Jaki termometr wybrać?

Każdy od czasu do czasu ma słaby dzień. Nic Ci się nie chce. Najchętniej zakopałbyś się pod kocem z filiżanką Twojej ulubionej kawy z ekspresu przelewowego lub z pucharkiem lodów, które sam zrobiłeś w maszynie do lodów. A może tym razem nie jest to zwykła chandra, ale coś się rozkłada i masz gorączkę? Wtedy warto mieć pod ręką termometr. Taka sama sytuacja jest w przypadku, gdy chcesz zmierzyć temperaturę swojemu dziecku. A może za chwilę będziesz mieć dziecko i wiesz, że dokupienie termometru w tym momencie jest bardzo dobrym pomysłem? Jaki termometr wybrać? Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy udasz się do apteki?

Polecane termometry


back to menu ↑

Dlaczego w sprzedaży nie ma już żadnych termometrów rtęciowych?

Jeszcze niedawno, praktycznie w każdej rodzinie był chociaż jeden termometr rtęciowy? Bardzo dobrze się sprawdzał do pomiaru temperatury ciała, ale miał jedną wadę. Wystarczyło, że włożyłeś termometr pod pachę albo w odbyt, poczekałeś kilka minut i na termometrze już pokazywała się właściwa temperatura. Wadą tego urządzenia było jednak to, że bardzo łatwo było się przypadkowo potłuc. Badania mówią o tym, że rtęć, która wylewała się z termometru, była bardzo skomplikowana do usunięcia. Mogła postawiać ślady w jakimś konkretnym miejscu, na podłodze albo na tkaninie, nawet na parę miesięcy. Jej opary były szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Chociaż Unia Europejska nie zabroniła stosowania termometrów rtęciowych, to jest na rynku taka tendencja, żeby wyeliminować produkty, które zawierają rtęć. Produkcja termometrów rtęciowych została ostatecznie zakończona w 2009 roku. Nie można ich już kupić w aptekach.

Termometr

fot. Pixabay


back to menu ↑

Jakie rodzaje termometrów są obecnie dostępne w aptekach?

Pierwszy rodzaj to termometr cieczowy z galistanem. Bardzo przypomina on na pierwszy rzut oka tradycyjne termometry rtęciowe. Jednak jest wypełniony galistanem, czyli nieszkodliwym dla człowieka połączeniem galu, indu oraz cyny. Przeznaczony jest ten termometr dla dorosłych, dla młodzieży. Wynika to stąd, że ten termometr posiada szklaną obudowę oraz charakteryzuje się długim czasem pomiaru. Dlatego absolutnie nie będzie on dobrym wyborem w przypadku małych dzieci. Ten termometr działa tak samo jak termometry rtęciowe. Słupek cieczy wzrasta i pokazuje temperaturę. Termometr cieczowy z galistanem mierzy temperaturę w zakresie 35-42°C. Czas jego pomiaru to od 5 minut do 10 minut. Można go używać do mierzenia temperatury pod pachą, w jamie ustnej albo w odbycie. Jego zaletą jest to, że szklana obudowa jest antyalergiczna oraz prosta do utrzymania jej w czystości. Ciecz znajdująca się w urządzeniu nie jest toksyczna oraz nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka oraz dla środowiska. Niektóre modele mają dodatkową obudowę z lupką. Sprawia to, że odczyt wyniku jest prostszy dla osób starszych oraz słabowidzących. Nie trzeba kupować baterii do tego rodzaju termometru. W zestawie znajduje się osłonka zabezpieczająca, która ułatwia jego przechowywanie oraz przewożenie. Jest tani, ponieważ kosztuje około 5 zł. Szklana obudowa tak samo jak w przypadku termometrów rtęciowych jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. W dodatku czas pomiary temperatury jest stosunkowo długi w porównaniu do termometrów elektroniczny. Po każdym pomiarze termometr musisz bardzo energicznie strząsnąć.

back to menu ↑

Czym różni się termometr elektroniczny od tradycyjnego?

Termometr elektroniczny ma formę plastikowej obudowy z wbudowanym mechanizmem elektrycznym. Jest on odpowiedni zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci od 1 dnia życia. Elementem, który jest odpowiedzialny za pomiar temperatury jest układ elektroniczny nazywany termistorem. Jego oporność elektryczna zmienia się razem z temperaturą, odczyt zostaje przetworzony oraz jest wyświetlany jako wynik pomiaru na wyświetlaczu urządzenia. Termometr elektroniczny mierzy temperaturę w zakresie 35,5-40,4°C. Pomiar temperatury jest naprawdę błyskawiczny. Zajmuje od 5 do 10 sekund. Można go stosować do pomiaru temperatury pod pachą, w odbycie albo w jamie ustnej. Jest niezwykle higieniczny i dokładny.

Termometr

fot. Pixabay

back to menu ↑

Ranking termometrów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general