Jaki smartfon wybrać?

Smartfony są urządzeniami, z których większość społeczeństwa korzysta na co dzień. Z pewnością są to sprzęty elektryczne, o wiele częściej posiadane przez użytkowników niż na przykład głośniki bluetooth. Czasami z różnych powodów zachodzi potrzeba wymienienia ich na nowszy model. Jednak nie musisz dobrze orientować się w tym, co uwzględnić przy zakupie, bo nie każdy urodził się jako ekspert od smartfonów. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w znalezieniu smartfona, który będzie idealnie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Z tego poradnika zakupowego dowiesz się między innymi, jakie rodzaje ekranów i rozdzielczości są używane przez producentów smartfonów. Podpowiemy Ci również, jaki smartfon będzie najbardziej odpowiedni do grania na nim w gry, a jaki do nagrywania nim filmów. Doradzimy Ci również, jaki model wybrać, gdy chcesz zrobić bardzo wysokiej jakości zdjęcia i jaki smartfon będzie się nadawał do VR.

Polecane smartfony


back to menu ↑

Jaka powinna być wielkość i rozdzielczość ekranu w smartfonie?

Aktualnie na rynku panuje taki trend, że producenci tworzą wyświetlacze o bardzo dużych przekątnych. Zdecydowana większość smartfonów posiada wyświetlacz o przekątnej od 5 cali do 7 cali. Najbardziej standardowym wyświetlaczem jest taki o rozdzielczości 6 cali. Nie oznacza to jednak, że ogólne gabaryty smartfonów ciągle rosną. W końcu powinieneś również zwrócić uwagę na to, że zwężają się jednocześnie ramki wokół wyświetlaczy. Tradycyjne proporcje 16:9 coraz częściej zamieniane są na 18:9 i zbliżone do nich, czyli 18,5:9, 19:9 i 19,5:9. Bardzo modne stało się w ostatnich miesiącach tak zwane notch, czyli wycięcie w górnej części wyświetlacza. Najczęściej jest w nim umieszczony aparat do selfie i różnego typu czujniki. Ma to znaczący wpływ na stylistykę smartfona. To od Ciebie zależy, czy takie rozwiązanie Ci się podoba, czy nie. Jeżeli nie, to po prostu wybierz inny smartfon. Chcemy tutaj również wspomnieć o tym, że notch może mieć różne kształty i rozmiary. Może mieć on na przykład formę tak zwanej łezki. Czasami jest on również zastępowany przez otwór w ekranie smartfona.

Smartfon

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są rozdzielczości ekranu w smartfonach?

To, że zmieniają się proporcje ekranu sprawiło, że konieczna stała się korekta rozdzielczości. Zamiast rozdzielczości HD, występuje Full HD oraz QHD. Natomiast przy innych proporcjach niż 16:0, są to rozdzielczości:  HD+, Full HD+ i QHD+. Zazwyczaj spotykane rozdzielczości w smartfonach to: HD, czyli 1280 x 720 pikseli, HD+, czyli 1440 x 720 pikseli i 1500 x 720 pikseli, Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli, Full HD+, czyli 2160 x 1080 pikseli, 2220 x 1080 pikseli, 2246 x 1080 pikseli, 2280 x 1080 pikseli, 2340 x 1080 pikseli, 1620 x 1080 pikseli, 1980 x 1080 pikseli, QHD i QHD+, czyli 2560 x 1440 pikseli, 2960 x 1440 pikseli, 2880 x 1440 pikseli, 3120 x 1440 pikseli. Natomiast jeżeli codzi o typy stosowanych w smartfonach wyświetlaczy, to aktualnie producenci stawiają na trzy najważniejsze rodzaje wyświetlaczy. Należy do nich zaliczyć: AMOLED (w tym Super AMOLED i P-OLED), IPS LCD (w tym IPS+) oraz TFT LCD. Ekrany AMOLED gwarantują znacznie lepsze, bardziej nasycone kolory. Zazwyczaj są one stosowane w droższych modelach smartfonów. Najbardziej popularne są obecnie ekrany IPS. W ich przypadku barwy są słabiej odwzorowane. Jednak cały czas ekran ma odpowiedni kontrast, jasność oraz szeroki kąt widzenia. Najsłabszy jest ostatni rodzaj,  czyli TFT LCD. Możesz je standardowo znaleźć w najtańszych telefonach na rynku. Najczęściej są to smartfony do 500 złotych. Chociaż nawet w tak tanim urządzeniu coraz częściej producent decyduje się na umieszczenie wyświetlacza w technologii IPS.

Smartfon

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie systemy operacyjne występują w smartfonach?

Jeszcze niedawno na rynku występowały trzy najważniejsze mobilne systemy operacyjne. Były to: Google Android, Apple iOS oraz Windows Phone. Smartfon z systemem Windows jest w dzisiejszych czasach pewnego rodzaju ciekawostką. Nie ma obecnie smartfonów wyposażonych w ten system operacyjny. Nie ma również do niego aktualizacji. Najbardziej popularny na rynku jest system operacyjny Google Android. Można powiedzieć, że stał się on faworytem większości producentów. Użytkownicy również go sobie chwalą.

back to menu ↑

Ranking smartfonów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general