Jakie opony letnie wybrać?

Wybór nowych opon wiąże się z koniecznością dobrego zastanowienia. Najpierw musisz określić, jaki rozmiar ogumienia będzie najbardziej odpowiedni do Twojego samochodu. Następnie dokładnie przemyśl, jakiej klasy model w największym stopniu odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Końcowy etap to wybranie konkretnej opony, spośród wszystkie, które są dostępne na rynku. Samo ich przeglądanie może Cię przyprawić o lekki zawrót głowy. Kupowanie opon wcale nie jest takie proste, jak początkowo mogłoby się wydawać. W tym poradniku znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, jak wybrać najbardziej właściwe opony do Twojego samochodu. Najważniejsze jest to, żeby letnie opony były dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Polecane opony letnie


back to menu ↑

Czy wymieniać dwie opony, czy cztery?

Co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy zamierzasz wymienić tylko dwie opony zamiast czterech. Najlepszą metodą będzie oczywiście zakup czterech takich samych opon. Chociaż przepisy prawa drogowego nie zakazują stosowania różnych opon, to takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza osiągi Twojego samochodu, ale również ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dwa odmienne modele opon są związane z ważnymi rozbieżnościami, jeżeli chodzi o parametry ogumienia. Mamy tutaj na myśli na przykład: drogę hamowania, pokonywanie kałuż oraz sposób przenoszenia mocy pojazdu na jezdnię. Zachowanie Twojego samochodu będzie stanowiło wypadkową osiągów dwóch typów ogumienia. Musisz zwrócić uwagę na to, że przyczepność tylko osi w czasie jazdy w dużo większym stopniu jest trudna do przewidzenia. Z tego względu, jeżeli życie zmusiło Cię do wymienienia tylko dwóch opon, to musisz pamiętać o tym, że nowe opony powinny być zamontowane na tyle pojazdu. Minimalizm polega na umiejętności zadowolenia się małymi rzeczami. Zmiana opon na tyle pojazdu zmniejsz ryzyko wpadnięcia w poślizg samochodu na śliskiej drodze i ułatwia Ci kontrolę w bardziej wymagających sytuacjach, takich jak na przykład hamowanie awaryjne lub branie ostrego zakrętu.

Opony letnie

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakiej klasy opony powinieneś kupić?

Wszystkie duże koncerny, takie jak na przykład Michelin, Goodyear, Continental lub Bridgestone, oferują również opony samochodowe produkowane przez zależne od nich marki. Są one w bardzo różnych cenach. Znajdziesz wśród nich opony z ekonomicznej półki, ze średniej oraz klasy premium. Czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne klasy opon letnich? Najważniejszym parametrem w poszczególnych segmentach jest odniesienie ceny opon do ich jakości. Zazwyczaj droższe opony, mogą Ci zaoferować o wiele lepsze parametry na drodze. Opony samochodowe ekonomiczne nie zagwarantują Ci takich osiągów jak ogumienie klasy premium. Opony, które są zaliczane do najwyższej klasy, mogą zaprezentować jednocześnie najlepszy poziom technologiczny. W przypadku niewielkich przebiegów i spokojnego styli jazdy, trudno będzie Ci w pełni wykorzystać potencjał tych opon samochodowych.

Opony letnie

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czym charakteryzują się opony klasy ekonomicznej?

Najtańsze opony samochodowe, pochodzące od takich marek jak na przykład: Barum, Dębica, Sava, lub Dayton, produkowane są zgodnie ze starszymi, od lat sprawdzonymi technologiami. Wcześniej te marki stosowały je w swoich flagowych modelach opon samochodowych. W klasie ekonomicznej znajdują się również młode, bardzo często pochodzące z Azji marki. Najciekawszą z nich jest emiracki Zeetex. W segmencie budżetowym producenci bardzo duży nacisk kładą na jak największą funkcjonalność i na sprawdzone przez lata rozwiązania. Chociaż trudno jest w odniesieniu do takich modeli wspominać o innowacyjnych technologiach, to ekonomiczne opony samochodowe mają całkiem stabilne parametry. Tego rodzaju ogumienie będzie najlepsze na umiarkowane warunki miejskie, do aut średniej oraz niższej klasy. Opony tego rodzaju są przeznaczone dla Ciebie, jeżeli zależy Ci na tym, żeby wydać na ogumienie letnie, jak najmniej pieniędzy. Są odpowiednie dla osób, które w ciągu roku pokonują niewiele kilometrów. Jakie jest nasze zdanie o oponach samochodowych ekonomicznych? Uważamy, że przy tej cenie, naprawdę warto je kupić.

 

back to menu ↑

Ranking opon letnich: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general