Czy warto kupić opony całoroczne?

Panuje powszechne przekonanie, że nie ma rzeczy uniwersalnych. Dotyczy to również opon samochodowych. Bardziej konserwatywni kierowcy w ogóle nie uznają opon całorocznych. Jednak mu zachęcamy Cię do rozszerzenia swoich horyzontów i dowiedzenia się czegoś więcej na ten temat. Od razu ostrzegamy, że z pewnością nie będą to opony odpowiednie dla każdego. Na pewno bardziej wymagający kierowcy nie będą z nich zadowoleni. Jednak na pewno niektórzy kierowcy docenią ich zalety. Zanim do nich przejdziemy i wymienimy wady opon całorocznych, to sprawdźmy, jak to wyglądało kiedyś. Do początku lat dziewięćdziesiątych, w praktyce nie było czegoś takiego jak rozróżnienie opon na letnie oraz na zimowe. Występowały tylko i wyłącznie opony uniwersalne. Jednak rozwój jaki nastąpił w zakresie tworzenia mieszanek gumowych, jak również projektowania bieżników, spowodował, że producenci ogumienia szybko wyczuli, że można tutaj całkiem sporo zarobić. Teraz kierowcy nie potrzebowali już jednego kompletu opon. Niezbędne były im aż dwa! Działania marketingowe ruszyły z wielkim rozmachem.

Polecane opony całoroczne


back to menu ↑

Czy opony całoroczne są bezpieczne?

Oczywiście musimy tutaj jeszcze wspomnieć o bezpieczeństwie. W rzeczywistości rozdzielenie ogumienia na letnie oraz na zimowe sprawiło, że można było produkować opony praktycznie perfekcyjnie pasujące do warunków panujących na drogach. W dodatku gwarantujących bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Standardowo im opony są bezpieczniejsze, tym automatycznie mają wyższą cenę. Mimo wszystko nadal jest pewna grupa kierowców, którzy przez cały czas trzymają się mocno zasady, że jeden komplet opon będzie wystarczający na cały sezon. Niestety większa moc samochodów, większy ruch na drodze i zwiększona dynamika jazdy spowodowały, że na oponach letnim zimą, gdy są obfite opady śniegu jest po prostu niebezpieczna. Natomiast korzystanie z opon zimowym w lato jest zwykłym marnotrawstwem. Bieżnik niszczy się w zastraszającym tempie. Natomiast stabilność oraz przyczepność będzie wtedy na bardzo niskim poziomie. W dzisiejszych czasach takie działania po prostu nie mają żadnego sensu. Właśnie z tego powodu producenci coraz częściej wprowadzają na rynek coraz lepsze opony wielosezonowe. Dzięki temu są w stanie spełnić oczekiwania tych osób, które nie lubią ciągle zmieniać opon.

Opony całoroczne

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy założenie opon całorocznych to pójście na kompromis?

Jeszcze parę lat temu opony całoroczne były bardzo rzadko oferowane przez producentów. Woleli on tworzyć opony sezonowe. W efekcie ogumienie uniwersalne nie gwarantowało odpowiedniej przyczepności oraz trakcji. W lato takie opony zwiększały zużycie paliwa i były związane ze sporym hałasem. Wtedy Ci wszyscy ludzie, którzy byli bardzo sceptycznie nastawieni do opon całorocznych mieli całkowitą rację. Natomiast zamiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie była konieczna. Nawet w przypadku tych kierowców, którzy przez większość roku jeżdżą po mieście. Dzisiaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Aktualnie z samochodu korzystają nie tylko profesjonalni kierowcy, którzy mają bardzo wysokie wymagania co do opon, ale również osoby, które jeżdżą samochodem od czasu do czasu i nie potrzebują specjalistycznego ogumienia. Innowacyjne opony całoroczne dziś mogą w niektórych przypadkach dorównać oponom sezonowym. To bardzo duży postęp technologiczny, w szczególności jeżeli weźmiemy pod uwagę praktycznie gigantyczne wymagania, jakie kierowcy stawiali temu typowi ogumienia. O ile opony zimowe mogą zachować swoje unikatowe właściwości w ciągu zimy, przy niskich temperaturach i złych warunkach pogodowych, to opony letnie są w stanie zagwarantować bardzo dobrą przyczepność przy wysokich temperaturach i w czasie deszczu.

Opony całoroczne

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie cechy mają opony całoroczne?

Natomiast opony całoroczne są w stanie łączyć w sobie wszystkie te cechy. W praktyce znaczy to, że opona całoroczna powinna charakteryzować się bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi, przy temperaturach od -20 do +30. Opona całoroczna poradzi sobie zarówno na błocie pośniegowym, jak i przy wiosennej mżawce oraz jesiennej burzy. Opony całoroczne potrafią mieć naprawdę świetne parametry.

back to menu ↑

Ranking opon całorocznych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general