Jakie karty do gry kupić?

Szachy, puzzle oraz gry planszowe, mimo ogromnego postępu technologii, cały czas mają wierne grono swoich zwolenników. Niezależnie od wieku i doświadczenia życiowego. Wszystkie wymienione tutaj gry są odpowiednie do kreatywnego spędzania czasu. Powinieneś przyjrzeć się również klasycznym kartom do gry. Są one na rynku już od bardzo wielu lat. Ich symbolika oraz wzornictwo kształtowały się bardzo długo i dziś karty do gry potrafią być naprawdę piękne. Dzisiejsze karty plastikowe albo papierowe mogą być wykorzystywane do różnych gier. Najpopularniejsze są przede wszystkim poker oraz brydż. Żeby grać w te gry musisz mieć trochę wiedzy oraz doświadczenia. Najlepiej trenować gry karciane w towarzystwie rodziny lub znajomych. Gra w karty to nie zawsze musi być hazard. W warunkach domowych może być to wspaniała rozrywka. Dozwolona nawet dla dzieci! W szczególności teraz, gdy wieczory zaczynają być coraz dłuższe. Podpowiemy Ci w tym poradniku zakupowym, nie tylko jak wybrać dobre karty do gry, ale również wspomnimy parę słów na temat ich historii.

Polecane karty do gry


back to menu ↑

Kiedy powstały karty do gry?

Pierwsze karty do gry powstały w starożytnych Chinach. W Europie zaczęły być popularne dopiero w średniowieczu. Już w 1329 roku karty wzbudziły zainteresowanie papieża Jana XXII. Niestety było to uczucie negatywne. Uważał on je za symbol niebezpiecznego dla ludzi hazardu. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach niektórzy nadal tak myślą. Gdy wynaleziono druk w XV wieku, karty do gry zyskały jeszcze większą popularność. Dostępne dzisiaj w sklepach internetowych i stacjonarnych karty do gry, najczęściej mają w zestawie 52 sztuki. Współczesne karty do gry są rezultatem licznych przekształceń oraz dopracowywania różnych symboli dosłownie przez wieki. Może właśnie dlatego dostępne dzisiaj w sklepach karty do gry są prawie jak dzieło sztuki. Piękne i ponadczasowe. Podobają się chyba każdemu. Karty do gry możesz wykorzystywać na przykład do stawiania pasjansa albo do gry w niektóre gry karciane, takie jak na przykład poker lub brydż. Te dwie ostatnie gry jednym kojarzą się z hazardem, a innym z kółkiem dżentelmenów w pięknych, eleganckich kapeluszach. Tak, czy inaczej warto się nimi zainteresować, ponieważ są klasykami wśród gier karcianych. Klasyczne wymiary kart do gry to 57×89 mm. Natomiast karty do gry w pokera mają rozmiar mniej więcej 63×89 mm.

Karty do gry

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie karty wchodzą w skład talii?

Standardowa talia kart do gry jest złożona z 52 elementów. Czasami jokery są traktowane jako karty dodatkowe. Mogą być dwa lub trzy. Karty do gry dzieli się według czterech kolorów, nazywanych inaczej barwami. Pierwszym z nich jest trefl. Jest to znak graficzny, który trochę przypomina koniczynę. Nazywa się go również żołędziem. Drugi symbol to pik, czyli grot strzały, który ma kształt odwróconego serca. Czasami mówi się na niego również wino. Trzeci symbol to karo. Jest to czworokąt w kształcie romby. Bardzo często nazywa się go również po prostu dzwonkiem. Ostatni symbol to kier, czyli serce w czerwonym kolorze. Trefl oraz pik posiadają kolor czarny. Natomiast karo i kier są czerwone. 52 karty do gry dzielą się na cztery grupy zgodnie z czterema kolorami. W każdej z nich znajduje się dziesięć kart z numerami. Od asa, czyli jedynki aż do dziesiątki. Następne w kolejności są trzy karty dworskie. Są to: walet, dama oraz król. Proste wzornictwo, dworska symbolika oraz bardzo wiele możliwości interpretacji sprawiło, że karty do gry stały się inspiracją dla wielu twórców kultury. Najbardziej kojarzonym dziełem literackim, które nawiązuje do gier karcianych, jest  powieść Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”.

Karty do gry

fot. AdobeStock

back to menu ↑

A jak prezentuje się talia kart tarota?

Zazwyczaj wśród kart do gry wymienia się również talie tarota. Chociaż tak naprawdę najczęściej są one wykorzystywane do przepowiadania przyszłości. Nie wiadomo, skąd wywodzi się tarot. W Europie zaczął być znany w średniowieczu. Jest też teoria, że karty do gry powstały z kart do tarota. Karty do gry to doskonały prezent dla każdego, kto lubi ten rodzaj rozrywki.

back to menu ↑

Ranking kart do gier: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general