Jaką szminkę kupić?

Tak naprawdę szminka jest niezwykle starym kosmetykiem. Znała go już Kleopatra. Malowała usta przy użyciu mieszanki ołowiu i proszku z żuków. Trzeba przyznać, że nie brzmi to zbyt apetycznie i zachęcająco. W XX wieku kobiety pokochały natomiast czerwoną szminkę od marki Max Factor. Obecnie w sklepach internetowych i stacjonarnych możesz znaleźć o wiele  szerszy wybór szminek. Jednak, czy współczesne szminki są bezpieczne dla zdrowia? Czy mają lepszą jakość? Właśnie na te pytania odpowiemy w tym poradniku zakupowym. Jeżeli ciekawi Cię ta tematyka, to zachęcamy do czytania.

Polecane szminki do ust


back to menu ↑

Jakie są rodzaje szminek?

W dzisiejszych czasach oferta szminek, pomadek, balsamów, błyszczyków jest gigantyczna. Wszystkie dostępne na rynku produkty makijażowe do ust możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii. Pierwszą z nich są szminki, inaczej pomadki pielęgnacyjne. Zazwyczaj w ich składzie znajduje się bardzo niewiele pigmentu. Nie przekracza ona 5 procent. Ich zadaniem jest nie tylko nadawanie ustom koloru, ale również nawilżanie spierzchniętych ust. Pomadki pielęgnacyjne mają w swoim składzie składniki odżywcze, filtry. Bardzo często po tego rodzaju produkty sięgasz pewnie w sezonie jesienno-zimowym. W czasie mrozów i wiatrów usta o wiele bardziej się przesuszają. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że pomadki pielęgnacyjne z powodzeniem możesz stosować przez cały rok. Natomiast szminki z efektem shine, czyli błyszczące i opalizujące to jest druga kategoria. Mają w sobie one dużo więcej pigmentu niż poprzedniczki. Jego zawartość w standardowej szmince z efektem shine to kilkanaście procent. Ich zadaniem jest przede wszystkim uwydatnienie Twoich ust. Za sprawą kolorów i pigmentów, które odbijają światło. Jakie efekty dają tego rodzaju szminki. Na pewno są one w stanie wyraźnie powiększyć optycznie usta. Tego rodzaju szminka bardzo dobrze sprawdzi się na wieczorne wyjścia. Jednak na co dzień może wyglądać nieco zbyt sztucznie.

Szminka

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaka jest trzecia kategoria?

Są to szminki matowe, inaczej nazywane pudrowymi. Tego rodzaju szminki charakteryzują się bardzo dużą zawartością pigmentu. Natomiast ich głównym i podstawowym zadaniem jest nadawanie Twoim ustom intensywnego koloru. W zależności od odcienia, są one odpowiednie zarówno do dziennego, jak i do wieczorowego makijażu. Jednak warto uważać z takimi szminkami, nie tylko ze względu na efekty wizualne, ale również z tego powodu, że mają one tendencję do przesuszania ust. Jeżeli chodzi o szminki matowe, to warto również wspomnieć o tym, że trzeba mieć trochę umiejętności, żeby się nimi prawidłowo umalować. Bez lusterka nie radzimy nawet próbować. To nie jest szminka, którą możesz tak jak balsamem do ust, pomalować się bez patrzenia w samochodzie, w biegu. Nie tutaj trzeba trochę więcej precyzji i uwagi. Przyda Ci się również konturówka w bardzo zbliżonym do matowej szminki kolorze. Matowe szminki mają również to do siebie, że potrafią optycznie trochę pomniejszać usta, w szczególności te ciemne odcienie. Z tego względu, jeżeli masz wąskie usta, to lepiej z nich zrezygnuj na rzecz balsamów i błyszczyków.

Szminka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

A czym charakteryzują się szminki trwałe i wodoodporne?

Jak same ich nazwy wskazują, że szminki są w stanie zdać każdy test trwałości. Jeżeli przez cały czas jesteś w biegu i wymagasz od kosmetyków najwyższej wytrzymałości, to szminka wodoodporna będzie czymś wymarzonym dla Ciebie. Niestraszny będzie jej biznesowy lunch, tłusta potrawa, czy czarna jak smoła kawa. Ta szminka wytrzyma praktycznie wszystko. Dzięki niej nie będziesz musiała co chwilę poprawiać makijażu. Będziesz też miała pewność, że każdy jego element jest na swoim miejscu. Nic nie wygląda tak nieestetycznie jak rozmazana pomadka w czasie eleganckiej kolacji. Co sprawia, że nie każda dostępna w drogerii szminka jest tak trwała, przecież wtedy życie każdej kobiety, byłoby o wiele prostsze. Głównie dlatego, że szminka, która jest tak wytrzymała, jest też trudna do zmycia. Zwykły płyn do demakijażu może sobie z nią nie poradzić. Radzimy sięgnąć po dobry olejek do demakijażu. W dodatku takie szminki potrafią bardzo przesuszać usta.

back to menu ↑

Ranking szminek: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general