Podnośnik samochodowy – jaki kupić?

Brak podnośnika samochodowego w bagażniku nowego auta stał się czymś powszechnych. Jeżeli chcesz wymienić przebite koło albo wykonać własnoręczne jakąkolwiek czynność związaną z naprawą samochodu, to powinieneś mieć dobry podnośnik samochodowy. W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jak go kupić. Fabrycznie nowe samochody bardzo często nie posiadają na wyposażeniu żadnych podnośników. Zamiast lewarka oraz koła zapasowego dostajesz zestaw naprawczy, który składa się z kompresora samochodowego oraz pojemnika z klejem. Dzięki temu w razie awarii możesz chwilowo załatać przebitą oponą oraz jakoś dojechać do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.

Polecane podnośniki samochodowe


back to menu ↑

Jaki podnośnik samochodowy wybrać?

Osoby, które mają duże wątpliwości, co do takiego rozwiązania, mogą kupić sobie dodatkowe koło zapasowe. Może być ono pełne albo dojazdowe. Do niego mogą sobie dołączyć prosty podnośnik samochodowy oraz zestaw kluczy. Tego rodzaju podnośnik samochodowy wystarczy również do wykonania najmniej skomplikowanych prac w samochodzie. Poza lewarkami śrubowymi, czyli trapezowymi, w sprzedaży występuje jeszcze kilka rodzajów podnośników. Będziemy o nich pisać jeszcze w dalszej części tego poradnika zakupowego. Gdy wybierasz podnośnik samochodowy, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na takie parametry podnośnika samochodowego jak jego stabilność, największe możliwe obciążenie, szybkość oraz wysokość podnoszenia. Jeżeli jesteś szczęśliwym właścicielem własnego garażu, w szczególności jeżeli jesteś również zapalonym majsterkowiczem, to koniecznie do swojego zestawu narzędzi dodaj półprofesjonalny, stabilny podnośnik samochodowy. Może być słupkowy albo typu żaba. Umożliwi Ci on na przykład komfortową wymianę opon zimowych na letnie oraz wykonywanie różnych drobnych napraw samochodu. Podnośnik samochodowy powinien Ci zagwarantować wygodę oraz bezpieczeństwo w czasie jego użytkowania. Jego udźwig musi być większy niż waży Twój samochód. Powinieneś również zwrócić szczególną uwagę na to, żeby podnośnik samochodowy pasował do wysokości zawieszenia. Sportowe auto będzie się wiązało z koniecznością zastosowania niskiego podnośnika samochodowego. Natomiast SUV- a albo auto terenowe będziesz mógł podnieść za pomocą podnośnika o bardzo dużym zakresie wysokości. W dodatku radzimy Ci dokupić dostawki samochodowe, czyli tak zwane kobyłki. Zapewnią Ci one bezpieczeństwo w czasie prac naprawczych.

Podnośnik samochodowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy podnośnik trapezowy powinien się znajdować na wyposażeniu fabrycznym samochodu?

Podnośnik trapezowy samochodowy z przekładnią śrubową, który znajduje się w możliwym wyposażeniu samochodów jest odpowiedni do tego, żebyś mógł nimi wymienić przebite podczas jazdy koło. Jego niezwykle prosta budowa opiera się na śrubie z gwintem drobno rozwojowym. Do jej obracania wykorzystuje się składany uchwyt. Podnośniki samochodowe tego rodzaju nie są zbyt stabilne. Nie będą one odpowiednie do samochodów wysoko zawieszonych. Małe rozmiary oraz niska waga tych podnośników samochodowych dadzą Ci możliwość wykonywania jakiś napraw od czasu do czasu. Jeżeli lubisz sobie amatorsko wykonać jakąś naprawę przy samochodzie, to taki podnośnik samochodowy nie zagwarantuje Ci stabilnego podparcia. Będzie też za wolny oraz mało komfortowy w obsłudze.

Podnośnik samochodowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie cechy ma słupkowy podnośnik hydrauliczny?

Jeżeli jesteś bardziej wymagającym kierowcą, to możesz zastąpić fabryczny podnośnik samochodowy niewielkim podnośnikiem hydraulicznym typu słupkowego albo butelkowego. Z pewnością zmieści Ci się on w bagażniku auta. Możesz z niego skorzystać, gdy przydarzy Ci się jakaś awaria na trasie. Natomiast jego udźwig będzie wystarczający do tego, żeby podnieść większość samochodów osobowych. Podnośniki słupkowe hydrauliczne są dosyć masywne i trwale zbudowane. Tłok to element, który w czasie pompowania wysuwa się z obudowy. Szybko się unosi i opuszcza pojazd. Podnośnik hydrauliczny słupkowy nie ma żadnych kółek. Dużym plusem podnośników słupkowych hydraulicznych jest duży udźwig. Te bardziej kosztowne lewarki potrafią podnieść nawet 30 ton!

back to menu ↑

Ranking podnośników samochodowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general