Jaki kompresor samochodowy wybrać?

Niewystarczająco napompowane opony mają wpływ nie tylko na wygodę prowadzenia samochodu, ale też na Twoje bezpieczeństwo. Tak samo jak wycieraczki samochodowe.  Wszystko to powoduje, że zawsze powinieneś mieć przy sobie właściwej jakości kompresor do Twojego auta. Mały poziom powietrza w oponach powoduje, że samochód zachowuje się zupełnie inaczej niż w normalnych warunkach. Chcemy tutaj wspomnieć przede wszystkim o wydłużonej drodze hamowania oraz o mniejszej przyczepności kół, w szczególności na mokrych, trudnych oraz śliskich nawierzchniach. To jeszcze nie wszystko. Źle napompowana opona jest bardziej narażona na różnego rodzaju zniszczenia oraz na wycieranie się. To wszystko powoduje, że żywotność opony samochodowej jest o wiele krótsza. Oczywiście nie powinieneś tutaj zapominać o sytuacjach, w których za mały poziom powietrza nie daje Ci normalnie jeździć samochodem. Wtedy może Ci już pomóc tylko i wyłącznie kompresor. Jednak, żeby mógł on spełniać swoją funkcję, to musi być przez Ciebie właściwie dobrany. Musisz uważać głównie na kompresory, które mają za małą moc. Oczywiście możesz je zasilać za pomocą gniazda zapalniczki samochodowej, ale nie będą one odpowiednie do opon.

Polecane kompresory samochodowe


back to menu ↑

Jak wybrać kompresor samochodowy?

Wszystko to powoduje, że zanim wybierzesz konkretny kompresor, powinieneś najpierw bardzo dobrze przeanalizować najważniejsze parametry, które wpływają na funkcjonowanie urządzenia. Pierwszym takim parametrem jest oczywiście wielkość kompresora. Wbrew pozorom, jest to niezwykle ważne sprawa. Jeżeli kupisz lekki, o niewielkich rozmiarach kompresor, to możesz mieć pewność, że będzie on działał bardzo głośno. W dodatku zacznie on skakać w czasie wtłaczania powietrza do kół. Zdecydowanie o wiele korzystniejszy będzie zakup większych, cięższych i dużo bardziej solidnych kompresorów. To prawda, że taki kompresor będzie zabierał o wiele więcej miejsca, ale jego używanie będzie też bardziej komfortowe. Dużym kompresorem o wiele szybciej napompujesz każdą oponę.

Kompresor samochodowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Z jakich materiałów powinien być wykonany kompresor samochodowy?

Drugi bardzo ważny parametr to materiały. Ich rodzaj jest wyznacznikiem jakości albo tego, że tej jakości zwyczajnie nie ma. Najtańsze oraz najmniej funkcjonalne modele kompresorów są produkowane przede wszystkim z plastiku. Ma to wpływ na wspomnianą już wcześniej wagę. Kompresor okaże się po prostu za lekki, żeby możliwa była jego stabilna praca. Wątpliwości może budzić również sama wytrzymałość kompresora. Tego rodzaju urządzenia mają tendencję do bardzo szybkiego psucia się, a co za tym idzie, gdy będziesz potrzebował kompresora, to możesz zostać z niczym. Jaki kompresor w związku z tym powinieneś kupić? Najlepiej wybierz taki kompresor, który ma wszystkie elementy oraz obudowę wyprodukowaną z metalu. Tego rodzaju kompresory najczęściej są urządzeniami dwutłokowymi. Pompują równo oraz szybko. Oczywiście musimy tutaj bardzo mocno podkreślić, że tego rodzaju kompresor jest znacznie bardziej wytrzymały. Nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie uszkodzeń mechanicznych.

Kompresor samochodowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Co to jest manometr?

Trzecim już parametrem przy wyborze kompresora samochodowego jest manometr. Jest to urządzenie pomiarowe, którego zadaniem jest pokazanie poziomu napompowania Twoich opon. Montowanie jest ono dosłownie w każdym kompresorze. W czym więc kłopot? Niestety w tanich kompresorach samochodowych manometr może działać niewłaściwie, a co wiąże się z wieloma kolejnymi trudnościami. Jeżeli chodzi o manometr, to powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na dokładność jego pracy. Dobrej jakości manometr musi zapewniać pomiar z dokładnością do 0,1 Bara. W najtańszych i najgorzej wykonanych kompresorach samochodowych wskazania na manometrze mogą być bardzo przekłamane. Wtedy narażasz się na ryzyko niewłaściwego napompowania kół. Musisz pamiętać o tym, że wpływ na komfort jazdy mają nie tylko opony, w których jest za mało powietrza, ale również te, które są za mocno napompowane Czwarty bardzo ważny parametr przy wyborze kompresora samochodowego to dodatki. Warto wybrać taki kompresor samochodowy, który ma wymienne końcówki.

back to menu ↑

Ranking kompresorów samochodowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general