Jak wybrać nici do maszyny?

Tak samo jak w przypadku igieł, czy zestawów do szycia, o niciach również możemy pisać w nieskończoność. Nici mogą mieć bardzo różny skład i parametry. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępne są nici odpowiednie do rożnego rodzaju urządzeń, typów szycia, wyjątkowych właściwości materiału, jego grubości, rozciągliwości oraz zastosowanych igieł. Wybór właściwych nici do maszyny, gdy nie masz odpowiedniej wiedzy może być naprawdę trudny. Dobre nici zagwarantują Ci wysokiej jakości szycie. Jak wybrać odpowiednią nić do maszyny do szycia? W zdecydowanej większości instrukcji obsługi maszyn do szycia możesz przeczytać, że przy wybieraniu nici obowiązuje pewna ogólna zasada. Im grubszy materiał i igła, tym grubsza powinna być nić. Musi się ona swobodnie przesuwać po oczku igły. Wtedy będzie zapewniała odpowiednie naprężenie oraz zaczepienie w materiale. Większość sprzedawanych nici jest średniej grubości. Są dobrym wyborem dla średniej grubości materiałów oraz igieł.

Polecane nici do maszyny


back to menu ↑

Jakie są dostępne w sklepach rodzaje nici do maszyny?

Rodzaje nici możesz podzielić zgodnie z kilkoma kategoriami, w zależności od ich przeznaczenia, wykonania, grubości, właściwości i wykończenia. O ich przydatności do konkretnej pracy decyduje przede wszystkim materiał, z którego zostały wyprodukowane. Na rynku możesz znaleźć między innymi: bawełniane, poliestrowe, bawełniano-poliestrowe, lniane, wiskozowe oraz jedwabne. Nici do maszyny mogą mieć różny skręt, rozciągliwość i siłę zrywającą. Nici odpowiednie standardowo do szycia ręcznego mogą być trochę inne niż nich przeznaczone do szycia maszynowego. W przypadku tego drugiego rodzaju szycia naprężenie nici przechodzącej przez chwytacze oraz przewodniki jest dużo większe niż przy szyciu ręcznym.

Nici

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaka może być grubość nici do maszyny do szycia?

Najgrubsze nici są odpowiednie zgodnie ze wspomnianą wcześniej zasadą do najgrubszych materiałów. Możesz za ich pomocą szyć dżins, materiały tapicerskie, sztruks albo skórę. Tego rodzaju nici do maszyny posiadają najwyższą siłę zrywającą. Sięga ona nawet 2900 cN. Gdy szyjesz na domowej maszynie do szycia, to możesz nawinąć nici na samą szpulkę bębenka. Do górnej nici możesz wykorzystać nić cieńszą. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu dekoracyjnego przeszycia, to musisz odwrócić materiał prawą stroną na dół, w taki sposób, żeby gruba nić utworzyła na niej wybrany przez Ciebie wzór. Gdy wybierasz nici do bardziej tradycyjnego szycia, to powinieneś się kierować siłą zrywającą. Ich grubość powinna znaleźć się na drugim miejscu. Nici poliestrowe posiadają o wiele większą wytrzymałość i trwałość niż nici do maszyny do szycia bawełniane. Jedną z najczęstszych sytuacji, gdy do uszycia czego są wymagane nici bawełniane, jest farbowanie tkanin. Nici poliestrowe są zazwyczaj odporne na farbowanie oraz na stratę koloru w czasie prania.

Nici

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak mogą być zbudowane nici do maszyny do szycia?

Ze względu na to, że proces produkcji nici może przebiegać bardzo różnie, to mogą mieć one również odmienną budowę. Możemy tutaj wymienić na przykład nici odcinkowe, które są zrobione z ciętych włókien oraz niezwykle wytrzymałe nici rdzeniowe, które posiadają środkowe włókno oplecione kilkoma innymi. Warto wspomnieć jeszcze o niciach filamentowe różnych rodzajów. Mogą to być nici pojedyncze, multifilamentowe i teksturowane.

back to menu ↑

Jakie nici będą najbardziej odpowiednie do haftowania?

Nici do haftowania występują w bardzo różnych kolorów i mogą być wyprodukowane z rozmaitych materiałów. Najlepsze są nici wiskozowe i jedwabne. Najważniejsze jest to, żeby nici do haftu posiadały połysk. Dlatego wśród nici do haftowania można spotkać nici metalizowane. Możesz znaleźć również nici matowe, które są odpowiednie do haftowania szczególnych elementów wyrobu.

back to menu ↑

Czym charakteryzują się nici overlockowe?

Z uwagi na konstrukcję ściegów overlockowych oraz metodę ich tworzenia przy pomocy overlocków, do ich wykonania stosuje się zazwyczaj więcej nici niż w czasie standardowego szycia na domowej maszynie. Nici overlockowe są zazwyczaj na większych szpulkach.

back to menu ↑

Ranking nici do maszyny: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general