Żarówki LED do samochodu – co warto o nich wiedzieć?

Od kiedy żarówki LED zaczęły być dostępne w sklepach, to stały się bardzo poważnymi rywalami dla halogenów oraz ksenonów. Możemy tutaj wymienić bardzo wiele zalet, które są związane z korzystaniem z tego rodzaju oświetlenia. Warto tutaj wymienić na przykład fakt, że żarówki LED oraz energooszczędne oraz wydajne. Dzięki temu, że są one oparte na technologii półprzewodnikowej, to mają nawet 25 razy dłuższy czas eksploatacji niż żarówki klasyczne. Jednak poza korzyściami często wspomina się również o zagrożeniach, które dotyczą niewłaściwego używania z żarówek LED do samochodu. W jaki sposób wybrać odpowiednie żarówki LED do Twojego samochodu? Decyzję zakupową zacznij od przeczytania tego poradnika.

Polecane żarówki samochodowe LED


back to menu ↑

Jakie są zalety żarówek samochodowych LED?

Na samym początku żarówki LED można było zobaczyć tylko w najnowszych modelach samochodów. Dzisiaj możesz zamontować tego rodzaju oświetlenie również w starszych modelach samochodów. Tak samo jak światła do jazdy dziennej. Bierze się to z oszczędności energii. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, modele LED w dużo mniejszym stopniu obciążają alternator, zmniejszają również spalanie. Tak dla porównania podamy Ci prosty przykład. Dwie lampy halogenowe zużywają 110 W.  Natomiast zestaw żarówek LED-owych wykorzystuje jedynie 10 W. W dodatku czas eksploatacji w przypadku żarówek LED również jedt dużo dłuższy. Wynosi aż 10 000 godzin. Jest to 30 razy dłuższa żywotność, niż mają halogeny. Powinieneś również sprawdzić nowe modele żarówek LED. Niektóre z nich dają o 200 procent jaśniejsze światło, niż żarówki tradycyjne. Gdy decydujesz się na zakup żarówek LED, to sprawdź najpierw, czy są one dopuszczone do użytku w ruchu drogowych. Co więcej, światło emitowane przez żarówki LED jest w największym stopniu podobne do barwy światła dziennego. Pod tym względem żarówki LED są lepsze nie tylko od halogenów, ale również od ksenonów, które są nadal bardzo popularne. Dzięki żarówkom LED całe otoczenie LED, które widzisz, gdy zaczyna się robić ciemno wydaje Ci się o wiele bardziej naturalne. Mamy tutaj na myśli to, że trawa jest zielona, domy są takie same jak podczas dnia. Wszystko prezentuje się całkowicie normalnie.

Żarówka LED

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób powinieneś korzystać z żarówek LED?

Żarówki LED wiążą się z koniecznością posiadają reflektora o skomplikowanej konstrukcji, jak również rozbudowanego układu chłodzenia. Wynika to stąd, że żarówki LED grzeją nie od strony elementu świetlnego, ale z tyłu. To całkowicie inna budowa niż ta, która jest obecna w standardowych żarówkach samochodowych. Właśnie dlatego całkowicie się nie da zrobić tak, żeby w czasie jazdy żarówki LED były schładzane przez strumień powietrza, które opływa samochód. Jeżeli zdecydujesz się na montaż żarówek LED w przednich reflektorach, to musisz wiedzieć o tym, że nie obowiązują tutaj żadnej rygorystyczne normy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku reflektorów tylnych, które, żeby można było wykorzystać odbłyśnik tylnej lampy, muszą świecić dosłownie we wszystkich możliwych kierunkach. Jeżeli zamontujesz zbyt intensywne żarówki LED, to możesz tym samym wprowadzać w błąd kierowców, którzy jadą za Tobą. Z tego względu, że silny strumień świateł pozycyjnych będzie podobny do świateł hamowania w samochodzie. W takiej sytuacji bardzo łatwo jest o pomyłkę, która może być tragiczna w skutkach. Może prowadzić na przykład do wypadku drogowego.

Żarówka LED

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na co jeszcze uważać przy montażu żarówek LED?

W przypadku, gdy chcesz zamontować żarówki LED w samochodzie, w którym do tej pory miałeś inne lampy, to najpierw musisz dokładnie sprawdzić, czy Twoje auto jest wyposażone w magistralę CAN-BUS. Żarówki LED pobierają naprawdę bardzo mało mocy. To może doprowadzić do błędu komputera sterującego. Wtedy on niestety prześle taką błędną informację dalej. Ta wiadomość może polegać na przykład na tym, że przepaliła się żarówka LED, co będzie niezgodne z prawdą. Możesz oczywiście w ostateczności dokupić taką żarówkę LED która będzie dostosowana do działania wspólnie z magistralą CAN-BUS. To już najważniejsze informacje dotyczące żarówek LED.

back to menu ↑

Ranking żarówek LED do samochodu: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general