Odkurzacz budowlany – jaki wybrać?

Odkurzacz na budowie albo w czasie wykonywania prac remontowych jest urządzeniem absolutnie niezbędnym. Jednak nie każdy odkurzacz budowlany jest tak samo dobry. Na pewno na budowie nie opłaca się używać standardowych odkurzaczy domowych, na przykład odkurzaczy pionowych albo odkurzaczy akumulatorowych, ponieważ nie dorównują one parametrami odkurzaczom budowlanym. Odpowiedni odkurzacz na budowę znajdziesz wśród odkurzaczy przemysłowych.

Polecane odkurzacze budowlane


back to menu ↑

Czy lepszy będzie odkurzacz budowlany, czy zwykły? Dlaczego odkurzacz budowlany nazywa się inaczej przemysłowym?

Najważniejsza różnica jest taka, że w odkurzaczach przemysłowych silniki są perfekcyjnie zabezpieczone przed pyłem. Natomiast standardowe odkurzacze domowe nie posiadają tego rodzaju ochrony. Jest to logiczne, ponieważ standardowy odkurzacz, do użytku domowego, w ogóle takiej ochrony nie potrzebuje.

Za pomocą domowego odkurzacza bez problemu możesz zebrać pył za bruzdownicą, jednak pod warunkiem, że robisz to od czasu do czasu, oraz pyłu nie jest dużo. Nie ma technicznej możliwości, żeby domowy odkurzacz nie zepsuł się przez długi czas, w tak wymagających warunkach. Zresztą nie po to go stworzono.

Odkurzacz budowlany

fot. AdobeStock

 

back to menu ↑

Czy trudno jest znaleźć dobry odkurzacz na budowę?

Najważniejsze jest to, żebyś zdał sobie sprawę z tego, że różnorodność na rynku odkurzaczy budowlanych jest bardzo duża. Nie powiemy Ci tutaj, że tylko jedno urządzenie jest idealne, bo to po prostu niemożliwe. Oczywiście, że możesz znaleźć odkurzacz budowlany, który bardzo dobrze poradzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń oraz będzie bardzo solidny. Jednak musisz się przygotować na to, że jego cena również może być wyjątkowo wysoka. Czasami zakup bardzo drogiego urządzenia jest po prostu nieopłacalny, w szczególności, jeżeli zamierzasz korzystać z niego sporadycznie.


Dwa najważniejsze kryteria, które umożliwią Ci wybranie odkurzacza budowlanego o odpowiednich parametrach i w atrakcyjnej cenie to: przewidywany czas eksploatacji oraz rodzaj zbieranych zanieczyszczeń. W tym pierwszym przypadku im dłużej chcesz używać danego odkurzacza budowalnego, tym więcej powinieneś za niego zapłacić. Natomiast, jeżeli chodzi o tym zbieranych zanieczyszczeń, to mogą być one suche lub mokre. Co ciekawe, te dwa rodzaje zanieczyszczeń sprzątają dwa zupełnie inne typy odkurzaczy budowlanych.

Odkurzacz budowlany

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie są najważniejsze parametry przy kupowaniu odkurzacza przemysłowego na budowę?

Gdy masz już bardzo dokładnie określone potrzeby, to możesz zacząć sprawdzać możliwości poszczególnych modeli odkurzaczy budowlanych. Pierwszym bardzo ważnym parametrem jest oczywiście silnik. Podstawowe odkurzacze budowlane posiadają od 1000 do 1600 W. Jest ona wystarczająca do zassania pyłów oraz małych fragmentów gruzu. Większą moc posiadają odkurzacze, które mają dwa silniki. Jednak o wiele rzadziej się ich używa. Drugim bardzo istotnym elementem w odkurzaczach budowlanych są filtry. Zapobiegają one osadzaniu się pyłów na elementach silnika. To sprawia, że rośnie trwałość odkurzacza. Większość standardowych filtrów trzeba oczyszczać co kilka godzin pracy. Natomiast gdy wybierzesz odkurzacz budowlany z filtrem samoczyszczącym, to trzeba go czyścić o wiele rzadziej.

Przy wyborze odkurzacza budowlanego powinieneś również zwrócić uwagę na pojemność. Zbiornik na odpady standardowo ma pojemność od 45 do 70 litrów. Trzeba pamiętać o tym, że razem ze wzrostem pojemności zwiększa się komfort. Można przez dłuższy czas korzystać z odkurzacza budowlanego bez konieczności wstrzymywania prac. Jednocześnie duże zbiorniki mają tę wadę, że zwiększają ogólny ciężar urządzenia oraz powodują, że odkurzacz budowlany staje się o wiele mniej zwrotny. Ostatnim bardzo ważnym parametrem przy wyborze odkurzacza budowlanego jest jego zasięg. Mamy tutaj na myśli z jednej strony długość przewodu, a z drugiej długość wszystkich rur, które da się podłączyć do odkurzacza. To one mają bardzo duży wpływ na to, w jakiej odległości od gniazdka można odkurzyć, bez konieczności przenoszenia odkurzacza. Długi kabel jest bardzo wygodny.

back to menu ↑

Ranking odkurzaczy budowlanych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general