Kartony tekturowe – poradnik przed wyborem

Kartony tekturowe to przedmioty wielofunkcyjne. Najczęściej, korzystamy z nich gdy przygotowujemy się do przeprowadzki. Nadają się idealnie do pakowania różnego typu sprzętów i przedmiotów. Niekiedy też korzysta się z kartonów jako pojemników do przechowywania różnego typu obiektów – na przykład na strychu lub w piwnicy. Poniżej rozwiniemy temat kartonów tekturowych, dowiesz się jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach oraz jak dobrać karton tekturowy do swoich zamiarów.

Tektura – warstwy, wytrzymałość, grubość

W wyborze tektury kluczową sprawą jest jej wytrzymałość oraz odporność na różnego typu oddziaływania. Oczywiście – największym zagrożeniem jest nacisk sił fizycznych, które mogłyby doprowadzić do rozerwania powierzchni kartonu, a w rezultacie – uczynić go zupełnie nieprzydatnym. Jaką więc tekturę warto wybierać?

Przede wszystkim – należy zwrócić uwagę na liczbę warstw tworzących ścianki danego kartonu. Zasada doboru jest pod tym względem dość prosta – im więcej jest warstw w danej tekturze, tym będzie ona bardziej wytrzymała i odporna na nacisk. Typowe kartony są zbudowane z tektury złożonej z 3 lub 5, a niekiedy nawet 7 warstw. Jeśli wiec planujesz transportować w danym kartonie lekkie ubrania – wówczas wystarczy ci w zupełności opakowanie 3-warstwowe. Jeśli w kartonie będą znajdować się książki, magazyny lub inne ciężkie przedmioty – lepiej wybrać karton 5-warstwowy, w przypadkach najbardziej wymagających – 7-warstwowy.

Falowanie w kartonach tekturowych

Ważny jest także rodzaj pofalowania warstwy środkowej. Również ten parametr ma duży wpływ na wytrzymałość całego kartonu. Falowanie może bowiem przebiegać w różny sposób – odstępy oddzielające poszczególne fale mogą być większe lub mniejsze. Wyróżnia się pod tym względem trzy rodzaje fali o odmiennej grubości – fala E (zwana też mikrofalą) o grubości 1,5mm, fala B o grubości 3 mm, fala C o grubości 4 mm.

Odmiennie wygląda sprawa w kartonach 5-warstwowych. Wówczas, nie jedna warstwa, ale aż dwie są pofalowane. Mogą występować w wersji: 1,5 oraz 3 mm, jak również w wersji 3 i 4 mm.

Dodatkowe elementy konstrukcyjne i pomocne w budowie kartonów

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w czasie wybierania kartonów? Pomocne jest wieko, które pozwala zamknąć i otworzyć karton, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Obecność dodatkowych otworów po bokach, które pozwalają na trzymanie kartonów w rękach, to również duże ułatwienie. Są niezastąpione w przypadku kartonów wykorzystywanych do przeprowadzek. Kartony wyposażone w takie i inne udogodnienia znajdziesz m.in. w ofercie https://grembox.pl/.

Warto też zwrócić uwagę na obecność dodatkowej warstwy tektury usztywniającej podłoże. Najczęściej, jest to prostokątny fragment o wymiarach identycznych co podstawa kartonu. Po jego umieszczeniu na dnie kartonu jest on mniej elastyczny i mniej podatny na odkształcenia powstające w czasie noszenia.

Na koniec pragniemy podkreślić, że kartony tekturowe są stosunkowo tanie. Ze względu na użyty w produkcji materiał – tekturę – koszt ich produkcji jest niski. W przypadku osób kupujących kartony, warto zamówić ich większą ilość. Dzięki temu będziesz mieć możliwość obniżenia kosztu zakupu pojedynczej sztuki, a ostateczny rachunek będzie wyjątkowo niski.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general