Jak wybrać antenę samochodową?

Nawet najlepsze radio samochodowe nie będzie mogło prawidłowo działać, jeżeli Ty jako właściciel auta nie zamocujesz do niego właściwej anteny. Musimy Ci powiedzieć, że antena samochodowa powinna być dokładnie dopasowana nie tyle do samego radia, które posiada Twój pojazd, ale do Twoich indywidualnych preferencji oraz do środków finansowych, które pragniesz przeznaczyć na zakup anteny samochodowej. Przykładowo, jeżeli Twoim marzeniem jest odbieranie tylko i wyłącznie lokalnej stacji radiowej, to całkowicie wystarczy Ci kawałek drucika i nie musisz kupować żadnej profesjonalnej anteny samochodowej. Wystarczy, że ten drucik przypniesz do radioodbiornika. Ze względu na to, że lokalne stacje posiadają najmocniejszy sygnał, do odbierania audycji albo do słuchania muzyki koniecznie będzie Ci potrzebna lepszej jakości antena samochodowa. Natomiast jeżeli chcesz wykorzystywać antenę samochodową na przykład do  rozmów przez smartfona z zestawu głośnomówiącego albo CB radia, to musisz kupić sobie odpowiedni rodzaj anteny samochodowej.

Polecane anteny samochodowe


back to menu ↑

Jakie są ważne parametry oraz funkcje anten samochodowych?

Antena samochodowa profesjonalnie nazywana jest radiatorem. Natomiast pręt anteny jest nazywany również batem. Posiada on różne wyróżniające cechy zależnie od typu urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, anten samochodowe, posiadają kilka rodzajów. Przy ich wyszczególnianiu bierzemy pod uwagę rozmaite kryteria. Pierwsza klasyfikacja opiera się na przeznaczeniu anten samochodowych. Możemy tutaj wymienić bardzo popularne anteny odbiorcze. Są one wykorzystywane do radioodbiorników w pojazdach. Natomiast anteny nadawczo- odbiorcze stosuje się do obsługiwania zestawów głośnomówiących w smartfonach. Możemy tutaj jeszcze wymienić anteny samochodowe do CB radia oraz do radiotelefonów. Są one wykorzystywane przez służby mundurowe, staż pożarną oraz bardzo często przez taksówkarzy. Jeżeli uwzględnimy tutaj sposób montowania anteny samochodowej, to możemy wymienić anteny zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Antena samochodowa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie urządzenie ma obsługiwać antena samochodowa?

Wybór właściwego rodzaju anteny samochodowej przy tym parametrze powinien się opierać na typie obsługiwanego urządzenia oraz na Twoich indywidualnych potrzebach. Jeżeli jesteś kierowcą, który ma urządzenie radiowe w swoim samochodzie, to bardzo ważne jest to, jak wygląda antena samochodowa oraz jak się ją montuje. Wielu właścicieli samochodów wcale nie chce instalować na swoim samochodzie bardzo dużych i po prostu brzydkich anten samochodowych na dachu. Nie widzą również sensu w tym, żeby wiercić w dachu otwory, tylko po to, żeby móc zamontować antenę samochodową. Na szczęście na rynku są już anteny samochodowe, które są przyczepiane na magnes albo na klips na przyssawce do szyby. Jeszcze innym rodzajem anteny są urządzenie przyklejane wewnątrz do szyby albo całkowicie niewidoczne anteny samochodowe, które są schowane w zderzaku albo w innym miejscu w samochodzie.

Antena samochodowa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak powinieneś wybrać antenę samochodową nadawczo-odbiorczą?

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby obsługiwać CB-radio oraz radiotelefony w samochodzie, to powinieneś sobie kupić bardzo dobrej jakości antenę nadawczo-odbiorczą. Może być ona montowana tylko i wyłącznie w środku samochodu. Właściwe jej zestrojenie oraz zamocowanie na karoserii samochodu na stałe umożliwi Ci bezproblemowe korzystanie z urządzeń radiowych. Chcemy tutaj bardzo mocno podkreślić, że każda antena samochodowa nadawczo-odbiorcza musi mieć taką długość, która musi być dopasowana do częstotliwości oraz do długości fal, które są emitowane przez obsługiwane urządzenie. Antena samochodowa musi być montowana w taki sposób, żeby fale rozchodziły się w jak najlepszy sposób i nie napotykały na żadne przeszkody w niewielkiej odległości od anteny samochodowej. Możemy stąd wysnuć jasny wniosek, że antena samochodowa do CB-radia musi być koniecznie zamontowana na dachu samochodu. Im niższa częstotliwość, na której działa połączone z anteną samochodową urządzenie, tym dużo ważniejsze jest jak najlepsze umiejscowienie jej na dachu pojazdu oraz właściwe dostrojenie.

back to menu ↑

Ranking anten samochodowych TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general