Hak holowniczy – jaki wybrać?

O tym, jak istotną częścią samochodu jest hak holowniczy, dowiadujesz się bardzo często wtedy, gdy już jesteś w sytuacji awaryjnej, gdy chcesz pomóc jakiemuś innemu kierowcy albo kable rozruchowe nie zadziałały i musisz odholować auto do warsztatu samochodowego. To jednak nie są wszystkie możliwości i atuty haków holowniczych. Hak holowniczy tak samo jak bagażnik na dach pozwoli Ci w bardzo prosty sposób, zwiększyć ładowność Twojego samochodu. Wystarczy, że doczepisz do niego przyczepę. W jaki sposób powinieneś dobrać hak holowniczy, żeby nie zawiódł Cię on podczas jazdy? Wielu kierowców ma świadomość tego, że hak holowniczy jest bardzo potrzebny w niektórych sytuacjach.

Polecane haki holowniczne


back to menu ↑

Czy haki holownicze są brzydkie?

Niestety nie decyduje się na jego założenie, ponieważ uważa, że hak holowniczy sprawia, że ich samochód przestaje być elegancki. Na szczęście dzisiejsi producenci samochodów wzięli to pod uwagę i zaczęli tworzyć modele aut, które mają naprawdę bardzo estetyczne haki holownicze, które wręcz dodają pojazdom uroku. A z pewnością funkcjonalności. Problem bardzo często polega na sposobie montażu haka holowniczego. To właśnie na metodę montażu powinieneś spojrzeć w pierwszej kolejności, gdy wybierasz hak holowniczy. W przypadku instalowania części modeli haków potrzebne jest cięcie zderzaka. To nie tylko sprawia, że cały montaż staje się o wiele bardziej skomplikowany, ale również ma negatywny wpływ na wygląd samochodu. Te nacięcia na zderzaku można zobaczyć już na pierwszy rzut oka. Przed podjęciem końcowej decyzji powinieneś w związku z tym sprawdzić, czy producent znalezionego przez Ciebie modelu haka holowniczego, daje Ci możliwość bezinwazyjnego montażu go. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzą się też haki holownicze, które zapewniają, że wykonane, żeby zainstalować hak holowniczy podcięcie będzie praktycznie niedostrzegalne.

Hak holowniczy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jaki sposób powinieneś dopasować hak holowniczy do samochodu?

Ogólnie rzecz biorąc panuje zasada, że powinieneś dopasować hak holowniczy do najważniejszych parametrów samochodu, w szczególności do jego marki, modelu, wersji nadwozia oraz do roku produkcji. Bardzo często możesz wybierać spośród produktów przeznaczonych do konkretnego modelu samochodu. Najczęściej wystarczy napisać do producenta, żeby podpowiedział Ci, jaki hak holowniczy będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Haki holownicze przeznaczone na przykład do takich marek samochodów jak VW, Audi, Peugeot, czy Ford, będą o wiele lepszym wyborem niż założenie do nich uniwersalnych haków holowniczych. Nie zawsze taki hak holowniczy będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o stronę estetyczną, ale na pewno o wiele łatwiej będzie Ci go zamontować w Twoim samochodzie.

Hak holowniczy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak montuje się dedykowane haki holownicze?

Modele dedykowane instalowane są przy wykorzystaniu otworów fabrycznych. To natomiast powoduje, że wszystkie prace instalacyjne odbywają się bardzo szybko i bez absolutnie żadnych problemów. Co więcej, cechą wyróżniającą tego rodzaju mocowania jest ich solidność, co jest bardzo ważne. Nie tylko wtedy, gdy będziesz musiał holować jakiś inny samochód, ale również wtedy, gdy jedziesz z przyczepą kempingową z rodziną na wakacje.

back to menu ↑

Dlaczego warto mieć hak holowniczy?

Odpowiednie dopasowanie haka holowniczego do samochodu da Ci gwarancję, że Twój samochód nawet wtedy, gdy będzie miał dodatkowe obciążenie, nie będzie stwarzał żądnych problemów. Pojazd będzie stabilny w czasie jazdy nawet wtedy, gdy będziesz rozwijał bardzo duże prędkości. Będzie też gwarantował krótką drogę hamowania, pomimo posiadania dodatkowego obciążenia. Na takim haku holowniczym będziesz mógł swobodnie przyspieszać oraz zwalniać, w zależności od tego, czego będziesz w danym momencie potrzebował. Nie będziesz miał również kłopotów z podjechaniem samochodem pod górkę. Właściwie dobrany hak holowniczy ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na wygodę przemieszczania się samochodem. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby waga przyczepy albo holowanego samochodu nie była większa niż 85 procent ciężaru własnego auta ciągnącego.

back to menu ↑

Ranking haków holowniczych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general