Jakie narzędzia dla elektryka wybrać?

Jakie narzędzia powinien mieć dobry elektryk? Co powinieneś uwzględnić przy wybieraniu tych narzędzi? Zachęcamy Cię do przeczytania poniższego poradnika zakupowego. Dzięki niemu dowiesz się bardzo dużo na temat narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, jak również dowiesz się co nieco o narzędziach izolacyjnych. Pomożemy Ci wybrać najlepszy zestaw narzędzi dla elektryka.

Polecane narzędzia dla elektryka


back to menu ↑

Jakie narzędzia dla elektryka kupić?

Gdy masz do czynienia z instalacjami elektrycznymi, to musisz zatroszczyć się nie tylko o jakość swojej pracy, ale również o Twoje bezpieczeństwo. O ile to pierwsze, zależy przede wszystkim od Twoich umiejętności, to drugie jest w bardzo dużym stopniu zależne od narzędzi, które stosujesz. Wyobraź sobie sytuację, gdy skoncentrowany pracujesz nad instalacją pod napięciem i nagle narzędzie, które trzymasz w ręce rozpada się albo wyślizguje. Co będzie się działo dalej możesz się tylko domyślać. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo używane przez Ciebie narzędzia elektryka, muszą być wygodne i wytrzymałe. W dodatku powinny być bardzo dobrze zaizolowane. Najlepiej wybierz taki zestaw narzędzi, w którym parametry izolacyjności wynoszą mniej więcej 1000 V. To sprawi, że będziesz miał pewność, że w czasie pracy nie zostaniesz przypadkowo porażony przez prąd elektryczny.

Narzędzia dla elektryka

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie narzędzia dla elektryka powinny się znaleźć w zestawie?

Omówimy tutaj tylko te najbardziej podstawowe. Pierwszy z nich to ściągacz izolacji. Jak mówi sama jego nazwa narzędzie to jest przeznaczone do ściągania izolacji. Jednak może pełnić również inne funkcje. Za pomocą ściągacza izolacji możesz w bezinwazyjny sposób naciąć otulinę na przewodzie, a następnie ją zdjąć. To jeszcze nie wszystko. Ściągacz izolacji daje Ci również możliwość zaciskania końcówek, co może być pomocne w przypadku, gdy masz mało czasu na wykonanie pracy. Ściągacz izolacji zazwyczaj ma kształt szczypiec. Kolejne narzędzie to szczypce izolowane. Narzędzie to jest wykorzystywane do wykonywania prac pod napięciem. Można się nim posługiwać nawet na przewodach będących pod bardzo dużym napięciem. Możesz wybierać spośród szczypiec o bardzo różnym kształcie, co umożliwi Ci dokładne wykonanie każdej operacji. Najlepiej posiadać kilka typów szczypiec izolowanych, na przykład uniwersalne, boczne, wydłużone proste, tnące boczne, nastawne albo wydłużone wygięte. Jeżeli skompletujesz zestaw szczypiec, to będziesz posiadał naprawdę profesjonalne narzędzia dla elektryka. Bardzo różne kształty szczypiec dadzą Ci możliwość dostania się do trudno dostępnych miejsc. Wkrętaki izolowane to następne narzędzie dla elektryka na naszej liście. To jedne z najważniejszych przedmiotów, które powinny znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego elektryka i majsterkowicza. W tym przypadku sprawdzą się one na przykład w czasie pracy w gnieździe elektronicznym albo przy pozostałych elementach instalacji. Gdy wybierasz wkrętaki jako narzędzia dla elektryka, to powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry izolacyjne, ale również na komfort uchwytu. Narzędzia dla elektryka muszą mieć ergonomiczny kształt. Tylko wtedy będziesz mógł ich używać w sposób bezpieczny i komfortowy przez długi czas. Chcemy rozwinąć jeszcze trochę temat wkrętaków dla elektryka i zrobimy to poniżej.

Narzędzia dla elektryka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie wkrętaki dla elektryka powinny znaleźć się w przydomowym warsztacie?

Poniżej wymieniliśmy już i krótko omówiliśmy najważniejsze narzędzia, które powinny się znaleźć w podstawowym zestawie dla elektryka. Jednym z takich narzędzi są oczywiście wkrętaki. Chcemy poświęcić im tutaj trochę więcej miejsca. Na rynku znajdziesz dosłownie setki modeli wkrętaków. Jak wybrać te, które będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie? Gdy zastanawiasz się nad tym, jakie wkrętaki dla elektryka powinieneś wybrać, to musisz uwzględnić przede wszystkim ich budowę. Pozornie we wkrętakach nie ma nic skomplikowanego, ponieważ składają się one z rękojeści i grotu. Jednak absolutnie najważniejsze są szczegóły. Bardzo ważne jest na przykład to, w jaki sposób wykonania jest rękojeść wkrętaka, ponieważ ma to wpływ na komfort jego użytkowania.

back to menu ↑

Ranking narzędzi dla elektryka: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general