Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do kominka?

Posiadanie kominka nie wiąże się tylko z samą radością i z rozchodzącym się po domu ciepłem. Trzeba również dbać o jego odpowiednią konserwację oraz o oczyszczanie go z popiołu, sadzy oraz z pyłu. Zamiatanie kominka nie jest zbyt przyjemne i komfortowe. Usuwanie zanieczyszczeń za pomocą tej metody jest naprawdę bardzo mało efektowne. Dlatego najlepszym pomysłem jest zakup odkurzacza do kominka, który w znacznym stopniu ułatwi Ci te porządku. Jakie cechy powinien mieć taki odkurzacz do kominka? Co powinieneś uwzględnić przy jego wyborze?

Polecane odkurzacze do kominka


back to menu ↑

Dlaczego nie możesz go zastąpić zwykłym odkurzaczem, ani odkurzaczem samochodowym?

Wynika to stąd, że odkurzacz do kominka w bardzo dużym stopniu różni się od klasycznego odkurzacza, czy odkurzacza samochodowego. Odkurzacz do kominka jest wyposażony w zrobiony z metalu zbiornik bezworkowy. Tutaj jedna ważna uwaga. Mniejsze modele odkurzaczy do kominka zazwyczaj posiadają worek. Ważne jest również to, że odkurzacz do kominka ma lepszy system filtracji i większą moc, niż odkurzacz tradycyjny. To sprawia, że odkurzacz do kominka wspaniale radzi sobie z drobnym oraz gęstym popiołem, sadzą oraz pyłem. Bardzo ważne jest również to, że podczas odkurzania te wszystkie zanieczyszczenia nie będą się wydostawały na zewnątrz. Bardzo duże znaczenie przy wyborze odkurzacza do kominka ma również filtracja silnika. Zwykły odkurzacz, gdy będziesz go używał do czyszczenia kominka, po prostu bardzo szybko się zepsuje, bo nie jest on przygotowany na tak duży wysiłek i pracę w tak trudnych warunkach. Do sprzątania kominka możesz wykorzystać odkurzacz budowlany, ale tylko wtedy, gdy producent to zaleca.

Odkurzacz do kominka

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza do kominka?

Pierwszym bardzo ważnym elementem jest wspomniany wcześniej filtr, na przykład HEPA. Powinno się dać go szybko i łatwo wymienić. Kolejnym istotnym parametrem jest wąż ssący. Najlepiej, żeby on się łatwo wyginąć oraz miał wąską końcówkę. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie nim do wszystkich zakamarków w kominku. Gdy wąż będzie dostatecznie długi, to będziesz mógł oczyścić również szyb kominkowy. Najlepiej, żeby rura ssąca została wyprodukowana z metalu. Przy wyborze odkurzacza do kominka, zwróć również uwagę na to, co można nim odkurzać. Niektóre modele tych odkurzaczy, dają również możliwość odkurzania takich zanieczyszczeń jak szkło, piasek oraz skrawki żelaza. Może być tak, że takie elementy wylądują w Twoim kominku. Co wtedy? Gdy masz odpowiedni odkurzacz do kominka, to problem sam się rozwiąże.

Odkurzacz do kominka

fot. AdobeStock

Weź pod uwagę również temperaturę popiołu. Większość odkurzaczy do kominka jest przystosowana do zasysania tylko zimnego popiołu. Jednak na rynku są dostępne również takie odkurzacze, które umożliwiają odkurzanie nie całkiem ochłodzonego popiołu. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i przypadkowo nie uszkodzisz odkurzacza do kominka. Kolejna bardzo ważna kwestia to moc odkurzacza do kominka. Im jest większa, tym szybciej będziesz mógł usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Jednocześnie pył nie będzie się wzbijał w powietrze. Jeżeli chodzi o wielkość zbiornika, to powinna być ona jak największa, ponieważ rzadziej będziesz musiał go opróżniać.

back to menu ↑

Czy odkurzacz do kominka nadaje się tylko i wyłącznie do usuwania popiołu?

Jeżeli kupisz odkurzacz do kominka bardzo dobrej jakości z dużym pojemnikiem, to z powodzeniem będzie mógł on zastąpić standardowy odkurzacz. Zagwarantuje on Ci większą moc oraz bardzo dobre filtrowanie kurzu. Co więcej niektóre odkurzacze do kominka mogą zasysać wodę. Oczywiście wszystkie dodatkowe funkcje powinny wynikać z opisu producenta. Bez jego przeczytania, nie zalecamy robienia niczego na własną rękę, bo może się to skończyć trwałym uszkodzeniem urządzenia. Odkurzacz do kominka możesz wykorzystać również do odkurzacza pieca lub kotła centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Odkurzacz do kominka może przydać się też na budowie. Za sprawą jego systematycznego czyszczenia poprawisz wydajność urządzenia oraz zwiększysz bezpieczeństwo korzystania z niego.

back to menu ↑

Ranking odkurzaczy do kominka: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general