Jakie szachy kupić?

Z tego poradnika zakupowego dowiesz się, w jaki sposób wybrać najlepszy zestaw szachowy dla siebie albo dla bliskiej Ci osoby. Szachy są bardzo uniwersalnym prezentem i tak samo, jak gry planszowe, powinny ucieszyć każdego. Jednak wybranie odpowiedniego zestawu szachów, wcale nie jest takie prosty. W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jakie szachy będą najbardziej przyjazne dla użytkownika, w zależności od jego stopnia zaawansowania. Zanim kupisz zestaw szachowy, to dobrze się zastanów, kto i w jakich miejscach będzie z niego zazwyczaj korzystał. Warto jest również zajrzeć do jakiegoś sklepu szachowego. Tam szachy zostały podzielone według ich przeznaczenia oraz wyglądu. Trzeba również zwrócić uwagę na szerokość szachownicy, która jest standa

Polecane szachy


back to menu ↑

Czym charakteryzują się szachy klasyczne?

Szachy klasyczne są najpopularniejszym rodzajem zestawów szachowych na świecie. Mają figury w ponadczasowym stylu. Na pewno takie szachy spodobają się osobom, które są tradycjonalistami. Będą odpowiednie do grania w warunkach domowych. To idealny wybór zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Wśród szachów klasycznych możesz znaleźć piękne, duże szachy. W takich zestawach najczęściej zarówno szachownica, jak i figura zostały zrobione z drewna. W takich zestawach jest składana kasetka z wewnętrzną wkładką na figury. To powoduje, że po złożeniu zestaw szachowy zajmuje mało miejsca.

Szachy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czym różnią się od nich szachy turniejowe?

Szachy turniejowe mają deskę szachową zrobioną z dwóch typów drewna. Charakteryzują się również przepięknymi drewnianymi figurami oraz samodzielną kasetką na bierki. To wyjątkowo eleganckie zestawy szachowe, które będą ciekawą dekoracją każdego salonu. Szachy to nie tylko dekoracja jesienna, ponieważ można w nie grać przez cały rok. Gdy podarujesz takie szachy bliskiej osobie jako prezent, to na pewno wywołasz na jej twarzy szeroki uśmiech.

Szachy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak wyglądają szachy tradycyjne?

Szachistom rekreacyjnym, którzy grają tylko od czasu do czasu z rodziną albo z przyjaciółmi, sugerujemy zakup szachów tradycyjnych. Najlepiej jest wybrać zestaw szachowy, który został wykonany tradycyjnymi metodami przez polskich rzemieślników. Mogą to być na przykład szachy z drewnianą szachownicą oraz z figurami wykonanymi ręcznie za pomocą wypalania. Szachy tradycyjne zazwyczaj są dostępne w kilku różnych wymiarach. Warte uwagi są również szachy, które mają okrągłą szachownicę oraz ręcznie rzeźbioną kasetę.

back to menu ↑

Dlaczego warto zainwestować w szachy podróżne?

Tego rodzaju zestawy szachowe są wprost idealne do gry w czasie długich podróży. Możesz wybrać na przykład szachy drewniane ze składaną kasetką. Są one z wyglądu bardzo podobne do zestawów klasycznych. Jednak prawda jest taka, że są to szachy magnetyczne. Wśród szachów podróżnych są również zestawy kieszonkowe, które są lekkie oraz cienkie. Bez problemu włożysz je nawet do kieszeni kurtki, czy płaszcza. Ostatni rodzaj jeżeli chodzi o szachy podróżne to zestawy z bierkami wtykanymi. To najmniejsze szachy dostępne na rynku.

back to menu ↑

A może bliskiej osobie bardziej spodobają się szachy dekoracyjne?

Każdy z zestawów, który jest zaliczany do tej kategorii, będzie nie tylko ozdobą wnętrza, ale również sprawi, że będzie się ono prezentowało o wiele bardziej elegancko. W dodatku taki zestaw szachowy jest doskonałym pretekstem do nawiązania rozmowy w czasie przyjęcia albo spotkania biznesowego. Gdy model szachów nawiązuje na przykład do konkretnego miasta, to możesz z kimś dodatkowo porozmawiać na temat jego architektury, historii albo sztuki. Jeżeli bliska Ci osoba, interesuje się tymi dziedzinami kultury, to takie szachy będą idealnym pomysłem na prezent dla niej.

back to menu ↑

Czy można znaleźć szachy, które będą odpowiednie dla dzieci?

Oczywiście, że tak. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zmotywować Twoje dziecko do gry w szachy, to powinieneś wybrać jeden z kolorowych, silikonowych zestawów. Charakteryzują się one tym, że mają miękkie oraz odporne na uszkodzenie bierki. Szachownica bardzo dobrze znosi wszystkie zadrapania.

back to menu ↑

Ranking szachów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo