Paski glukozy to poza samym glukometrem, najważniejsze akcesoria, które powinieneś mieć, jeżeli chorujesz na cukrzycę. Za sprawą tego rodzaju pasków będziesz mógł kontrolować poziom glukozy we krwi samodzielnie, we własnym domu. Nie będziesz musiał udawać się do laboratorium, które specjalizuje się w badaniach krwi. W jaki sposób działają paski glukozy? Jakie są ich rodzaje? Jaki jest koszt takich pasków glukozy? Jak przechowywać paski glukozy?
Polecane paski glukozowe
back to menu ↑Jaka jest zasada działania pasków glukozy?
Badanie poziomu cukru we krwi możesz zrobić w domu. Możesz czuć niepokój na samą myśl o takim badaniu, ale tak naprawdę nie ma się czego bać. Używanie pasków glukozy jest bardzo proste. Każdy może szybko wykonać tego rodzaju badanie. Tylko, żeby zostało ono prawidłowo wykonane, to musisz przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Pomiar stężenia glukozy polega na zrobieniu małego nakłucia na opuszce palca lub na płatku ucha. Następnie należy pograć próbkę krwi na pasek, który jest połączony z glukometrem. Zanim pobierzesz krew, to musisz oczywiście, dokładnie umyć ręce. Najlepiej mydłem, które nie ma w sobie detergentów. W czasie zabiegu możesz delikatnie pomasować opuszek palca. Dzięki temu krew łatwiej z niego wypłynie po wykonaniu przez Ciebie nakłucia. Miejsca, w którym będziesz dokonywał nakłucia potrzebnego do pomiaru, nie musisz przemywać środkiem dezynfekującym, ani alkoholem. Takie działania mogłyby mieć wpływ na wynik badania. Krew pobierana tą metodą to krew włośniczkowa. To znaczy, która jest mieszaniną krwi żylnej i tętniczej. Najlepiej wykonaj wkłucie i poczekaj chwilę, aż na skórze będzie widoczna kropla krwi, do której musisz następnie przyłożyć pasek glukozy. Nie możesz mocno naciskać na skórę, aby przyspieszyć wypływ krwi. Zanim przeprowadzisz po raz pierwszy tego rodzaju pomiar, to przeczytaj dokładnie instrukcję dołączoną do glukometrów oraz do pasków glukozy. Musisz wiedzieć o tym, że zalecenia odnoszące się do pomiaru mogą się różnić zależnie od tego, która firma wyprodukowała konkretne urządzenie.
back to menu ↑W jaki sposób działają paski glukozy?
Wbrew pozorom zasada funkcjonowania pasków glukozy jest dosyć skomplikowana. Na szczęście zrozumienie działania tych pasków nie jest potrzebne do tego, żeby wykonać prawidłowo badanie poziomu cukru we krwi. Na każdym pasku glukozy są wtopione elektrody i odczynniki chemiczne. To właśnie one umożliwiają prawidłowy pomiar poziomu cukru we krwi. Po pobraniu krwi, te substancje wchodzą w reakcję z odczynnikiem. Natomiast paski glukozy emitują impuls elektryczny, który następnie jest przesyłany do glukometru. W dalszym etapie impuls ten jest przetwarzany na właściwą wartość poziomu cukru we krwi. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że prąd w tym urządzeniu jest niewielki i nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu. Cały pomiar trwa od kilku do kilkunastu sekund. Natomiast wynik można zobaczyć na ekranie glukometru.
back to menu ↑Jakie dodatkowe funkcje mają paski glukozy?
Niektóre urządzenia mają jeszcze opcję zapamiętywania konkretnej ilości wykonanych pomiarów lub wyświetlają informację, czy konkretny wynik jest jeszcze w normie, czy poziom cukru we krwi jest za niski lub za wysoki. Innowacyjne modele glukometrów mają możliwość podłączenia ich do komputera, żeby przesyłać dane z urządzenia dalej. Na późniejszych etapie z uzyskanych danych można tworzyć wykresy oraz tabele, które pokazują zmiany stężenia cukru we krwi. Taka funkcja w bardzo dużym stopniu ułatwia samokontrolę. Przyda się również, jeżeli masz zaplanowaną wizytę kontrolną u Twojego lekarza. Zdecydowana większość pasków glukozy do glukometru funkcjonuje w bardzo szerokim zakresie stężenia glukozy we krwi. Zazwyczaj jest to od około 20 mg/dL do 600 mg/dL. Gdy już wykonasz pomiar, to musisz pasek glukozy wyrzucić. Nie można takich pasków używać wielokrotnie, bo byłoby to niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Paski glukozy musisz przechowywać w oryginalnym opakowaniu, bo tylko wtedy będziesz miał pewność, że są one odpowiednio zabezpieczone i pomiar poziomu glukozy we krwi będzie prawidłowy.
back to menu ↑Ranking pasków glukozowych: TOP 10
No related posts.