Jak dobrać kable rozruchowe?

Gdy nocami jest zimno, to rankiem słaby akumulator może sobie nie poradzić z rozruchem silnika. Wtedy jako kierowca możesz sięgnąć po kable rozruchowe. Jednak nie wszystkie są dobrej jakości. Co powinieneś uwzględnić, gdy kupujesz kable rozruchowe? Podpowiemy Ci w tym poradniku zakupowym. Pewnie tak samo jak większość kierowców potrafić odpalić samochód przy wykorzystaniu pożyczonego od kogoś prądu elektrycznego. Podpowiemy Ci, jakie kable rozruchowe kupić, żeby się nie nadziać na bubel. Najważniejsze jest to, żebyś pamiętał o jednej zasadzie. Im grubsze będą przewody rozruchowe, tym lepsze będzie przewodnictwo prądu. Jednak musisz tutaj jeszcze uważać na parę istotnych kwestii. W bardziej atrakcyjnych cenowo kablach rozruchowych izolacja może stanowić nawet dwie trzecie przekroju całej grubości przewodu. Tak, Cię tylko uczciwie ostrzegamy. Jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie. W praktyce znaczy to, że sam rdzeń, czyli przewodnik prądu, będzie miał niewielką średnicę, a co za tym idzie jego możliwość przewodzenia prądu będzie mocno zmniejszona. W dodatku, gdy przewód się bardzo mocno nagrzeje, to gruba izolacja spowoduje, że nawet nie będziesz o tym wiedział. Grubszy rdzeń będzie wytrzymywał większe napięcie oraz nie będzie powodował za dużych strat prądu. Będzie on również dużo bardziej odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu przed zakupem kabli rozruchowych, zalecamy Ci sprawdzić, jaka jest rzeczywista grubość rdzenia.

Polecane kable rozruchowe


back to menu ↑

W jaki sposób możesz  rdzeń kabli rozruchowych?

Niektórzy producenci podają tego rodzaju informację na pudełkach. Wtedy przekrój rdzenia wyrażają w mm2. Co się dzieje, gdy nie ma takiej informacji na opakowaniu? Wtedy najprostszym sposobem zbadania, jaka jest grubość rdzenia, jest sprawdzenie łączenia z tak zwanym krokodylkiem. Dla niewtajemniczonych jest to zacisk przeznaczony do podłączania kabla rozruchowego. W tym miejscu powinien być on najbardziej widoczny. To sprawi, że łatwiej Ci będzie ocenić jego prawdziwą grubość.

Kable rozruchowe

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak grube muszą być kable rozruchowe?

Tak naprawdę dobranie kabli rozruchowych do samochodu wcale nie jest taką oczywistą sprawą. Z tego względu powinieneś zapamiętać też prostą zasadę, że przekrój przewodu rozruchowego musi wynosić odpowiednio: 16 mm2 (dla samochodów osobowych, które mają silniki benzynowe i długość kabli rozruchowych od dwóch do trzech metrów), 25 mm2 ( dla kabli rozruchowych, które są dłuższe niż trzy metry albo dla samochodów osobowych z silnikami Diesla), 35 mm 2 ( dla samochodów, które są wyposażone w bardzo duże silniki albo w których długość kabli rozruchowych wynosi więcej niż trzy metry).

Kable rozruchowe

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jaki sposób musisz dobrać pozostałe parametry kabli rozruchowych do Twojego samochodu?

Długość kabli rozruchowych stanowi pewien problem. Im kable rozruchowe są dłuższe, tym większy przekrój rdzenia muszą mieć. Wszystko bierze się z oporu prądu, który razem z dłuższym odcinkiem do przebycia zwiększa się. Natomiast to jest przyczyną spadku napięcia. Z jednej strony kable rozruchowe muszą być jak najkrótsze. Z drugiej powinny mieć wystarczającą długość do tego, żebyś mógł je podłączyć do akumulatora, który bardzo często jest montowany w trudno dostępnym miejscu. W przypadku samochodów osobowych standardowo wystarczają kable rozruchowe o długości trzech metrów. Nie muszą mieć one wtedy za dużej grubości. Producenci przewodów, nawet tych z najniższej półki cenowej, potrafią zazwyczaj dobrze dobrać długość przewodu rozruchowego do jego grubości. Następną bardzo ważną sprawą jest największe natężenie przewodzonego prądu elektrycznego. Jest to istotna informacji przy zakupie kabli rozruchowych. W najtańszych kablach rozruchowych jest to standardowo mniej więcej 200 A. To może być jednak niewystarczające i może prowadzić do stopienia się przewodów. Z tego względu potrzebne będą Ci mocniejsze kable rozruchowe, które będą miały o wiele większe natężenie. W sklepach internetowych możesz spotkać na przykład kable rozruchowe o mocy 400 A. Są one odpowiednie do niewielkich jednostek benzynowych.

back to menu ↑

Ranking kabli rozruchowych : TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general