Czy wiesz o tym, że wełna posiada właściwości chłodzące? Czy wiesz, że nawet sztuczna tkanina może być przewiewna? Na szczęście, żeby dobrać odpowiedni materiał do szycia nie musisz się znać na materiałoznawstwie włókienniczym. Wystarczy, że z uwagą przeczytasz nasz poradnik zakupowy. W tym wpisie omówimy podstawowe rodzaje materiałów, która każdy, kto zaczyna szyć powinien doskonale znać. Gdy po raz pierwszy w życiu wchodzisz do pasmanterii albo przeglądasz ofertę internetowego sklepu z materiałami, to możesz poczuć delikatną dezorientację. Który z tych wspaniałych materiałów będzie się nadawał na zasłonę, a z czego będziesz mógł uszyć na przykład sukienkę, sweter albo torbę na zakupy?
Polecane materiały do szycia
back to menu ↑Co trzeba wiedzieć o materiałach?
Zachęcamy Cię do zapoznania się z podstawowymi różnicami pomiędzy materiałami. Wtedy o wiele łatwiej będzie Ci podjąć dobrą decyzję. Jeżeli masz już jakiekolwiek pojęcie na temat rodzajów materiałów, to wiesz już, jakie materiały są dla Ciebie odpowiednie, a które niekoniecznie. Każdy człowiek ma już chyba za sobą jakieś przykre doświadczenie związane z sieciówkami odzieżowymi. Z tego względu, większość ludzi ma już tę świadomość, że materiały różnią się od siebie jakością. Gdy źle wybierzesz, to możesz zmarznąć w swetrze i spocić się w sukience. Może właśnie od tego zaczęła się Twoja pasja do samodzielnego szycia ubrań? W wielu przypadkach tak właśnie było. Czasami może być tak, że dasz się oszukać nie tylko gdy robisz zakupy przez internet, ale również w sklepie stacjonarnym. Gdy dopiero zaczynasz samodzielne szycie ubrań, to materiał może wydawać Ci się jakościowo dobry i mieć przewiewną strukturę. Jednak prawda jest taka, że mimo Twoich obserwacji, możesz mieć w ręku stuprocentowy poliester.
back to menu ↑Czy lepsze do szycia są materiały naturalne, czy sztuczne?
Podstawowy, najbardziej popularny i ogólnie przyjęty podział materiałów to ten na zrobione z włókien naturalnych, syntetycznych oraz sztucznych. Włókna naturalne są otrzymywane z roślin takich jak na przykład len lub bawełna. Mogą być również otrzymywane z sierści zwierząt. Tutaj możemy wymienić na przykład wełnę, z której często robi się włóczki albo jedwab. Tkaniny naturalne chociaż mogą mieć bardzo różne właściwości, to są przyjazne dla ciała, nie powodują alergii i wspomagają termoregulację. Materiały, które są z nich zrobione mają tendencję do urabiania się po pierwszym praniu. Z tego względu zawsze muszą być zdekatyzowane przed szyciem. Wtedy unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki. Wiele naturalnych tkanin bardzo łatwo się gniecie, dobrze chłoną również wodę. Materiały z nich zrobione to doskonały wybór, jeżeli chodzi o ubrania na co dzień.
back to menu ↑Co warto wiedzieć na temat włókien syntetycznych?
Włókna syntetyczne zostały wytworzone przez człowieka. Tak samo jak tkaniny naturalne mogą mieć bardzo różne właściwości. W skład tej kategorii wchodzą między innymi poliester oraz tkaniny do zadań specjalnych, z nich są szyte na przykład ubrania dla sportowców. Bardzo mocne, syntetyczne włókna, między innymi kevlarowe używa się do szycia odzieży roboczej. Włókna syntetyczne są również odpowiednie do tworzenia z nich materiałów wodoodpornych, które chronią przed przemakaniem. Produkuje się z nich na przykład odzież turystyczną oraz tropiki do namiotów. Gdy te tkaniny zastosuje się niewłaściwie, to w takim ubraniu może być Ci niewygodnie i możesz się nadmiernie pocić. Wszyscy znany te niby super przewiewne poliestrowe koszulki. Można się w nich poczuć dosłownie jak w saunie.
back to menu ↑A co z włóknami sztucznymi?
Chociaż ich nazwa może w pierwszej chwili trochę przerażać, to nie zawsze jest tak, że ubrania na co dzień, które zostały wyprodukowane z takich tkanin są z gruntu złe. Tego rodzaju włókna są wytwarzane z naturalnej celulozy. Można tu wymienić na przykład doskonale wszystkim znaną wiskozę. Jest delikatna, wygodna, nie gniecie się i jest przewiewna. Czego chcieć więcej? Najczęściej gotowe materiały są złożone z mieszanki włókien różnego typu. Takie połączenie to najlepszy wybór.
back to menu ↑Ranking materiałów do szycia: TOP 10
No related posts.