Odkurzacz do popiołu – jak wybrać?

Odkurzacze do popiołu w praktyce są jedynym urządzeniem, które bardzo dobrze poradzi sobie z kurzem oraz z sadzą, które pozostają po wygaszeniu paleniska w kominku. Domowe odkurzacze mają trochę za małą moc i na pewno są zbyt wrażliwe na charakterystyczne zanieczyszczenia kominkowe. Odkurzanie zwykłym odkurzaczem akumulatorowym, mogłoby się skończyć jego trwałym uszkodzeniem.

Polecane odkurzacze do popiołu


back to menu ↑

Czy lepszy będzie odkurzacz do popiołu, czy może separator?

Profesjonalny odkurzacz do popiołu, który ma nawet niewielką moc, to urządzenie w odpowiedni sposób skonstruowane. To sprawia, że silnik jest właściwie zabezpieczony przed pyłem, a filtry końcowe hamują usuwanie kurzu na zewnątrz. Cała konstrukcja odkurzacza do popiołu umożliwia wygodne operowanie nim w niewielkiej przestrzeni kominkowej. Czasem jednak zakup takiego odkurzacza do popiołu nie jest wcale niezbędny. Można kupić jedynie separator, czyli specjalną nakładkę na odkurzacz domowy. Jednak takie rozwiązanie będzie funkcjonalne tylko i wyłącznie przy czyszczeniu kominka. Dlatego taki separator, nie ma wielu zastosowań. Jednak ich główną zaletą jest fakt, że pasują dosłownie do każdego odkurzacza, niezależnie od tego, czy jest to odkurzacz pionowy, czy odkurzacz automatyczny. Warto wiedzieć również o tym, że skuteczność separatora, nie jest tak duża, jak odkurzacza do popiołu.

Odkurzacz do popiołu

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy lepiej wybrać odkurzacz do popiołu z workiem, czy bez?

Odkurzacze do popiołu z workami, to tak naprawdę wzmocnione odkurzacze domowe z lepszymi filtrami. Tego rodzaju odkurzacze do popiołu są niezwykle uniwersalne oraz praktyczne. Niestety nie zapewniają one tak dobrej ochrony przed zapyleniem jak odkurzacze bezworkowe. Natomiast procedura usunięcia worka w tego rodzaju odkurzaczach jest zdecydowanie prostsza i czystsza niż w przypadku czyszczenia zbiornika odkurzacza bezworkowego. Odkurzacze bezworkowe, które działają na zasadzie odkurzacza cyklonowego, bardzo dobrze zbierają popiół oraz drobny kurz. Zapobiegają one wtórnemu zapyleniu praktycznie w stu procentach. Jedyną problematyczną kwestią, jeżeli chodzi o użytkowanie, tych odkurzaczy do popiołu, jest opróżnianie zbiornika na pył. Jednak większość profesjonalnych odkurzaczy do popiołu to właśnie odkurzacze bezworkowe. Wynika to stąd, że charakteryzują się one o wiele lepszą wydajnością w usuwaniu zanieczyszczeń oraz zazwyczaj są o wiele większe.


back to menu ↑

Czy odkurzacz budowlany można zastosować do usuwania popiołu?

Paradoksalnie większość osób, które używają odkurzaczy budowlanych do popiołu, to osoby, które mają pojedyncze kominki. Z czego to wynika? Bierze się to stąd, że tej klasy urządzenia bardzo dobrze się sprawdzają również w przypadku zbierania tłustej sadzy z grilla oraz do oczyszczania paleniska. Chociaż najtańsze modele odkurzaczy budowlanych od tych standardowych, domowych, niewiele się różnią, to możesz też wybrać odkurzacz do popiołu gorącego, którego będziesz mógł używać przez kilka minut po wygaszenia paleniska. Jest to szczególnie ważne, ponieważ tradycyjne odkurzacze kominkowe do popiołu potrzebują ostudzenia popiołu przez co najmniej dwanaście godzin. Możliwość błyskawicznego uprzątnięcia paleniska to bardzo duża zaleta tego rodzaju odkurzaczy.

Odkurzacz do popiołu

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy odkurzacz do popiołu może mieć jeszcze jakieś inne zastosowania?

Oprócz zbierania popiołu, sadzy oraz pyłów z palenisk, odkurzacze do popiołu, mogą mieć również inne zastosowania. Bardzo dobrze sprawdzają się do zbierania pyłów budowlanych. Odnosi się to przede wszystkim do cyklonowych odkurzaczy bezworkowych. Pod wieloma względami pył po cyklonowaniu lub pyliste zaprawy cementowe są podobne do pyłów kominkowych. Ze względu na to, że są one bardzo drobne, to tradycyjny odkurzacz nie poradzi sobie z ich likwidowaniem. W dodatku zbierając taki pył za pomocą tradycyjnego odkurzacza, możesz uszkodzić jego silnik. Odkurzacze do popiołu można wykorzystywać również do oczyszczania palenisk oraz kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Regularne czyszczenie kotła sprawia, że jest on bezpieczny i nie ma ryzyka pożaru.

back to menu ↑

Ranking odkurzaczy do popiołu: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general