Jaką herbatę wybrać?

Każdy ma taką potrzebę, żeby chociaż raz na jakiś czas napić się dobrej herbaty. Czasami ta potrzeba odnosi się do mocnego, wyrazistego oraz pobudzającego naparu, a czasami dotyczy ona napoju z dodatkiem cukru oraz cytryny. Bez względu na to, czy picie herbaty odbywa się w domowym zaciszu, czy w biurze, może się okazać, że nie do końca masz świadomość, co tak naprawdę pijesz. Jakie właściwości mają poszczególne rodzaje herbaty? Jakie cechy ma tak bardzo popularny earl grey, herbata biała lub oolong? Czy do każdego naparu możesz dodać cytrynę? Z tego naszego poradnika zakupowego dowiesz się wszystkiego na temat herbaty i mamy szczerą nadzieję, że uda Ci się znaleźć tę idealną.

Polecane herbaty


back to menu ↑

Dlaczego herbatę nazywany właśnie w ten sposób?

W różnych regionach świata herbatę nazywa się słowami podobnymi do chai lub ti. Obie te nazwy mają rodowód chiński. Do Europy Wschodniej herbata dostała się drogą lądową z Chin Północnych. Nazywa się ją tak cza. Natomiast do Europy Zachodniej drogą morską z Chin Południowych. W Chinach herbatę nazywa się „tja” lub „tay”, a w Japonii Thea. W obu tych regionach była używana inna nazwa, która stanowiła określenie herbaty. Polska leżała w centrum tego podziału i może właśnie dlatego u nas stosuje się połączenie dwóch pochodzących z łaciny, ale stosowanych również w języku polskim słów. Są to herba i thea, czyli herba-ta. Warto też podkreślić, że w Polsce od zawsze były doceniane właściwości zdrowotne herbaty. Musisz pamiętać o tym, że nazwę herbata powinieneś stosować tylko do suszu, który pochodzi z drzewa herbacianego. Natomiast zioła, zioła, różne napary owocowe, rooibos lub yerba mate to zupełnie oddzielna kategoria, której nie będziemy teraz poświęcali czasu. Może zajmiemy się nimi w innym poradniku zakupowym.

Herbata

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Skąd pochodzi herbata?

Powszechnie uważa się, że herbata przybyła do Europy z Chin. Do tej pory uprawia się ją tam na niewielkich poletkach. Robią to indywidualni rolnicy. Herbata w Chinach jest pita w tradycyjnej formie. Może być ona zielona lub biała. W Japonii tak samo jak w Chinach herbata jest niezwykle istotnym składnikiem tradycji. Można ją spotkać na wielu bardzo ważnych uroczystościach. Stanowi nieodłączny element codziennego dnia. Picie herbaty w Chinach odbywa się z ogromnym namaszczeniem. Celebruje się ten moment. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale herbata dotarła z Chin do Indii. Natomiast Brytyjczycy, który jak pewnie sobie zdajesz sprawę, okupowali Chiny i zaczęli zakładać plantacje herbaty w regionie Darjeeling i Assam. Razem ze wzrostem zapotrzebowania na herbatę w Europie, te plantacje stawały się na wagę złota. Plantacje herbaty były zakładane na Sri Lance oraz w Kenii. W tym ostatnim kraju herbata do dzisiaj stanowi najważniejszy towar eksportowy. Aktualnie dwaj najwięksi producenci herbaty, czyli Indie i Chiny, są jednocześnie jej najbardziej liczącymi się konsumentami. W Indiach herbata stała się na topie dopiero w latach 50-tych XX wieku. Natomiast dzisiaj niewielka porcja herbaty z mlekiem oraz z przyprawami kupowana od ulicznego sprzedawcy, stała się czymś powszechnym. Każdy mieszkaniec Indii właśnie taką herbatę pije. W każdym kraju czarna herbata jest pita w trochę odmienny sposób. W Rosji czarna herbata jest podawana w szklankach. Natomiast na Syberii pije się ją z dodatkiem masła albo innego tłuszczu. Amerykanie zaczęli sięgać po ten napar dopiero wtedy, gdy wymyślono herbatę ekspresową w saszetkach. Natomiast Brytyjczycy najbardziej lubią tradycyjną czystą czarną herbatę. Dosyć popularna na całym świecie jest również zielona herbata. Przez wiele osób jest ona uznawana za zdrowsze niż klasyczna czarna.

Herbata

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie są rodzaje herbat?

Większość dostępnych w sklepach internetowych i stacjonarnych herbat, bez względu na to, czy są czarne, czy zielone, to należy do jednej z dwóch podstawowych odmian. Pierwsza to herbata niefermentowana. Można do niej zaliczyć wszystkie odmiany herbaty zielonej. Natomiast herbaty fermentowane to tak zwane czarne. Ich odmiany są różne w zależności od regionu świata i metody uprawy.

back to menu ↑

Ranking herbat: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general