Jak wybrać bagażnik na dach samochodu?

Mimo że wakacje już się kończą i zaraz będzie jesień, to nie oznacza, że nie ma osób, które zaplanowały sobie wyjazd urlopowy właśnie na wrzesień albo na październik. Wtedy jest zazwyczaj o wiele spokojniej. Takie babie lato również ma swoje atuty i przy takiej pogodzie można też dobrze odpocząć. Gdy myślisz o pakowaniu rzeczy na wyjazd, to powinieneś pomyśleć nie tylko o walizkach i torbach, ale również o tym, jaki bagażnik na dach samochodu, będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Najbardziej popularne są bagażniki dachowe. Dają one możliwość bezpiecznego załadowania wszystkich potrzebnych przedmiotów. Powinieneś się na spokojnie zastanowić nad tym, jakie są Twoje potrzeby. Warto z rozsądkiem podejść do wybierania bagażnika, żeby mógł Ci on służyć przez wiele lat. W poradniku zakupowym przedstawimy Ci kilka najważniejszych zasad, którymi powinieneś się kierować przy wyborze bagażnika dachowego do samochodu.

Polecane bagażniki dachowe


back to menu ↑

Bagażnik dachowy powinien być dopasowany do Twojego samochodu

Każdy bagażnik jest mocowany na specjalnej podstawie. To znaczy na tak zwanych belkach. Mogą być one zrobione z aluminium albo ze stali. Jeżeli chcesz je odpowiednio dobrać do Twojego samochodu, to powinieneś wziąć pod uwagę następujące informacje: markę samochodu, jego model, rok produkcji i rodzaj nadwozia. Te parametry są bardzo ważne, ponieważ nie każdy bagażnik jest odpowiedni do każdego rodzaju samochodu. Sprawdź, jaki rodzaj bagażnika na dach jest modelem uniwersalnym. Musimy Cię też ostrzec, że niestety zdecydowana większość bagażników dachowych jest dostosowana do określonego modelu pojazdu i do jego dachu. Możemy tutaj wymienić następujące rodzaje dachów: z relingami (zintegrowanymi albo klasycznymi), z fixpointami, czyli specjalnymi gniazdami do montowania łap oraz dachy płaskie, w których łapy przymocowuje się do ich krawędzi. To właśnie od rodzaju dachu będzie zależało, jaki zestaw bagażnika bazowego powinieneś zamocować. Najprostsza sytuacja jest wtedy, gdy Twój dach w samochodzie posiada już relingi. Wtedy potrzebne Ci będą tylko łapy i belki. Inaczej nazywają się one zestawami na relingi. Jeżeli już wybraliśmy oraz dopasowaliśmy bagażnik do dachu Twojego samochodu, to teraz musisz bardzo dobrze zastanowić się nad tym, w czym będziesz przewoził bagaże. Najlepszym oraz najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie bagażnik samochodowy typu box. Gdy będziesz miał już zamocowany bagażnik bazowy, to będziesz mógł również skorzystać z różnych typów transportu dachowego.

Bagażnik dachowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak dobrać pojemność i wagę bagażnika na dach samochodu?

Każdy bagażnik musi być opatrzony indywidualną charakterystyką, która opisuje na przykład jego największą ładowność. Gdy mamy do czynienia z tak zwanymi trumnami to ich pojemność jest określana zarówno w litrach, jak i podawana jest dopuszczalna waga bagażu, jaki możesz włożyć do środka. Nie zawsze tak masa jest proporcjonalna do pojemności bagażnika na dach samochodu. Czasami boxy, do których zapakujesz bardzo dużo litrów, tak naprawdę mogą udźwignąć przedmioty o mniejszej wadze. Może być też odwrotnie. Wszystko jest zależne od tego, z jakich tworzyw został wyprodukowany bagażnika dachowy. Gdy wybierasz kufer na dach samochodu, to musisz uwzględnić to, jaki jest dach Twojego samochodu. Najpierw zajrzyj do instrukcji oraz sprawdź, czy nie ma w niej krótkiej notatki dotyczącej ego, jaka jest maksymalna waga, jaką możesz położyć na dachu konkretnego modelu samochodu. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku, gdy zamierzasz transportować bardzo duże ciężary na dachu. Musisz mieć świadomość tego, że dach Twojego samochodu również ma swoją indywidualną wagę. Gdy połączy się ją z boxem dachowym, to może być to naprawdę bardzo wiele kilogramów. Naprawdę musisz mieć tego świadomość.

Bagażnik dachowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak połączyć ze sobą box dachowy i samochód?

Box na dach samochodu również powinien mieć konkretne wymiary dopasowane pod Twój samochód. Nie będzie żadnego problemu w sytuacji, gdy będziesz jeździł samochodem, który jest kombi lub vanem. Wtedy praktycznie każdy wymiar bagażnika samochodowego będzie Ci pasował.

back to menu ↑

Ranking bagażników dachowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general