Stabilizator stawu skokowego – jaki wybrać? Kiedy go stosować?

Staw skokowy jest jednym z najbardziej skomplikowanym i w największym stopniu narażonych na urazy części układu kostno-stawowego człowieka. Kontuzje w obrębie stawu skokowego są dosyć częste oraz skomplikowane w leczeniu. W jaki sposób możesz się przed nimi obronić? Stabilizator stawu skokowego może być tym, czego właśnie poszukujesz.

Polecane stabilizatory stawów


back to menu ↑

Co to jest stabilizator stawu skokowego?

Jak mówi sama nazwa zadaniem stabilizatora jest stabilizowanie. Działa on przez częściowego unieruchomienie stawu. Ma on podobną rolę do gipsu, ale jedno od niego o wiele lżejszy. Właściwie dopasowana orteza umożliwi Ci szybsze wrócenie do zdrowia. Poruszanie się z ortezą, czyli ze stabilizatorem stawu skokowego jest o wiele prostsze niż w sytuacji, kiedy noga jest w gipsie. Stabilizator stawu skokowego w przeciwieństwie do gipsu, nie odciąża w stu procentach kończyny. To sprawia, że podczas noszenia stabilizatora noga przez cały czas się rehabilituje. Dzięki temu pacjent może szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Ortezy są zrobione z przyjaznego dla ludzkiej skóry materiału. Nie prowadzi on do podrażnień. Możemy podzielić stabilizatory stawu skokowego z uwagi na materiał, z którego są wykonane na: bezszwowe, neoprenowe oraz siatkowe. Te pierwsze występują w postaci opaski. Są zrobione z bardzo elastycznego materiału. Stabilizatory stawu skokowego neoprenowe mają bardzo małe otwory, które gwarantują wentylację stopy. Ortezy siatkowe są zrobione z materiału siateczkowego. To sprawia, że gwarantują one odpowiedni dopływ powietrza do skóry. W sklepach internetowych i stacjonarnych są dostępne stabilizatory stawu skokowego  zrobione z materiału antybakteryjnego.

Stabilizator stawu skokowego

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jaki sposób działa orteza?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, najważniejszym zadaniem ortezy jest unieruchomienie stawu stopy. Bardzo ważną funkcją jest też wzmocnienie samej stopy. Ortezy bardzo często stosowane są profilaktycznie. W czasie noszenia stabilizatora tworzy się ciepło, które wzmaga cyrkulację krwi. To sprawia, że ewentualna rana się szybciej goi. Ból też jest mniejszy. Gdy stopa jest rozgrzana, to bóle reumatyczne znikają.

Stabilizator stawu skokowego

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Przy jakiego rodzaju urazach powinieneś stosować stabilizator stawu skokowego?

Możemy tutaj wyróżnić trzy najważniejsze rodzaje urazów stawu skokowego. Pierwsze z nich to zwichnięcia. Polegają one na uszkodzeniu torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł stawowych. Dzieje się tak, z tego powodu, że powierzchnie struktury kostki, przemieszczają się względem siebie w niewłaściwy sposób. Do zwichnięcia bardzo często dochodzi w rezultacie niewłaściwego ustawienia stopy w czasie aktywności fizycznej, na przykład biegania. Wiele osób niestety do treningów nie zakłada butów do biegania, a wtedy o wiele łatwiej o kontuzję. Zwichnięcie charakteryzuje się bardzo silnym bólem oraz spuchnięciem kostki. To sprawia, że nie masz możliwości swobodnie chodzić. Kolejny bardzo popularny uraz to skręcenie stawu skokowego. Polega on przede wszystkim na uszkodzeniu więzadeł. Można go dzielić na trzy stopnie zaawansowania. Pierwszy stopień objawia się lekkim naderwaniem więzadeł. W drugim stopniu występuje częściowe zerwanie ścięgien więzadłowych i niestabilność. Przy trzecim stopniu skręcenia stawu skokowego dochodzi do zupełnego zerwania włókien oraz dużo większej niestabilności. Oczywiście im wyższy jest stopień skręcenia, tym większy obrzęk oraz silniejszy ból. Trzeci rodzaj uszkodzenia stawu skokowego to złamanie. W tej sytuacji dochodzi do uszkodzenia goleni. Może być to również uraz kości strzałkowej. Tego rodzaju jest bardzo poważny. Gdy masz z nim do czynienia, to musisz się zgłosić do lekarza, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Stabilizator możesz stosować nie tylko wtedy, gdy wystąpi u Ciebie jakiś uraz. Jeżeli jesteś osobą, która jest aktywna fizycznie lub masz skłonność do urazów, to możesz korzystać ze stabilizatora stawu skokowego na co dzień. Na koniec taka jedna ważna uwaga. Przy bardzo poważnych urazach stabilizator stawu skokowego może nie być wystarczającym zabezpieczeniem.

back to menu ↑

Ranking stabilizatorów stawów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general