu ↑

Co zamiast kapelusza?

Jeżeli uważasz, że kapelusz w góry jest dla Ciebie zbyt ekstrawagancki i nie możesz się do niego zupełnie przekonać, to dobrym wyborem w lato będzie dla Ciebie tradycyjna czapka z daszkiem. Bardzo interesującym rozwiązaniem są czapki, które są w stanie zakryć zarówno głowę, jak i kark. Zazwyczaj wyglądają one tak samo jak zwykłe, lekkie, cienkie czapki z daszkiem, ale mają dodatkowo kieszonkę, w której znajduje się dodatkowy materiał zasłaniający tylną część szyi. Najmniej ważącym oraz zajmującym najmniej miejsca nakryciem głowy jest chusta typu buff. Możesz ją nosić na kilka sposobów. Bez względu na to, którą możliwość wybierzesz, to powinieneś pamiętać o tym, że musisz zadbać również o odpowiednie nawodnienie Twojego organizmu, ochronę karku, oczu i skóry. W góry zabierz ze sobą jak najwyższy filtr. Życzymy Ci powodzenia w wybieraniu odpowiedniego nakrycia głowy w góry.

Nakrycie głowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Ranking nakryć głowy w góry: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general