Jak dobrać igłę do maszyny?

Wybór odpowiedniej igły jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia poprawne stosowanie maszyny do szycia. Jednak nie jest on prosty, bo każda igła ma swoje własne oznaczenie, które trudno odszyfrować. Jaka igła pasuje do konkretnego modelu maszyny do szycia?

Polecane igły do maszyny


back to menu ↑

Jaka igła będzie odpowiednia do Twojej maszyny do szycia?

Jeżeli wybierasz igłę, to najpierw musisz dowiedzieć się, z jakim rodzajem igieł współpracuje Twoja maszyna do szycia. Aktualnie większość dostępnych w sklepach internetowych i stacjonarnych modeli ma igły z kolbą półpłaską. Żeby to sprawdzić, to musisz wyjąć igłę z maszyny i zobaczyć, czy jej część, która zazwyczaj znajduje się w środku maszyny, jest spłaszczona z jednej strony. Jeżeli tak, to bardzo dobrze. Do Twojego modelu będzie pasowała większość igieł, które są dostępne obecnie na rynku. W starszych modelach maszyn do szycia, może być tak, że pasujące igły będą posiadały kolbę zaokrągloną z każdej strony. Wtedy musisz kupić w sklepie igły z kolbą okrągłą.

Igły

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Kiedy należy wymienić igłę w maszynie do szycia?

Tak naprawdę igły muszą być wymieniane dosyć często. Nawet jeżeli nie widać po nic śladów zużycia. Ogólnie przyjmuje się, że już po ośmiu godzinach nieprzerwanej pracy, klasyczna igła może mieć gorszą jakość. Uszkodzenie igły jest jednym z najczęstszych problemów, jakie mogą odnosić się do maszyny do szycia. Może się to skończyć na przykład przepuszczaniem ściegów, niszczeniem materiału albo zrywaniem nici. Możesz sam sprawdzić, czy igła w maszynie jeszcze nadaje się do używania. Wystarczy, że kilka razy wbijesz taką igłę w naprężoną pończochę. Jeżeli igła haczy i robi oczka, to jak najszybciej musisz ją wyrzucić.

Igły

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Dlatego odpowiedni wybór igły do maszyny do szycia jest tak ważny?

Dzięki właściwie dobranej igle Twoja praca na maszynie do szycia, będzie sprawniejsza i przyjemniejsza. Dobrze dobrana igła zmniejsza zniszczenia materiału. Mamy tutaj na myśli na przykład zaciąganie go albo niszczenie oczek w przypadku dzianiny. Gdy igła jest odpowiednia, to wchodzi w materiał z możliwie najmniejszym oporem. Dzięki temu szwy są bardziej wytrzymałe i się brzydko nie rozchodzą. W dodatku igła łatwiej przechodzi przez materiał, a co za tym idzie silnik maszyny do szycia jest o wiele mniej obciążony. Dzięki Temu Twoja maszyna do szycia będzie miała dłuższą żywotność. Dodatkowa zaleta jest taka, że gdy używasz właściwych igieł, to maszyna do szycia trochę ciszej pracuje.

back to menu ↑

Co oznaczają cyferki na opakowaniach igieł?

Na opakowaniach igieł znajdują się oznaczenia literowo-cyfrowe, które odnoszą się do systemu, do którego są przypisane. Metoda oznaczania igieł do maszyn do szycia nie zawsze jest spójna w odniesieniu do różnych producentów. Chociaż możemy tutaj znaleźć pewne zasady oznaczania albo najczęściej wykorzystywane symbole. Zdecydowana większość domowych maszyn do szycia jest kompatybilna z igłami w systemie 130/705H. Do maszyn do użytku domowego odpowiednie będą igły 15×1 lub HAx1. Na rynku występują również igły produkowane w odmiennych systemach. Mogą to być na przykład: 206×15, Singer 2020 lub PFx130. Igły 130/705H-ZWI są to podwójne igły standardowe, a 130/705H-ZWIHO to igły standard podwójne ze skrzydełkiem. Natomiast 130/705H-DRI to igły potrójne, a 287WH/1738 są z okrągłą kolbą. Inne często spotykane na igłach do maszyn do szycia oznaczenia to: SPI , czyli igły do tkanin o gęstym splocie lub R, inaczej igły do standardowych tkanin. LR (lub LL) to igły przeznaczone do szycia skóry. Natomiast J to igły przeznaczone do szycia jeansu. Q to igły do patchworku oraz do pikowania. Czasami określa się te igły również mianem quilting.

back to menu ↑

Co jeszcze warto wiedzieć na temat rodzajów igieł do maszyn do szycia?

Zazwyczaj producenci dodają też informację, do jakich dokładnie tkanin oraz do jakiej metod szycia jest polecany konkretny model igieł. Na przykład igły do dzianin mają zaokrąglony czubek, za pomocą którego są w stanie rozsunąć włókna szytej tkaniny i jej nie zniszczyć. To nie wszystkie dostępne na rynku igły do szycia. Życzymy samych dobrych wyborów!

back to menu ↑

Ranking igieł do maszyny: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general