Telefony z systemem operacyjnym iOS. Czym różnią się od Androida?

Planujesz kupić nowy smartfon, ale nie wiesz czy postawić na model z systemem iOS czy Androidem? To częsty dylemat i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który system operacyjny jest lepszy. Każdy bowiem ceni w smartfonach inne rzeczy, dlatego dla jednych strzałem w dziesiątkę będzie iPhone, dla drugich zaś Samsung lub telefon innej marki z Androidem. Czym w praktyce różnią się oba systemy?

iOS vs Android 2020 – walka gigantów

iOS i Android to dwa najpopularniejsze na świecie systemy operacyjne do smartfonów i tabletów. Oba systemy oficjalnie zadebiutowały na rynku w zbliżonym czasie (iOS w 2007 roku, Android rok później). Co ciekawe, aż 99% urządzeń mobilnych działa w oparciu o jeden z nich. Nic więc dziwnego, że walka o każdego klienta trwa w najlepsze i na etapie zastanawiania się nad zakupem nowego smartfona, swój wybór ograniczamy w zasadzie do iOS lub Androida.

  • iOS

iOS to rozwiązanie zaproponowane przez firmę Apple, które stosowane jest wyłącznie w urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka. Dziś system iOS 13 działa już w ponad 80% wszystkich iPhone’ów, a każda aplikacja zewnętrzna zanim zostanie zaproponowana w AppStore przechodzi bardzo dokładną analizę.

  • Android

Android to tzw. „system otwarty”, który wykorzystywany jest w urządzeniach mobilnych różnych marek. Znajdziesz go w smartfonach ze średnich półek cenowych, jak i w najdroższych flagowcach od topowych producentów. W odróżnieniu od iOS, najnowsza wersja Androida dostępna jest wyłącznie w około 8% urządzeń z tym systemem operacyjnym. Pozostałe urządzenia pracują w oparciu o starsze wersje systemu.

iOS czy Android 2020 – częstotliwość wymiany urządzeń

Użytkownicy smartfonów z Androidem, którzy chcą mieć dostęp do najnowszej wersji systemu operacyjnego, muszą częściej wymieniać swoje urządzenia niż posiadacze iPhone’ów. Najnowsze flagowce z Androidem są bowiem aktualizowane przez okres około 2 lat od daty premiery. Inaczej wygląda to jednak w urządzeniach z systemem iOS. Nowe modele od Apple można kupować rzadziej – system operacyjny jest bowiem aktualizowany nie tylko w najnowszych iPhone’ach, ale także w starszych modelach, które są dostępne już od kilku lat. I tak np. posiadacze modeli z roku 2015 mogą cieszyć się tym samym, najnowszym systemem operacyjnym iOS co właściciele młodszych smartfonów.

W poszukiwaniu topowych smartfonów z preferowanym przez Ciebie systemem, koniecznie zajrzyj na https://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia/telefony/cat10019.chtml.

iOS a Android – dostępność aplikacji

iOS jest systemem hermetycznym, który zanim zostanie wzbogacony o nowe aplikacje, przechodzi wnikliwe badania i analizy. Nie powinien zatem dziwić fakt, że iOS oferuje około 2 milionów aplikacji, podczas gdy uniwersalny Android posiada ich ponad 3 miliony. To, co różni oba systemy to także liczba darmowych aplikacji – pod tym względem wygrywa Android. Pewne istotne różnice widoczne są również w kwestii dostępności aplikacji. Gmail, Chrome czy Google Maps są dostępne również na iPhone’ach, jednak np. z Safari mogą korzystać wyłącznie właściciele smartfonów od Apple.

iOS vs Android 2020 – co je łączy?

Zarówno Apple, jak i Google dołożyły wszelkich starań, by przez lata udoskonalać swoje systemy operacyjne. W rezultacie iOS oraz Android posiadają równie intuicyjne interfejsy, dzięki czemu użytkownicy mogą je z łatwością obsługiwać i swobodnie przemieszczać się pomiędzy zainstalowanymi aplikacjami. Również z myślą o użytkownikach obu systemów powstały podobne systemy powiadomień, a także opcja indywidualnego dostosowywania przycisków na głównym ekranie urządzenia. W rezultacie najważniejsze funkcje są zawsze pod ręką – nie trzeba odblokowywać telefonu, by je włączyć. Oba systemy umożliwiają bezprzewodową synchronizację danych, obsługę gestami czy umieszczanie wybranych widżetów na ekranie smartfona.

Materiał partnera.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general