Jaki aparat kupić dla osoby początkującej?

Jeżeli jesteś początkującym fotografem, to pewnie Twoje życie składa się z kilku etapów. Na samym początku robisz zdjęcia za pomocą tego, co nawinie Ci się pod rękę. Później zaczynasz zauważać, że wykonywane przez Ciebie zdjęcia nie są idealne. Brakuje im głębi i może nawet kolorów. Porównujesz je z pracami innych fotografów i zauważasz, że aparat fotograficzny w smartfonie nie będzie dla Ciebie wystarczająco dobry. Najwyższy czas na to, żebyś kupił sobie profesjonalny aparat fotograficzny i dokupił do niego odpowiednią torbę na aparat. W tym poradniku zakupowym doradzimy Ci, jak możesz znaleźć taki odpowiedni dla Ciebie aparat fotograficzny.

Jak wyglądała historia fotografii?

Pewnie już słyszałeś tę niezwykle złośliwą opinię, że fotografia została wymyślona przez osobę, która nie umiała malować. Ta naprawdę historia techniki rejestrowania obrazu wyglądała zupełnie inaczej. Od zawsze ludzkość dokładała wszelkich starań, aby uchwycić te najlepsze chwile i móc do nich wracać, gdy życie stanie się mniej kolorowe. To bardzo przyjemne, mieć na zdjęciach swoją rodzinę na wakacjach albo własnoręcznie wykonaną pocztówkę przedstawiającą ulubione miejsce. Na początku ludzie umieli tworzyć tylko i wyłącznie różnego rodzaju malowidła oraz rysunki. Jednak, żeby namalować to, co się widziało, trzeba było mieć bardzo dużo czasu i przede wszystkim ogromny talent. To właśnie dlatego zaczęto eksperymentować z camera obscura, czy dagerotypem. Szukano też innych metod utrwalania obrazu. Powinieneś wiedzieć o tym, że pierwsza trwała fotografia analogowa została zrobiona w 1826 roku. Nazwano ją „Widok z okna w Le Gras”. Zdjęcie zostało wykonane przez Josepha-Nicéphore’a Niépce’a. Następnym rewolucyjnym odkryciem było wynalezienie matrycy światłoczułej. Zapoczątkowało to rozwój fotografii cyfrowej. Możliwość szybkiego oraz łatwego udostępniania zdjęć spowodowała, że już na początku XXI wieku cyfrowe fotografie praktycznie całkowicie zastąpiły te analogowe. Oczywiście tradycyjna fotografia nie zniknęła całkowicie, ale o wiele bardziej popularna jest fotografia cyfrowa. Fotografia analogowa stała się czymś dla koneserów i dla profesjonalistów. W 2000 roku na rynku pojawił się również pierwszy smartfon, który posiadał wbudowany aparat fotograficzny. Był to Sharp J-Phone J-SH04. Stał się niezwykle popularny i to zachęciło pozostałych producentów do rozwijania tej technologii oraz do produkowania telefonów komórkowych, które będą wyposażone w coraz lepsze aparaty fotograficzne. To sprawia, że dziś praktycznie każdy może sobie zrobić bardzo ładne selfie za pomocą aparatu w swoim smartfonie.

Aparat dla początkującego

fot. AdobeStock

Od czego powinieneś zacząć robienie zdjęć?

Tak naprawdę potrzebne są Ci tylko trzy rzeczy. Są to: odpowiedni sprzęt, wiedza oraz praktyka, czyli doświadczenie. Technologia daje Ci w dzisiejszych czasach wręcz nieograniczone możliwości. Możesz rozpocząć przygodę z fotografią od zakupu bardzo nowoczesnego smartfona. Ze względu na to, że jest to niewielkie urządzenie, to zawsze możesz je mieć przy sobie. Dzięki temu nie przepadnie Ci żadna dobra okazja, na zrobienie udanego zdjęcia. A te, jak pewnie wiesz, najczęściej zdarzają się wtedy, gdy akurat nie masz ze sobą aparatu fotograficznego. W dodatku smartfon jest na tyle uniwersalnym urządzeniem, że przy jego pomocy możesz od razu dokonać obróbki wykonanych zdjęć oraz opublikować je w internecie, na przykład na swoim blogu albo na Facebooku. W dzisiejszych czasach, właśnie wykonując pierwsze zdjęcia w ten sposób, można odkryć w sobie prawdziwy talent do fotografowania.

Aparat dla początkującego

fot. AdobeStock

Jaki powinien być Twój pierwszy aparat fotograficzny? Czy nowoczesny smartfon jest w stanie go całkowicie zastąpić?

Dzisiejsze smartfony mają w sobie coraz więcej funkcji i potrafią naprawdę wiele. Tak dużo, że gdy masz nowy model w ręce, to może być Ci trudno się w tym połapać. Aparat fotograficzny w smartfonie będzie wystarczający dla początkującego fotografa lub dla kogoś, kto wykonuje zdjęcia w czasie urlopu i nie wymaga doskonałej jakości zdjęć. Jeżeli chcesz więcej, to musisz sobie kupić profesjonalny aparat.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general