Jaki zestaw śrubokrętów warto mieć?

Wbrew pozorom śrubokręty są naprawdę interesującymi narzędziami. Możesz je znaleźć praktycznie w każdym domu, w garażu albo w warsztacie. Są one wykorzystywane przede wszystkim do różnych prac naprawczych, konserwacyjnych lub remontowych. Z uwagi na to, że śrubokręty są niezwykle funkcjonalne, to powinien je mieć absolutnie każdy majsterkowicz. Twój zestaw narzędzi czeka na uzupełnienie właśnie o dobre śrubokręty.  Zestaw śrubokrętów może być również dobrym pomysłem na prezent dla bliskiej Ci osoby.

Polecane zestawy śróbokrętów


back to menu ↑

Jaki zestaw śrubokrętów warto kupić?

Gdy chcesz kupić taki zestaw, to na samym początku powinieneś zwrócić uwagę na rękojeści śrubokrętów. Muszą one dobrze leżeć w Twojej dłoni. Dlatego radzimy Ci przed zakupem wziąć śrubokręt do ręki oraz wykonać nim kilka przykładowych ruchów. Chociaż może Ci się wydawać, że budowa śrubokręta nie ma w sobie nic charakterystycznego, bo przecież wszystkie śrubokręty są do siebie łudząco podobne, to różnice w wyprofilowaniu trzonka mogą określać funkcjonalność i użyteczność konkretnego narzędzia. Z tego względu radzimy Ci wybrać taki zestaw śrubokrętów, których rękojeść jest złożona z trzech charakterystycznych części. Pierwsza część ma ułatwiać wykonywanie precyzyjnych ruchów. Natomiast druga, która ma trochę większe rozmiary, będzie przydatna w czasie prac, które są związane z koniecznością użycia większej siły. Ostatni element powinien umożliwiać bardzo szybkie posługiwanie się śrubokrętem. Powinieneś również zatroszczyć się o to, żeby rękojeść nie była za wąska, ani za gładka, ponieważ wtedy dłoń będzie się po nim ślizgała. Nie pomogą wtedy nawet gumki antypoślizgowe. W przeciwnym razie, żeby dobrze uchwycić rękojeść w czasie wykonywania prac, to będziesz musiał łapać rękojeść śrubokręta za pomocą kombinerek. Nie jest to zbyt dobry pomysł. Z pewnością wtedy nie będziesz używał śrubokrętów zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Takie trzymanie śrubokrętu może doprowadzić do porysowania, popękania i w ostateczności do całkowitego zniszczenia uchwytów. W profesjonalnej rękojeści musi się również znaleźć miejsce na klucz płaski, co umożliwi używanie śrubokrętów jako dźwigni w czasie demontażu określonych części.

Śrubokręt

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak wykonany jest zestaw śrubokrętów?

W czasie wyboru zestawu śrubokrętów, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania ich końcówek. Miękka stal spowoduje, że końcówki będą się odkształcały. Właściwą wytrzymałość narzędzia gwarantuje stal stopowa chromowo-wanadowa. Najlepiej jest wtedy, gdy ta stal jest dodatkowo hartowana. Część producentów narzędzi oferuje również utwardzane, czernione groty, które gwarantują dłuższą żywotność oraz odpowiednią wytrzymałość narzędzia. W dodatku śrubokręty z takimi grotami są lekkie.

Śrubokręt

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaki zestaw śrubokrętów będzie najlepszym wyborem?

Gdy wybierasz zestaw śrubokrętów, to musisz wziąć pod uwagę również rodzaje zakończeń grotu pasujące do nacięć łba wkrętu. Chociaż bardzo często producenci wykorzystują końcówki płaskie lub krzyżowe, to radzimy Ci mieć w swoim domu, garażu albo warsztacie również zestaw innych rodzajów grotów do śrubokrętów. Wynika to stąd, że niektórzy producenci stosują niestandardowe typy śrub. Podobne spostrzeżenie mamy w odniesieniu do komputerów. Jeżeli chcesz zająć się ich naprawą, to musisz mieć specjalnie w tym celu przygotowany zestaw śrubokrętów do komputera. Standardowo może być on stosowany również do pozostałych urządzeń elektronicznych. W zestawie znajdziesz również wymienne nasadki właściwego rodzaju, które ułatwiają precyzyjne wykonywanie niektórych prac. Do naprawy laptopów, komputerów, drukarek oraz pozostałego sprzętu elektronicznego, właściwy będzie zestaw śrubokrętów do laptopów. Musisz pamiętać również o tym, że do rozkręcania dysku twardego bardzo potrzebna jest końcówka Torx. Ma ona charakterystyczny kształt sześcioramiennej gwiazdy. Występuje on w rozmiarach od T1 do T100. Musisz w związku z tym zadbać o to, żeby zestaw śrubokrętów, który jest dla Ciebie interesujący, był wyposażony w grot typu Torx o właściwym dla Twojego dysku w komputerze rozmiarze.

back to menu ↑

Ranking zestawów śróbokrętów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general