Jakie warcaby wybrać?

Warcaby są grą planszową dla całej rodziny. Najlepiej gra się w nią w długie wieczory oraz w jesienne dni. Jeżeli chcesz miło spędzić czas, to wystarczą Ci plansze z pionkami oraz znajomość podstawowych zasad gry.

Polecane warcaby


back to menu ↑

Kiedy powstały pierwsze warcaby?

Przyjmuje się, że warcaby pochodzą z Egiptu. To właśnie tam 3000 lat p.n.e. zaczęto grywać w grę planszową nazywaną Senet.. Dzisiaj znana plansza do warcabów została stworzona na Półwyspie Iberyjskim około XVI wieku. Natomiast w Hiszpanii napisano bardzo dużo książek na temat warcabów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Warcaby są uznawane za jedną z dyscyplin sportowych. Regularnie są rozgrywane mistrzostwa świata w warcabach. Nad tym, żeby wszystko odbywało się zgodnie z regulaminem czuwa Światowa Federacja Warcabowa.

Warcaby

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak wyglądają warcaby?

Warcaby są dostępne w bardzo wielu różnych wersjach. Standardowa plansza do warcabów ma 64 pola. Każdy z graczy ma do dyspozycji 12 pionków. Pola układają się na przemian. Mają kolor jasny i ciemny. Gra toczy się tylko i wyłącznie po polach ciemnych. W grze biorą aktywny udział tylko 32 pola. Poszczególne pola stykają się ze sobą i tworzą linie przekątne, czyli diagonalne. Natomiast najdłuższa linia, która łączy ze sobą dwa narożniki planszy do warcabów jest linią główną. Dyscypliną sportową są tylko warcaby stupolowe. Nazywa się je również polskimi lub międzynarodowymi. Plansza do warcabów jest złożona jak sama nazwa wskazuje ze stu pól.

Warcaby

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie warcaby najlepiej wybrać?

Warcaby różnią się między sobą: ilością pionków, wielkością planszy, barwami pól i pionów. Najbardziej popularna jest plansza składająca się z 64 pól, mająca 24 pionki w kolorze czarnym oraz białym. W sklepach internetowych i stacjonarnych występują plansze oraz pionki drewniane, tekturowe albo plastikowe.

back to menu ↑

Czym charakteryzują się klasyczne warcaby?

Warcaby klasyczne inaczej nazywa się brazylijskimi. Ich plansza ma 64 pola i 24 pionki. Na planszy występują na przemian kolory ciemne oraz jasne. Zasady są takie same jak w przypadku warcabów polskich. Chodzi o to, żeby zbijać pionki przeciwnika. Warcaby polskie, czyli międzynarodowe mają planszę 10×10. Natomiast klasyczne, czyli brazylijskie mają planszę 8×8 pól. Tajskie mają taką samą planszę jak brazylijskie. Plansza 8×8 pól odnosi się również do warcabów: angielskich, czyli checkers, hiszpańskich, włoskich, rosyjskich i czeskich. W warcabach kanadyjskich plansza ma 12 na 12 pól.

back to menu ↑

Jak grać w warcaby?

Najważniejsze zasady gry w warcaby to granie po ciemnych polach planszy. Gra zaczyna się od ruchu białych pionków. Celem gry jest zbicie wszystkich pionków konkurenta. Piony poruszają się do przodu wyłącznie o jedno pole po przekątnej. Pionka zbija się po przekątnej przeskakując przez pionek przeciwnika na wolne pole. W czasie jednego ruchu tym samym pionkiem możliwe jest zbicie więcej niż jednego pionka. Gdy pionek dojdzie do ostatniego rzędu na planszy do warcabów po stronie przeciwnika, to automatycznie staje się damkom. Ten pionek może się poruszać o dowolną liczbę pól po przekątnej. Gdy jest zakończona remisem w momencie, gdy żaden z graczy nie jest w stanie zbić pionka przeciwnika. Najważniejszą zasadą w warcabach jest konieczność zbijania pionków przeciwnika. Nie można zrezygnować z wykonania tego rodzaju ruchu.

back to menu ↑

Czy lepsze są warcaby, czy szachy?

Warcaby są powszechnie uznawane za prostszą grę niż szachy. Często również plansza do warcabów jest zamieniana z szachownicą. Szachy wiążą się z koniecznością większego skupienia. Do tej gry trzeba też mieć opracowaną strategię. Natomiast warcaby to lekka i prosta gra planszowa. Można się przy niej dobrze bawić, a jej zasady opanują nawet kilkuletnie dzieci. Wybór pomiędzy warcabami a szachownicą jest zależny od Twoich indywidualnych upodobań. Warcaby charakteryzują się o wiele łatwiejszymi zasadami. Szachy to już wyższy poziom gry. Tak naprawdę niewiele osób jest w stanie do końca opanować ich zasady. Warcaby rozwijają pamięć i uczą podejmowania szybkich decyzji. Którą z tych dwóch gier lubisz bardziej?

back to menu ↑

Ranking warcabów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general