Jak wybrać wzmacniacz do subwoofera w samochodzie?

Głośniki niskotonowe wyróżniają się wysokim zapotrzebowaniem na moc elektryczną. Może być ona dostarczona tylko i wyłącznie przez odpowiedni wzmacniacz. Jaki wzmacniacz powinieneś wybrać, aby wreszcie uwolnić potencjał swojego subwoofera?

Polecane wzmacniacze do subwooferów


back to menu ↑

Czy lepszy będzie subwoofer aktywny, czy pasywny?

Wybór tub oraz skrzyń basowych jest bardzo bogaty. Część producentów oferuje subwoofery aktywne, a więc takie, które posiadają wzmacniacz połączony z obudową. Takie rozwiązanie sprawia, że cały ten zestaw zajmuje o wiele mniej miejsca i na pewno będzie to docenione przez Ciebie, jeżeli jesteś właścicielem niewielkiego samochodu. Zazwyczaj zestawy aktywne wyróżniają się również atrakcyjną ceną. Jednak wynika to niestety z wykorzystania w nich przetworników o niskich parametrach. Zestawy aktywne są przeznaczone głównie dla mało wymagających użytkowników. Jeżeli chcesz niskim kosztem wzbogacić linię basową w odtwarzanej w Twoim samochodzie muzyce, to zachęcamy Ci do tego, żebyś kupił właśnie taki zestaw. Ceny aktywnych skrzyń basowych, które zawierają w zestawie okablowanie montażowe, zaczynaj się od 300 zł. Natomiast jeżeli chodzi o bardzo popularne tuby basowe, to narazisz się wtedy na jeszcze mniejsze koszty. Ich ceny wahają się w granicach od 100 zł do 150 zł. Musisz jednak pamiętać o tym, że skrzynia przez swoją budowę, ma w swojej ofercie bas o wysokiej jakości w porównaniu do tuby.

Wzmacniacz do subwoofera

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaki wzmacniacz pasywny powinieneś wybrać?

Pasywne subwoofery mają tylko porty do podłączenia okablowania. Z tego względu powinieneś kupić oraz podłączyć dodatkowy wzmacniacz, który będzie odpowiedzialny za zasilenie przetrwornika basowego. Wśród wzmacniaczy najbardziej popularne konstrukcje opierają się o jeden, dwa albo cztery kanały. Każdy kanał jest samodzielną końcówką wzmacniacza, która wytwarza moc przedstawianą w watach. Jednostka ta może być również wyrażona w charakterystyce ciągłej, czyli RMS albo maksymalnej, czyli PMPO. Wzmacniacz trzeba dobrać w taki sposób, żeby uwzględniać zapotrzebowanie na moc ciągłą głośnika basowego.

Wzmacniacz do subwoofera

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaka powinna być moc wzmacniacza do subwoofer?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiego wzmacniacza, żeby jego moc ciągła była co najmniej równa mocy głośnika basowego. Co się stanie, gdy moc wzmacniacza będzie niższa? Praktycznie głośnik będzie grał całkiem normalnie, ale słabszy wzmacniać nie da mu ujawnić wszystkich jego możliwości. Jak na pracę głośnika będzie wpływał wzmacniacz, który będzie dostarczał o wiele więcej mocy. Wtedy wzmacniacz zagwarantuje komfortowe warunki pracy dla subwoofera. Głośnik nie tylko zagra głośno i płynnie, ale również praca membrany będzie właściwie kontrolowana przez wzmacniacz. Na kontrolę pracy głośnika będzie miał wpływ również współczynnik tłumienia wzmacniacza. Im będzie on wyższym, tym lepiej będzie dla instalacji car audio. Współczynnik ten ma wpływ również na swobodę przepływu prądu pomiędzy końcówką mocy a głośnikiem.

back to menu ↑

Ile kanałów powinien mieć wzmacniacz do subwoofera?

Dla zasilenia samego subwoofera najlepszym rozwiązaniem będzie tak zwany monoblock, czyli wzmacniacz jednokanałowy. Umożliwia on podłączenie subwoofera bez potrzeby mostkowania, czyli łączenia kanałów. Będzie to miało negatywny wpływ na stabilność wzmacniacza przy niewielkim impedancjach. Zakup monoblocku to koszt około 500 zł. Takie produkty zazwyczaj mają moc od 500 do 600 W RMS przy impedancji głośnika, która będzie wynosiła 4 Ohmy. Z praktycznego punktu widzenia lepszą inwestycją będzie kupno wzmacniacza dwukanałowego, który będzie miał możliwość mostkowania. To znaczy połączenia ze sobą dwóch samodzielnych kanałów. Za prosty wzmacniacz do subwoofera, który będzie miał moc około 200 W RMS po zmostkowaniu, będziesz musiał zapłacić mniej więcej 250 zł. Tego rodzaju produkty będą odpowiednim wyborem do zasilania subwooferów o mniejszej mocy. Natomiast w razie potrzeby, będziesz mógł je wykorzystać do obsługiwania głośników w przednich drzwiach albo w półce. Mamy nadzieję, że teraz już doskonale wiesz, jak wybrać wzmacniacz do subwoofera.

back to menu ↑

Ranking wzmaczniaczy do subwooferów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general