Jaką lutownicę najlepiej kupić?

W zestawie narzędzi każdego elektronika nie może zabraknąć lutownicy. Jest to bardzo potrzebne urządzenie. Wcześniej, czy później staniesz przed koniecznością jego wyboru. Dzięki lutownicy będziesz mógł wykonywać wszystkie czynności związane z łączeniem elementów metalowych wykorzystując specjalne spoiwo. Lutownica przyda Ci się również wtedy, gdy zajmujesz się na przykład projektowaniem biżuterii. Jeżeli chcesz wiedzieć, jaką lutownicę warto kupić, to koniecznie przeczytaj ten poradnik zakupowy.

Polecane lutownice


back to menu ↑

W jaki sposób działa lutownica?

Lutowanie jest procesem polegającym na stopieniu spoiwa, które łączy ze sobą elementy metalowe. Bardzo ważne jest to, że temperatura topnienia jest niższa niż temperatura łączonych metali. Wykorzystywane w czasie lutowania spoiwo to cyna. Jest to potoczna nazwa tego rodzaju metalu. W rzeczywistości to spoiwo jest złożone z 60 procent cyny. Pozostałe składniki to na przykład srebro lub miedź.

Lutownica

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie rodzaje lutownic?

Możemy tutaj śmiało wyróżnić kilka rodzajów lutownic. Pierwsza z nich to lutownica grzałkowa. Jest najlepsza do łączenia elementów elektronicznych. Jest wyposażona w wymienne groty, co umożliwia dostosowanie jej do wykonywania różnego rodzaju prac. Jej największe zalety to atrakcyjna cena oraz mała waga. Do grupy lutownic grzałkowych należy zaliczyć lutownicę kolbową. Jej grot jest zrobiony z kawałka metalu, który daje możliwość łączenia ze sobą większych elementów. Drugi rodzaj to lutownica transformatorowa. Jest ona odpowiednia do lutowania grubych kabli albo innych elementów o dużej powierzchni. Lutownica transformatorowa wyróżnia się szybkością działania i bardzo dużą mocą nagrzewania. Lutownica transformatorowa nie należy jednak do urządzeń precyzyjnych ze względu na to, że jest dosyć ciężka. Lutownica gazowa bardzo dobrze sprawdzi się w terenie, ponieważ nie wymaga ona podłączenia do gniazdka elektrycznego. Wadą lutownicy gazowej jest to, że posiada ona stosunkowo niewielką moc. Lutownica hotair będzie odpowiednia do lutowania niewielkich elementów SMD. Do działania wykorzystywane jest gorące powietrze. Najlepiej sprawdzi się taka lutownica przy delikatnych częściach elektronicznych. Możesz wybrać również stację lutowniczą. Jest to dosyć duże urządzenie wyposażone w bardzo rozbudowaną elektronikę oraz pilnujące właściwej temperatury grotu lutownicy.

Lutownica

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaki rodzaj grotu powinna mieć lutownica?

Przy wyborze lutownicy, niezwykle istotnym parametrem jest wielkość grotu, który musi być dopasowany do rodzaju wykonywanych przez Ciebie prac. Cieńszy grot będzie bardziej odpowiedni do lutowania niewielkich elementów elektronicznych. Musisz pamiętać o tym, że niewielka wielkość grotu jest związana z jego dużo krótszą żywotnością. Groty mogą dzielić się ze względu na ich kształt. Grot stożkowy posiada lekko zaokrągloną końcówkę. Bardzo często znajduje się w standardowym wyposażeniu lutownicy. Grot wkrętakowy. Jak sama nazwa wskazuje on swoim kształtem bardzo przypomina wkrętak. Zależnie od szerokości może być on wykorzystywany do różnego rodzaju prac. Standardowe wkrętaki, które mają od 3 do 4 mm są odpowiednie do montażu powlekanego. Natomiast węższe, które mają od 1 do 2 mm są odpowiednie do montażu powierzchniowego. Ostatnim bardzo ważnym rodzajem jest grot z minifalą. Jest to grot cylindryczny, którego końcówka powinna być ścięta pod kątem 45 stopni. Wszystkie te groty, to nie jedyne, jakie możesz znaleźć w sklepach. Bardzo ważne jest to, żeby były one dopasowane do konkretnego modelu lutownicy i zostały dobrane właściwie do lutowanych elementów.

back to menu ↑

Jaką moc powinna mieć dobra lutownica?

Moc urządzenia powinna być dobrana do rodzaju lutowanych elementów. W przypadku niewielkich części elektronicznych wystarczająca będzie lutownica o bardzo małej mocy. Jeżeli będą lutowane grube kable, to powinieneś kupić urządzenie o mocy co najmniej 100 Watów. Większa moc oznacza szybsze nagrzewanie i przegrzewanie się urządzenia. Dlatego radzimy Ci zakupić przełącznik mocy, który da Ci możliwość zmniejszania oraz zwiększania mocy zależnie od rodzaju wykonywanej pracy.

back to menu ↑

Ranking lutownic: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general