Jakie gry karciane dla dzieci i dla całej rodziny warto znać?

Gra w karty jest wyśmienitą rozrywką dla każdego członka rodziny. Rodzajów gier karcianych jest tak dużo, że na pewno każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Występuje na rynku wiele gier karcianych, które są tak proste, że ich zasady zrozumieją nawet kilkuletnie dzieci. Gdy dzieci dorastają, to z upływem czasu mogą się uczyć coraz trudniejszych gier karcianych. Dzieci w czasie gry w karty, poza tym, że doskonale się bawią, to w dodatku mogą zdobyć całkowicie nowe umiejętności. Mogą poćwiczyć liczenie, logiczne myślenie oraz nauczyć się samodzielnie rozwiązywać problemu. Dzieci powinny same planować rozgrywkę karcianą i zastawiać się nad tym, jak zachowa się ich przeciwnik. W czasie gry w karty maluch może również potrenować umiejętności interpersonalne. Jakie gry karciane będą najbardziej odpowiednie dla dzieci? Które gry są interesujące? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poradniku zakupowym. Serdecznie zachęcamy do jego wnikliwej lektury.

Polecane gry karciane


back to menu ↑

Jakie są interesujące gry karciane dla maluchów?

Dzieci mogą zacząć grać w gry karciane, już gdy skończą trzy lata. Właśnie w tym wieku, maluch bez problemu, będzie w stanie zrozumieć zasady najprostszych gier, w których karty dobiera się parami. Trochę bardziej zaawansowane gry, które wymagają znajomości kolejności liczb, są przeznaczone dla starszych dzieci. Twoja pociecha powinna wiedzieć, która liczba jest większa, a która mniejsza, żeby móc poprawnie grać w gry karciane. Gdy w karty grają młodsze dzieci, to Ty jako rodzic możesz obserwować i kontrolować rozgrywkę lub zagrać wspólnie z małymi dziećmi. Starsze maluchy, które już umieją czytać i pisać, a w dodatku potrafią liczyć i rozróżniać kolory kart, mogą grać w gry karciane samodzielnie, gdy tylko dokładnie wyjaśnisz im zasady. Najbardziej popularne gry karciane dla dzieci to na przykład: Piotruś, kuku, pan, makao, gapa, łubudu oraz wojna. Część z nich ze względu na wyższy poziom trudności będzie bardziej odpowiednia dla starszych dzieci. W dalszej części tego poradnika zakupowego szczegółowo omówimy zasady każdej z tych gier karcianych. Zaczynamy!  Jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoje karty do gry miały dłuższą żywotność, to koniecznie dokup do nich tak zwane koszulki ochronne. Utwardzane protektory zapewnią ich znakomitą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Gry karciane

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są zasady gry Gapa?

Zacznijmy może od tego, że w tej grze karcianej każdy gracz dostaje po cztery karty. Celem gry jest zebranie czterech kart o takiej samej wartości. Każdy gracz musi podjąć decyzję, którą kartę odrzuca. Jeżeli gracz ma w swoim zbiorze dwie identyczne karty, to powinien je zostawić. Wtedy będzie mu łatwiej uzbierać cztery takie same karty i wygrać karcianą rozgrywkę. Pierwszy gracz odrzuca zbędną kartę oraz kładzie ją zakrytą przed graczem z lewej strony. Natomiast od gracza po swojej prawej stronie bierze kolejną kartę. Odrzuconą przez tego gracza. W każdej rundzie gracze odrzucają po jednej karcie i przekazują są sąsiadowi z lewej. Następnie biorą kolejną kartę od sąsiada z prawej strony. Gracz, który będzie miał aż cztery takie same karty, odkłada je na stół. Natomiast gracze, którzy pozostali w grze, muszą odłożyć swoje karty, nawet jeżeli nie udało im się osiągnąć celu gry. Ten, kto ostatni odłoży karty na stół to gapa i jednocześnie osoba, która przegrywa całą rozgrywkę.

Gry karciane

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie są zasady gry w Kuku?

W grze Kuku osoba rozdająca przekazuje każdemu graczowi po trzy karty. Jedna osoba ma cztery karty. Celem gry jest uzbieranie trzech identycznych kolorów albo wartości kart. Osoba, która ma cztery karty, podaje zbędną i dodatkową kartę osobie, która siedzi obok. Gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Osoba, która posiada trzy identyczne karty, musi krzyknąć ,,kuku”. Wygrywa w ten sposób. Osoba, której nie udało się uzbierać trzech takich samych kart, musi zgadnąć, jakie karty udało się zebrać pozostałych graczom. Jak widzisz gra w karty może dostarczać naprawdę bardzo wiele rozrywki. Gdy kupujesz karty do gry, to zwróć uwagę przede wszystkim na ich jakość.

back to menu ↑

Ranking gier karcianych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general