Jakie opony zimowe wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jakie opony zimowe kupić? Jak wybrać najlepsze opony do Twojego samochodu? Przeczytaj ten poradnik zakupowy. Dzięki niemu uda Ci się rozwiać wszystkie wątpliwości. Dobrej jakości ogumienie w sezonie zimowym zagwarantuje Ci nie tylko odpowiednie osiągi samochodu, ale również bezpieczeństwo.

Polecane opony zimowe


back to menu ↑

Jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę przy wybieraniu opon zimowych?

To chyba jedno z najczęściej słyszanych pytań w sklepach motoryzacyjnych i w warsztatach samochodowych. Świadomość tego, że ma się bardzo dobre opony zimowe, pozwoli Ci spokojnie spać w nocy. Jednak zanim zaczniesz myśleć o tym, jakiej firmy opony zimowe kupić, to musisz wiedzieć, czego dokładnie poszukujesz.

Opony zimowe

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaki powinien być rozmiar opony zimowej?

Najlepiej zacznij od samego początku. To znaczy od określenia najistotniejszej informacji, czyli rozmiaru opon odpowiedniego do Twojego auta. To jest najważniejsza kwestia, z tego względu, że rozmiar opony określa zakres bieżników, z których będziesz później wybierał. Powinieneś bardzo ściśle stosować się do zaleceń producenta. Jakiekolwiek pomysły, na przykład zamontowanie węższych opon na zimę, niż rekomenduje to producent, mogą skończyć się dla Ciebie tragicznie. Musisz pamiętać o dopasowaniu odpowiednich indeksów prędkości oraz nośności. Muszą być one zgodne z zaleceniami producenta samochodu. Rozmiar opony zimowej jest zapisany w formie ciągu liczb oraz liter. Standardowo jest on umieszczony na ścianie bocznej. W większości sytuacji jest to adnotacja, która wygląda na przykład tak: 205/55 R16. Pierwsza liczba określa w minimetrach szerokość. Druga natomiast to wartość procentowa wymienionej wcześniej szerokości. Trzecia liczba to podana w calach średnica felgi, na  którą musisz zamontować oponę w tym rozmiarze. Musisz jeszcze wiedzieć o tym, że litera R informuje o tym, że opona zimowa posiada budowę radialną. Indeks prędkości oraz nośności jest wymieniony przy informacji o rozmiarze ogumienia, na przykład: 205/55 R16 91 V. Oznaczenie rozmiaru opon to (czytając od lewej): szerokość, wysokość profilu, rodzaj konstrukcji, średnica felgi, indeks nośności oraz indeks prędkości. Natomiast oznaczenie rozmiaru opon (czytając od lewej) to: szerokość, wysokość profilu, rodzaj konstrukcji, średnica felgi, indeks nośności oraz indeks prędkości.

Opony zimowe

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czym jest indeks nośności opony?

W wymienionym wcześniej przypadku indeks nośności wynosi 91. Jest to największe dopuszczalne obciążenie jednej opony, przy największej dopuszczalnego dla konkretnego modelu prędkości. Jeżeli indeks nośności będzie wynosił 91, to będzie znaczyło, że obciążenie na jedną oponę nie może być większe niż 615 kilogramów. Gdy pomnożyć tę wartość przez ilość opon zimowych w Twoim samochodzie to powinieneś otrzymać liczbę tylko trochę większą niż dopuszczalna masa całkowita Twojego samochodu z całkowitym obciążeniem. Ta wartość znajduje się w Twoim dowodzie rejestracyjnym w rubryce F1. Nie polecamy Ci stosowania opon zimowych z mniejszym indeksem nośności, niż jest to polecane dla Twojego samochodu.

back to menu ↑

Czym jest indeks prędkości opony?

Indeks prędkości opony w odniesieniu do naszej przykładowej opony zimowej, czyli 205/55 R16 91 V, określa się przy użyciu litery V. Informuje on o największej dopuszczalnej prędkości dla konkretnego modelu. W tym przypadku ta prędkość wynosi 240 km/h. W przypadku opon zimowych bardzo ważne jest zastosowanie mniejszego indeksu prędkości. Jednak nie może być on niższy niż Q, czyli do 160 km/h. W takiej sytuacji we wnętrzu Twojego samochodu powinieneś przykleić naklejkę ostrzegawczą o największej prędkości tych opon, w taki sposób, żeby była ona widoczna i czytelna dla pozostałych kierowców.

back to menu ↑

Jakiej firmy opony zimowe wybrać?

Branża oponiarska w dzisiejszych czasach jest tak bardzo rozbudowana, że nawet nam jest trudno określić, które marki produkują najlepsze opony zimowe. Gdy wybierasz opony zimowe, to musisz zwrócić uwagę na to, jakie informacje znajdują się na etykiecie. Wybranie ogumienia zimowego powinno uwzględniać kilka parametrów, między innymi klasę opon.

back to menu ↑

Ranking opon zimowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general