Jaki rodzaj włóczki najlepiej wybrać?

Tworzenie własnych wyrobów z włóczki to doskonała rozrywka. W przeciwieństwie do gier planszowych nie wymaga ona posiadania towarzysza do zabawy. Zacznijmy od tego, że przy wybieraniu włóczek bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej terminologii. Często ludzie używają pojęć włóczka i wełna zamiennie, a to jest bardzo duży błąd. Wręcz podstawowy. Wełna to jeden z rodzajów włóczek. Nie powinieneś mylić ze sobą tych pojęć.

Polecane rodzaje włóczek


back to menu ↑

Jak możemy podzielić włóczki? 

Włóczki możemy podzielić z uwagi na pochodzenie włókien. Możemy tutaj rozróżnić włóczki naturalne, czyli pochodzenia zwierzęcego albo roślinnego. Wełna, czyli włóczka wełniana będzie bardzo dobrze pasowała do tworzenia z niej wyrobów na chłodne dni. Swetry, szaliki oraz czapki z wełny nie pozwolą Ci zmarznąć nawet przy największych mrozach. Chociaż często mówi się o tym że swetry wełniane gryzą, to nie jest tak w przypadku każdej wełny. Włóczka wełniana otrzymywana z sierści zwierząt może występować w kilku rodzajach, które różnią się między sobą właściwościami. Przykładowo wełna owcza szetlandzka jest gęsta oraz mocna. Pozyskuje się ją z owiec, które żyją na wyspach szetlandzkich. Natomiast wełna merynosów jest delikatna, bardzo przyjemna w dotyku, puszysta i co najważniejsze w ogóle nie gryzie. Jest otrzymywana z owiec, które żyją w Austrii oraz w Nowej Zelandii.

Włóczka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie są rodzaje wełny koziej?

Do tej kategorii zalicza się na przykład moher. Jest on tworzony z sierści kóz angorskich. Moher jest lekki, puszysty i przyjemny w dotyku. Tworzy się z niego między innymi szale oraz chusty, którymi można się utulić w jesienny dzień. Natomiast znany wszystkim bardzo dobrze kaszmir jest to po prostu wełna z kóz kaszmirskich. Jest to jedne z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych włókien. Z jednej kozy można dostać bardzo mało wełny. Wyroby z kaszmiru są miękkie, lekkie oraz ciepłe. W dodatku na przykład swetry z kaszmiru doskonale układają się na ludzkim ciele. Warto wspomnieć tutaj również o wełnie z alpak. Jest cienka, miękka oraz delikatna. To bardzo dobry wybór dla Ciebie, jeżeli cierpisz na alergię. Wełna z alpak jest wyjątkowo wytrzymała. Natomiast wełna królicza, czyli inaczej angora, jak pewnie możesz się domyślić jest produkowana z królika angorskiego. Jest bardzo cienka i delikatna. Musisz zwrócić uwagę na to, że jest ona otrzymywana z królika angorskiego. Natomiast z wełny kozy angorskiej jest produkowany moher, czyli zupełnie inna włóczka.

Włóczka

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie unikatowe właściwości posiada jedwab?

Jedwab jest pozyskiwany z włókna, które wytwarza poczwarka jedwabnika. Jest bardzo delikatny i miękki w dotyku. Jedwab wbrew pozorom jest również ciepłą tkaniną. Włóczki jedwabnej możesz używać na przykład do szydełkowania. Wadą jedwabiu jest to, że bardzo szybko się on niszczy, w szczególności gdy jest przez dłuższy czas narażony na negatywne działanie promieni słonecznych. Włóczka ta bardzo źle reaguje na prucie oraz na przerabianie jednego motka kilka razu. Dlatego, gdy już kupisz włóczkę jedwabną, to powinnaś się z nią obchodzić bardzo delikatnie. Tu nie ma miejsca na żadne błędy. Wyroby z jedwabiu wymagają bardzo delikatnego traktowania. Przede wszystkim dlatego, że taka włóczka jest droga.

back to menu ↑

Jakie są dostępne na rynku włóczki naturalne pochodzenia roślinnego?

Pierwszą tego rodzaju włóczką jest oczywiście len. Włóczki lniane są wyjątkowo mało elastyczne. Charakteryzują się dużą sztywnością oraz wytrzymałością. Są odpowiednie do tworzenia z nich ubrań na lato, ze względu na swoje właściwości chłodzące oraz antyalergiczne. Kolejną włóczką naturalną pochodzenia roślinnego jest bawełna. Produkuje się z niej na przykład T-shirty. Bawełna się nie mechaci, jest wytrzymała, przyjemna i gładka w dotyku. Możesz ją wykorzystywać do różnego rodzaju robótek ręcznych. Możesz zrobić z niej na przykład zabawki dla kota lub jesienne dekoracje do domu.

W sklepach możesz znaleźć również włóczki pochodzenia naturalnego, które zostały poddane obróbce chemicznej. Jest to na przykład bambus. Do włóczek syntetycznych zaliczamy akryl lub poliester.

back to menu ↑

Ranking włóczek: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general